Чому люди сіпаються уві сні?

Чому люди сіпаються уві сні?

4.7/5 - (3 votes)

Люди сіпаються уві сні і у вас, напевно, таке було: ви лежите в ліжку, вже відчуваєте, що засинаєте… І тут все ваше тіло від голови до п’ят раптово здригається, наче від дотику електрода. Ви на секунду приходьте до тями з легким переляком, але майже відразу ж знову провалюєтеся в дрімоту.

Можливо, така дивна поведінка власних м’язів може не на жарт стривожити і навіть змусити задуматися про здоров’я. Але насправді причин переживати нема.

Це цілком нормальне і дуже поширене фізіологічне явище, яке називається гіпнагогічним ривком. Його хоча б раз відчували приблизно 70% людей у ​​світі, а майже 10% відчувають подібне майже кожну ніч.

сон

Такі здригання нешкідливі і не викликають жодних негативних наслідків. Іноді, щоправда, вони лякають, бо у людей що сіпаються у ві сні можуть супроводжуватися відчуттям падіння в порожнечу або яскравими та правдоподібними сновидіннями та галюцинаціями.

Відомо, що гіпнагогічні ривки частіше зазнають чоловіки. Крім того, особливо їм піддані люди з нерегулярним графіком сну і ті, хто відчуває сильний стрес і зловживає нікотином та кофеїном.

Чому ж люди сіпаються уві сні? Ну, тут вчені досі не впевнені. Але є одна теорія.

Вона свідчить, що схильність до гіпнагогічного ривку людині дісталася від далеких предків-приматів, які спали на деревах.

Логіка така: якщо мавпа неправильно розмістилася на гілці і почала падати через це уві сні, організм смикається, щоб вчасно розбудити верхолаза і не дати йому впасти.

мавпочка

Згодом люди переселилися з дерева у ліжко, але періодично мозок все одно збоїть і згадує про ті славні дні, коли ми відпочивали на верхотурі. І змушує тіло здригатися, навіть якщо небезпеки впасти немає. Просто для профілактики, щоб організм не сильно розслаблювався.

Що робити, якщо ви помічаєте, що ви або інші люди сіпаються уві сні занадто часто? 

Поради тут банальні, але ефективні. Вирушайте в ліжко в той самий час, спіть з вимкненим світлом і подалі від джерел шуму. Відмовтеся від алкоголю, кофеїну та нікотину, підтримуйте фізичну активність протягом дня, а також уникайте перевтоми та стресу. Це знизить кількість гіпнагогічних посмикувань.

  • Струк Віктор Петрович

    Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.