Якщо ваш вибір впав на каркасний будинок, ви маєте дізнатися всі деталі такої будови. Каркасна технологія будівництва будинку – одна з найдоступніших. А якщо врахувати, що більшість робіт проводитимуться без застосування техніки, то вартість готового житла стає мінімальною!
Наша стаття розповість, як побудувати каркасний будинок своїми руками. Але не варто повністю відмовлятися від допомоги чи консультації фахівців. Неможливо бути майстром у всьому, і слушна порада допоможе вам швидше завершити будівництво, зробити все розумно.
Кожен етап будівництва каркасної будівлі, чи це зведення фундаменту чи утеплення стін, варті окремої статті. Ми розглянемо загальний алгоритм будівництва та окремі моменти.

Вартість будівництва каркасного будинку
Проста формула: «вартість каркасного будинку дорівнює ціні, яку ви плануєте».
Через величезну кількість будівельних матеріалів і технологічних досягнень, доступних сьогодні, вартість будівництва каркасного будинку не є простою цифрою для розрахунку. Кінцева сума сильно залежить від вашого фінансового стану та конкретних уподобань. У зв’язку з цим послуги з будівництва каркасних будинків під ключ Україні пропонують широкий вибір цінових варіантів.
Бюджетний варіант
Немає сенсу чекати надвисоких розкішних квартир, оскільки скромний бюджет може забезпечити житло площею 40 квадратних метрів або навіть резиденцію площею 200 квадратних метрів, яка може потребувати життєво важливого ремонту через п’ять років. Ці будинки потребують постійного інвестування, і на думку спадає стара приказка: «Пенні мудрий, фунт дурний». Тож коли будівельні фірми пропонують комплексні послуги всього за 100-120 доларів за квадратний метр, це може здатися привабливим, але варто подумати: чи витримає цей каркасний будинок випробування часом чи потрібно міняти дах, стіни чи підлогу. через кілька років?
Середня категорія цін
Найчастіше каркасні будинки під ключ вартістю 120-200 доларів за квадратний метр пропонують компанії, які виходять з класу «економ» і йдуть на провідних або початківців будівельників, яким потрібен досвід. Часто такі будинки виглядають краще бюджетних варіантів. Але при цьому всі переваги будинку закінчуються. Мета будівельника – створити красиву картину, всередині якої можуть бути однакові колоди або невдало викладена підлога. Їх теж доведеться міняти або ремонтувати через 6-7 років, хоча в цьому ціновому сегменті є і кращі матеріали.
Однак цілком можливо втілити свою мрію в життя і мати якісне житло за невисоку ціну. Тут важливо знайти хороших і чесних будівельників, які не намагатимуться вас обдурити, наживившись на ваших заощадженнях. Сьогодні існує безліч недорогих будівельних матеріалів, з яких можна побудувати непоганий для проживання будинок.
Будинки класу «люкс»
Непорозуміння, що в нашій країні не будують каркасні будинки, і не купують будинки вище 300 юанів/кв. Будують і купують, але рідше. Загалом будинки цього класу зазвичай не відрізняються від будинків цінової категорії «вище середнього», але будуються вони перевіреними будівельними компаніями. У цьому випадку будь-який каприз здійсниться за ваші гроші. Ви отримаєте будинок, котедж або офіс повністю в будь-якому дизайні, архітектурному рішенні, а головне – відмінний сервіс і відмінну якість будівництва.
Будуємо каркасний будинок самостійно
Матеріали та інструменти
Жодне будівництво неможливе без інструментів та будівельних матеріалів. Каркасний будинок хороший тим, що для його зведення вам не знадобиться потужна спецтехніка. Тому набір інструментів, щоб збудувати такий будинок, можна назвати відносно скромним.

Перелік матеріалів та інструментів залежатиме від проекту. Але в цілому він досить простий: рулетка, будівельний рівень, болгарка, електричний дриль, перфоратор, брухт, молоток, викрутка, гвоздодер, сходи.
Необхідні матеріали: палі; бруси, дошки, фанера, гіпсакартон, бетон, антисептичні та вогнетривкі склади, болти, шпильки, сталеві куточки, цвяхи, утеплювач, пароізоляція та гідроізоляція, руберойд, плити OSB, комунікації, оздоблювальні матеріали.
Підготовчі роботи
Часто до підготовчих робіт включають безпосередньо етапи будівництва – підготовка ділянки та розмітка будівлі. Але не варто применшувати тимчасові та грошові витрати на створення чи купівлю готового проекту будинку, узгодження його органами місцевого самоврядування. І, звичайно, купівлю та дослідження самої ділянки.
Підготовка ділянки
Перед тим, як збудувати каркасний дерев’яний будинок , розчистіть ділянку під фундамент. Це дозволить зробити вам точніші виміри.

Зарості та сміття можуть дати суттєві похибки у вимірах. Від цього дуже постраждає якість розмітки майбутньої будівлі. А якщо будівельна ділянка має ухил, її рекомендують вирівняти по горизонту.
Ці маніпуляції займуть у вас години дві. Але не шкодуйте на них часу та сил. Вони здатні полегшити наступні етапи будівництва.
Розмітка для каркасного дому

Якщо ви якісно підготуєте ділянку, розмітка будинку дасться простіше. Крім того, хороша та точна розмітка – запорука хорошого планування та рівних кутів стін. При недбалому ставленні до цього етапу, виправити помилки і неточності згодом буде нелегко.

Розмітка фундаменту будівлі є розстановкою кілочків, з’єднаних мотузкою. Таким чином розмічають зовнішні та внутрішні перегородки.
Фундамент для каркасного будинку
Каркасний будинок може розташуватись майже на будь-якому типі фундаменту. Так що обмежити вас у виборі може бути тільки тип ґрунту на ділянці та ваш бюджет.
Найпопулярнішим фундаментом для каркасної технології є пальово-гвинтовий фундамент. Вага готового будинку вийде відносно невеликою і не вимагатиме масивної основи. Також аргументом “за” є невисока ціна цього виду фундаменту. Крім того, цей тип ідеально підходить для пухкого або «гуляючого» ґрунту. Про нього ми й розповімо.
Переваги:
- Немає потреби використовувати спеціальну техніку;
- Простий монтаж;
- Стислі терміни будівництва;
- Широкий асортимент паль;
- Хороша здатність, що несе;
- Низька ціна;
- Зведення фундаменту можливе цілий рік.
Суттєвим недоліком такого фундаменту є неможливість облаштувати підвал.

Діаметр труби та крок встановлення паль залежить від типу споруди. Стандартний діаметр паль під легкий каркас – 108 мм, діаметр лопаті 30см, товщина стінки 4 мм, з довжиною палі 2 – 2,5 м, крок установки – 1-2 метри.
Важливо звернути увагу на ґрунт. Якщо вона глиниста, то роботи варто проводити за хорошої погоди. Свердлити ґрунт необхідно під прямим кутом.

Встановлення паль
Палі великого діаметру встановити без спецтехніки не вдасться. Але для каркасної технології це й не потрібно.
Перед загвинчуванням паль необхідно розрівняти ділянку. Про це ми писали. Це дозволить провести роботи з максимальною точністю.
Після по кутах окресленого периметра встановлюють арматури. Не більше півметра завдовжки. З’єднуємо їх мотузкою.
Потім встановлюють палі на глибину від півметра. Роботу переважно виконувати у парі. Один – вгвинчує, другий – утримує стовп строго вертикально.
Далі відбувається розмітка всередині периметра і наступне встановлення паль.
Потім палі підрізають до необхідного рівня, бетонують стволи та монтують на них оголовки.
Обв’язування фундаменту

Обв’язка надає фундаменту жорсткості, служить основою майбутньої підлоги і рівномірно розподіляє навантаження на фундамент. Її роблять за допомогою брусів. Вибір розміру залежить від товщини стін та відстані між палями.
Етапи робіт:
- Бруси обробляють антисептиком, а верхівки покривають мастикою та укладають на них руберойд. Це послужить гарною гідроізоляцією.
- Бруси укладають по всьому периметру фундаменту, укриваючи всі палі. Палі є місцем з’єднання брусів. З’єднують їх вполдерева за допомогою цвяхів завдовжки 100 мм. Кутові стики зміцнюють металевими куточками, також закріпленими цвяхами завдовжки 50-60 мм.
- Якщо довжини несучих стін більше за довжину брусів, то стикувати бруси необхідно з напуском 20-30 см. Т.к. стикування буде найуразливішою ділянкою. А бруси в обв’язці просідати не повинні.
- Потім в оголовках основи та самих брусах свердлять отвори. Через них за допомогою болтів та шпильок з’єднують обв’язку та палі. Для зручності подальших робіт, частини кріплення, що випирають, поглиблюють всередину бруса.
- Коли зовнішня обв’язка готова, переходять до внутрішньої. Порядок роботи тут такий самий. Внутрішні бруси кріпляться до зовнішніх тим самим чином. З’єднання укріплюють металевими куточками.
Влаштування чорнової підлоги
Щоб позбавити себе проблем надалі, необхідно на цьому етапі подбати про проведення основних комунікацій у будівлі. За бажання, електрику та газ можна підвести пізніше. Але якщо все продумати заздалегідь, це значно спростить роботу та заощадить ваш час.
Монтаж підлоги за каркасної технології починається з установки лаг. Вони є брусами, які укладаються поверх обв’язки.
Якщо опори розташовані один від одного на відстані близько чотирьох метрів, то вибирають брус розмірів 10*20 см або 10*15 см. Якщо відстань між опорами менша за 3 метри, підійде дошка 5х15 см або краще 5х20 см.
Етапи монтажу лаг:
- Визначте крок між брусами. Він зазвичай залежить від утеплювача. Наприклад, якщо полотно утеплювача має ширину 70 см, то для його щільного укладання, відстань між лагами роблять 68-67 см.
- Встановлюють лаги на обв’язування за допомогою цвяхів та куточків. Монтуються вони не нарівні з обв’язкою. Нам потрібно буде закрити всі дірки по периметру. Тому лаги зміщують на 5 см від краю, щоб можливість перпендикулярно лагам монтувати ще один ряд дощок шириною 5 см.
- Для посилення конструкції між лагами монтується дошка, як правило, 5х15 см або 5х20 см, залежно від висоти лаг.
- Далі знизу перпендикулярно лагам кріплять дошку 100х25 мм, 150х25 мм. Закріплюють її шурупами.
- Потім укладається гідроізоляція.
- Далі між лагами укладають полотно утеплювача. Залежно від клімату вибирають товщину теплоізолятора. Для наших широт укладають його у кілька шарів.
- На утеплювач натягують пароізоляцію. А поверх неї вже монтують фанеру, плити ОСБ чи дошки.
Стіни каркасного будинку

Складання стін
Найпрактичніше збирати стіни на підлозі вашого майбутнього житла. Так ви не переплутаєте довжину стіни щодо готової підлоги.
Якщо ви вже знаєте висоту стелі у майбутньому будинку, ваші заготівлі стін повинні бути на 15 см нижче. Пояснити це просто: мінус 5 см знизу – рівень підлоги, мінус 10 см зверху – верхня обв’язка.
Стінові каркаси також збираються зі звичних дощок. Відстань між ними визначається шириною утеплювача, який ви використовуватимете. Від цієї величини треба забрати кілька сантиметрів, щоб утеплювач можна було укласти щільно між стійками стін.
Далі укладаєте дві поздовжні дошки майбутньої перегородки. На них розмічаєте положення поздовжніх стояків. Розкладаєте їх і пробиваєте цвяхами. Для додаткової жорсткості конструкції можна скріпити металевими куточками.
Не забувайте про влаштування отворів для вікон та дверей, як показано на малюнку.
Для додаткової жорсткості стінок можна використовувати перемички.
Монтаж стін
Як і в більшості попередніх етапів, монтаж стін також проводиться за допомогою цвяхів, металевих куточків та шпильок.
Майже всі перегородки каркасного житла можна зібрати з дошки розміром 5*15 см або 5*20 см. Вибір розміру залежить від товщини стінок та утеплювача в ній. Так, якщо ви готуєте каркасний будинок для постійного проживання , краще утеплитися надійніше.
Коли каркасні заготовки зібрані, приступаємо до монтажу. Тут усе досить просто. Встановлюєте готовий каркас на його місці, з’єднуєте підлогу і підпираєте дошкою або брусом під кутом.
Так само виставляєте всі інші стіни.

Далі роблять верхню обв’язку. Вона посилює конструкцію, зміцнює кути, розподіляє навантаження.
Верхня обв’язка є пробивкою дошкою всього периметра стін. Необхідно, щоб усі стики були перекриті з напуском мінімум 25-30 см.
Потім підсилюють конструкцію, що вийшла. Найчастіше це роблять за допомогою фанери чи ОСБ плити.
Зазвичай для надійного жорсткості конструкції, достатньо пробити фанерою або ОСБ-плитою всю площу однієї із зовнішньої стіни, що несе.
Внутрішні перегородки
Алгоритм роботи з перегородками всередині будівлі мало чим відрізняється від попереднього етапу. Вимоги у товщині та термоізоляції до внутрішніх стін пред’являються значно менші.
Тут утеплювач грає роль шумоізоляції. І вибирають його відповідно до цієї якості.
Внутрішні перегородки не вимагають великої товщини. Вона залежатиме від ваших побажань у рівні звукоізоляції.
Утеплювати внутрішні перегородки можна без застосування паро- та гідроізоляції.
Технологія монтажу внутрішніх перегородок така сама, як і зовнішніх.
Дах
Процес будівництва та встановлення даху дуже серйозний. Це трудомісткий процес із безліччю нюансів. Крім того, є дуже багато видів дахів. Тому цю тему має сенс винести в окрему статтю – ” Як вибрати дах для дерев’яного будинку “. Ми лише перерахуємо основні способи встановлення даху:
- Односхилий;
- Двосхилий;
- Чотирисхилий;
- Чотирисхилий напівсхилий;
- Багатосхилий;
- Багатощипна;
- Мансардна.
Утеплення каркасного будинку
Утеплювати будинок слід по всіх напрямках – підлога, стіни, дах.
Важливі моменти у процесі утеплення будинку:
- Встановіть гідроізоляцію ззовні будівлі. Для цього обтягніть зовнішні полотна фанери або плити ОСБ спеціальною мембраною. Зрозуміло, зробити це потрібно до етапу зовнішньої обробки.
- Усередині будинку утеплювач укладають між стояками стін. Поверх укладають пароізоляцію.
- Утеплення горища також відбувається із застосуванням пароізоляції. Її укладають знизу на балки та підшивають фанерою або дошкою.
- Перед внутрішнім оздобленням будинку перегородки з пароізоляцією обшивають фанерою або листами ОСБ.

Оздоблення
Зовнішнє оздоблення
Для облицювання каркасної будови використовують цеглу, сайдинг, камінь або будь-який інший оздоблювальний матеріал.
Перед початком робіт встановлюють решетування із брусків або металевого профілю. Крок кріплення – 60 см.
Далі її покривають антисептиком і вогнетривким просоченням.
Після цих підготовчих робіт можна монтувати оздоблювальний матеріал.
Внутрішнє оздоблення
Компанія Теремок вивела на ринок у 2017 році каркасні будинки без внутрішнього оздоблення . Внутрішнє оздоблення пропонуємо робити своїми зусиллями, що значно економить вартість будівництва.
Як уже говорилося, для оздоблювальних робіт каркас будинку повинен бути обшитий чорновим матеріалом. У самій обробці вас ніхто не обмежує. Каркасний будинок буде чудово виглядати з будь-яким внутрішнім оздобленням. Ми лише перерахуємо основні види:
- Вагонка дерев’яна;
- Пластикова вагонка;
- Декоративний камінь;
- Блок-хаус;
- Фарбування або покриття лаком;
- Гіпсокартон.
Ваш будинок готовий!
Слід зазначити ще один аспект – каркасні лазні будуються за такою ж технологією, але набагато простіше!
Плюси каркасного будинку
- Швидке будівництво – будинок і ремонт можна звести за 2 місяці;
- Низька вартість і сприяє поширенню цієї технології в усьому світі;
- Можна будувати в будь-яку пору року;
- Висока сейсмостійкість;
- Екологічність, оскільки в процесі будівництва використовуються переважно натуральні матеріали;
- Здоровий мікроклімат всередині будівлі, так як натуральні будівельні матеріали «дихають»;
- Проста конструкція, відсутність необхідності використання важкої техніки під час будівництва;
- Відсутність необхідності глибокого закладення фундаменту, оскільки вага конструкції відносно невеликий;
- Внутрішнє оздоблення будинку легке, так як стіни обшиті сучасними панелями і не потребують штукатурки;
- Немає необхідності робити усадку будинку, тому що використовуються сухі будівельні матеріали.
Мінуси каркасного будинку
- Недовговічність;
- У каркасному будинку обов’язкова вентиляція;
- Висока займистість;
- У процесі внутрішнього оздоблення на стіни складно повісити важкі предмети;
- У сирому кліматі є загроза появи плісняви та грибка.
FAQ
В основі каркасного будинку лежить дерев’яно-металевий каркас. Для захисту від зовнішніх факторів, таких як вітер, волога та спека, використовуються сучасні матеріали та обшиті оздоблювальними матеріалами. Після завершення стіни каркасного будинку нагадують чудові листкові тістечка.
1. Недовговічність;
2. Висока займистість;
3.У сирому кліматі є загроза появи плісняви та грибка.