Що таке фінансову модель? Які показники до неї включати? Яку форму використати? Як зробити фінансову модель зрозумілою та читаною?
Фінансова модель — інструмент управління бізнесом чи проектом. З її допомогою прогнозують розвиток компанії та оцінюють ефективність прийнятих рішень.
Наприклад, за допомогою фінансової моделі можна зрозуміти, за рахунок чого збільшити прибуток чи варто запускати новий напрямок бізнесу.
Також фінансову модель часто запитують банки, інвестори та контрагенти. На підставі неї вони ухвалюють рішення, чи варто співпрацювати з компанією чи фінансувати її роботу.
У статті розберемося:
- що таке фінансова модель і для чого вона потрібна ;
- за допомогою яких інструментів можна побудувати фінмодель;
- які показники вона включає та за якою формою її складають;
- як розробити хорошу фінансову модель;
- як дізнатися більше про фінансове планування бізнесу
Що таке фінансова модель
Фінансова модель — таблиця, в якій поєднують показники доходів, витрат, прибутку компанії та показують зв’язки між ними.
Фінансова модель допомагає:
- побачити, який прибуток отримає компанія за поточного рівня доходів і витрат;
- побачити, рахунок чого можна збільшити прибуток;
- оцінити, як зміниться фінансовий результат компанії, якщо змінити деякі показники, наприклад, знизити собівартість продукції на 5%;
- приймати управлінські рішення з урахуванням цих даних.
При цьому рішення можуть бути різними: від здійснення фінансової моделі в життя до закриття компанії. Закриття можливе, якщо модель показує незадовільний фінансовий результат і немає жодних способів зробити його прийнятним.
Фінансові моделі можуть бути будь-якої складності. Їх використовують як глобальних розрахунків, так окремих проектів. Наприклад, бюджет компанії на кілька років наперед – приклад глобального застосування фінансових моделей. Приклад окремого проекту – розрахунок чистого прибутку від нової послуги компанії або зміни прибутку після підвищення цін на товар.
Як будують фінансові моделі? Зазвичай фінансові моделі збирають у Microsoft Excel або Google Таблицях. Деякі компанії використовують для цього спеціалізовані програми. Як правило, ці програми заточено під одну мету.
Основна перевага Microsoft Excel або Google Таблиць – їх гнучкість. За допомогою формул можна змоделювати та розрахувати будь-які сценарії. Також вони дозволяють настроїти відображення результатів у зручному форматі.
Для чого використовують фінансові моделі
Фінансові моделі бізнесу чи проектів необхідні внутрішнім та зовнішнім користувачам.
Внутрішні користувачі – власники компанії та менеджери. За допомогою фінмоделі вони можуть:
- змоделювати кілька сценаріїв розвитку проекту чи бізнесу;
- визначити скільки грошей потрібно вкласти, щоб отримати потрібний результат;
- визначити, скільки грошей можна отримати за заданого рівня вкладень;
- розрахувати точку беззбитковості .
Зовнішні користувачі – банки чи кредитори, контрагенти, інвестори. Їм фінансова модель потрібна, щоб:
- оцінити бізнес — наскільки він прибутковий зараз і чого від нього очікується за кілька років;
- визначити кредитоспроможність підприємства;
- зрозуміти, коли інвестиції у бізнес можуть повернутися у вигляді прибутку.
Ми визначили, що таке фінансова модель і чим вона корисна для бізнесу. Далі розберемо, які показники вона включає і за якою формою її складають.
Форма фінансової моделі: структура та основні показники
Фінансові моделі у компаніях та проектах можуть бути різними, але, як правило, структура у них одна. Усі фінмоделі складаються з трьох блоків: вхідні дані, розрахунки та вихідні дані.
Блок вхідних даних У цю частину вбивають усі дані для розрахунків, які потрібно закласти у модель.
Основні показники, які потрібно сюди включити:
- капітальні вкладення – наприклад, витрати на купівлю нерухомості, обладнання, транспорту з урахуванням амортизації;
- витрати компанії – наприклад, на оренду, зарплати співробітникам, закупівлю матеріалів, маркетинг, послуги підрядників, платежі за кредитами, податки;
- прогнози фінансових показників – наприклад, кількість покупців, розмір середнього чека, прогноз зміни цін;
- фінансування – наприклад, вкладення власників, інвесторів, кредиторів.
Блок вхідних даних дозволяє керувати всією фінансовою моделлю: змінюючи необхідні параметри, можна досягти зміни результатів у потрібну сторону.
Вхідні дані можна змінювати, об’єднувати у сценарії – розраховувати модель відразу у кількох варіантах.
Блок розрахунків. Цей блок пов’язує формулами всі параметри, які встановили в блоці вхідних даних.
Тут проводять усі необхідні розрахунки. Мета – отримати підсумковий прогноз операційного та чистого прибутку компанії.
Для зовнішніх користувачів фінмоделі блок розрахунків може бути «чорним ящиком» — вони не повинні розумітися на тому, як працює фінансова модель. Головне, що треба розуміти, – зміна вхідних даних впливає на вихідні дані через формули блоку розрахунків.
Блок вихідних даних Цей блок збирає всі дані, які отримали в блоці розрахунків, та показує результати.
Форма виведення результатів може бути різною – залежно від переваг користувачів моделі. Наприклад, дані можуть бути представлені в таблицях, графіках або їх комбінаціях.
Як розробити хорошу фінмодель: головні рекомендації
Як ми говорили вище , фінансова модель може знадобитися не лише власникам чи менеджерам компанії, а й зовнішнім користувачам. Вони також мають орієнтуватися у ній без проблем.
Тому важливо зробити так, щоб фінмодель була зрозуміла всім зацікавленим особам. Ось кілька рекомендацій, як організувати структуру моделі, зробити її читаною та простою у сприйнятті.
Структура фінансової моделі
- Чітко позначте, де вхідні дані, де розрахунки, де висновки. Для цього в електронних таблицях зручно використовувати різні листи та різнокольорові ярлики для них.
- Всередині блоку робіть окремі розділи для кожної області вступних чи розрахунків. Наприклад, виручку краще рахувати не в тому ж розділі, в якому вважали витрати.
- Не використовуйте один і той же рядок моделі для різних даних. По можливості дотримуйтесь принципу: «один рядок — одна формула». Це дозволить розтягувати формули на будь-які періоди.
- Якщо під дані кожного місяця приділяється окремий аркуш, використовуйте одну структуру колонок для всіх аркушів. Один і той же показник на різних аркушах повинен знаходитися в тому самому стовпці. Це також спростить розрахунки у наступних періодах.
Читання
- Усі рядки та стовпці мають бути підписані. Будь-який користувач повинен розуміти, про що йдеться у кожному блоці.
- Не забувайте оформляти блок розрахунків. Найчастіше зовнішні користувачі вивчають лише блоки входу та виходу. Але в деяких випадках – наприклад, при видачі кредитів чи довгостроковому фінансуванні – користувачів може зацікавити, яким чином компанія дійшла таких цифр. У цьому випадку блок розрахунків буде для них найцікавішим, тому всі дані в ньому мають бути підписані.
- Вказуйте одиниці виміру кожної величини. Хоча б там, де можуть виникнути сумніви.
- Числа в моделі повинні мати 3-4 значущі цифри – решту краще забрати з екрана. Для цього використовуйте форматування осередків – не потрібно змінювати значення осередку вручну або за допомогою формул.
- Візуально відокремлюйте блоки один від одного заголовками і підсвічуйте важливі рядки окремими кольорами. Найкраще використовувати для цього стилі відображення таблиць.
Простота
- Чи не прагнете розраховувати показники максимально точно. У фінмоделі немає мети відобразити реальність на 100%. При необхідності точність розрахунків можна буде збільшити на більш пізніх етапах.
- Не використовуйте складні формули. Моделі із простими формулами простіше читати самим і простіше пояснювати іншим.
Підведемо підсумок
- Фінансова модель – таблиця, в якій об’єднані показники доходів, витрат та прибутку компанії. Вона показує зв’язок між ними і допомагає прогнозувати розвиток компанії, оцінювати ефективність прийнятих рішень.
- Фінмоделі використовують як власники та управлінці компанії, так і зовнішні користувачі, наприклад, банки, інвестори та контрагенти.
- Щоб фінансовою моделлю могли користуватися всі зацікавлені особи, важливо подбати про її читання та простоту.
- Єдиної структури у фінмоделей немає. Кожна компанія може розробити форму.
- Найчастіше фінансові моделі збирають у Microsoft Excel або в Google Таблицях.
Як дізнатися більше про фінансове планування в компанії
- Якщо ви тільки починаєте розбиратися у фінансовому плануванні, прочитайте нашу статтю – « Маржа та маржинальність: що це таке, в чому різниця, як їх розрахувати та контролювати ».
- Навчитися аналізувати та планувати свій бізнес – « Бізнес-модель це? Які види бізнес моделей бувають »