Як писати правильно: проект чи проєкт? Правильний правопис.

Як писати правильно: проект чи проєкт? Правильний правопис.

5/5 - (9 votes)

Українська мова багата та щедра своїм різноманіттям. З створенням нових речей, винаходів, професій чи послуг, утворюються нові слова для назви та спілкування. Мова як і все в житті змінюється та удосконалюється, правила правопису контролюються на державному рівні.

Розбираємось проєкт чи проект, правильний правопис.

Правопис слова “проект” пояснюється в новій редакції «Українського правопису» від 2019 року.

Попереднє видання передбачало використання голосної [e] після будь-якої іншої голосної в таких словах, як проект, і пов’язаних з ним формах, включаючи проектування та проекцію. Такої норми дотримувалися, наприклад, дипломні проекти, дизайнерські будинки, графічні проекції. З іншого боку, такі слова та комбінації вимови, як [je], [ji], [ju], [ja], е, и, ю та я, які стоять після голосного або апострофа, як-от ін’єкція, конвеєр, круїз, мозаїка, плеяда, звільнені від цієї конвенції. Непослідовність у такому підході слід виправити, оскільки стандартизований правопис є ознакою вишуканої літературної мови.

По новому правопису правильно писати проєкт

Нещодавно оновлені орфографічні вказівки визначають майже вичерпний перелік запозичених слів, які зобов’язують вживати та вимовляти е, и, ю, я та з. Крім того, у зміненому правописі введено новий переклад терміну «проєкт».

Правопис українських слів
Правопис українських слів

Зміни правопису з редакції 1993 року по 2019 рік

ПитанняПравопис 1993 рокуПравопис 2019 року
Написання слова «проєкт» і похіднихУ слові траєкторія пишеться є; у словах проект, проекція й под. пишеться е.Звук [j] звичайно передаємо відповідно до вимови іншомовного слова буквою й, а в складі звукосполучень [je], [ji], [ju], [ja] буквами є, ї, ю, я: <…> проє́ктпроє́кція <…
Звук [j]В іноземних загальних іменниках літери i та u (включаючи німецький дифтонг eu) часто не пишуться, якщо вони розташовані між двома голосними. Таким чином, такі слова, як Гойя, Савойя та Фейєрбах, є типовими прикладами. Інші слова, такі як Maya та Lobby, також дотримуються цього правила.Вимова звука [j] іноземного слова зазвичай передається літерою «у». При цьому при утворенні звукосполучень [je], [ji], [ju], [ja] використовуються літери «и», «ю», «я». Прикладами таких слів є «покупець», «конвеєр», «гравець», «флаєр», «круїз», «мозаїка», «лояльний», «параноя», «плеяда», «рояль», «валіза», «секвойя», «фаянс», «феєрверк», «ін’єкція», «проект», «проекція», «сюжет», «траєкторія», «фойє», «єті», «Гаїті», «Гойя», «Єтс». », «Савой», «Фейєрбах», «Майєр», «Кайєн», «Ісайя», «Йоганн», «Рамбуйє», «Сойєр», «Хаям», «Гейєрдал», «Юнона».
У родовому відмінку однини іменники, які після приголосного закінчуються на -ть, а також кров, любов, осінь, сіль, Русь, Білорусь підпорядковуються певним правилам.Слова, що закінчуються на приголосну з наступним -ть, у тому числі слова кров, любов, осінь, сіль, Русь, Білорусь у формах родового відмінка однини, можуть мати альтернативне закінчення -и. Прикладами таких слів є ггід́ности, незале́жности, ра́дости, сме́рти, че́сти, хоро́брости; кро́ви, любо́ви, о́сени, со́ли, Ру́си́, Білору́си.
Правопис українських слів від 2019 року

В українській мові лексична одиниця проєкт, означає відновлення норми, яка була раніше залишена в рамках політики планової уніфікації після 1933 року. Це правило стосується слів іншомовного походження, які містять корінь -ject-, де звукосполучення [je] позначається літерою є відповідно до вимови мови оригіналу (латинської чи німецької).

ПравильноНе правильно
посада проєктанта;посада проектанта;
виконати дипломний проєкт;виконати дипломний проект;
Рівнокутна циліндрична проєкція Меркатора.Рівнокутна циліндрична проекція Меркатора.
Правильне вживання букви “є” в словах

Висновок

Ось ми і розібрались зі словом “проект“, на думку більшості українців в розмові можна говорити як вам подобається. А писати потрібно вже по новому, по сучасному з буквою “є”, але поки що писати і говорити по старому з буквою “е” – помилкою не вважається.

FAQ

Як правильно проект чи проєкт?

Правильно говорити і писати «проєкт».
Згідно з новим правописом 2019 року, затвердженим чинним законодавством України, єдиним правильним написанням і вимовою цього слова є буква «є».

Прослухати статтю (аудіо версія)