Слідуйте нашій інструкції як перевстановити віндовс, і все вийде, навіть якщо ви ніколи не робили встановлення віндовс раніше.
Найчастіше в процесі переустановки доводиться форматувати локальний диск, на якому знаходиться поточна версія Windows. Тобто перед тим, як встановити туди нову систему, вам доведеться стерти старі дані. Тому потрібно попередньо скопіювати в хмару або на фізичний носій абсолютно всю інформацію, якої ви боїтеся позбутися.
Якщо ви оберете не переустановку, а скидання Windows до заводських налаштувань, вам буде запропоновано залишити всі файли на їхніх місцях. Але краще перестрахуватися і перенести в хмару або на зовнішній жорсткий диск взагалі все більш-менш важливі дані. Бекап ніколи не буває зайвим. Якщо на комп’ютері встановлено платні програми, не забудьте прочитати в їх документації правила роботи з ліцензіями під час інсталяції Windows, інакше можете їх втратити.
Перший, найпростіший – це виконати скидання комп’ютера до початкового стану прямо з «Параметрів» Windows. Другий практично аналогічний першому, тільки скидання ви виконуватимете з меню відновлення. Це корисно, коли система не стартує як годиться. Третій спосіб трохи складніший – вам доведеться підготувати завантажувальний носій, флешку або диск і встановити систему знову.
Вибирайте метод ситуації — спробуйте переустановку із зовнішнього носія, якщо простий скидання системи не допомагає вирішити ваші проблеми з комп’ютером.
Як перевстановити Віндовс з «Параметрів» системи
Натисніть «Пуск» → «Параметри» → «Оновлення та безпека» → «Відновлення» → «Повернути комп’ютер у вихідний стан» → «Почати».

Вам буде доступно два варіанти. Перший — зберегти файли і лише скинути налаштування. Другий — стерти їх та перевстановити систему заново.

Останній варіант досить радикальний, але дозволяє вирішити ширший спектр проблем із комп’ютером. Отже, якщо не знехтували створенням бекапу на попередньому кроці, сміливо вибирайте «Видалити все».
Потім виберіть, звідки Windows має взяти новий образ системи для переустановки. Вона може завантажити його з Інтернету або використовувати вбудований.

Якщо вас не турбує необхідність завантажити близько 4 ГБ з мережі, вибирайте перший варіант — це дозволить отримати оновлену систему відразу. Після цього знову натисніть “Далі”.

Переконайтеся, що всі параметри вибрано відповідно до ваших побажань, та натисніть кнопку «Заводський».

Комп’ютер перезавантажиться .

Тепер залишається чекати на завершення переустановки. Комп’ютер перезавантажиться ще кілька разів.

В кінці вас чекатиме чиста та свіжа Windows.
Як перевстановити Windows у режимі відновлення
Іноді система не може запуститись нормально і зайти в «Параметри», щоб почати переустановку, не виходить. У такому разі вам допоможе вбудований у Windows режим відновлення.
Воно активується декількома способами . По-перше, якщо ви можете відкрити меню “Вимкнути” – для цього слід затиснути та утримувати Shift, а потім клацнути пункт “Перезавантаження”. По-друге, якщо система взагалі не запускається, можна ввімкнути комп’ютер, почекати кілька секунд, вимкнути — і повторювати ці дії, доки на екрані не з’явиться меню «Автоматичне відновлення».
Потрапивши в середу відновлення, натисніть «Пошук та усунення несправностей».

Потім – “Повернути комп’ютер у вихідний стан”.

Залежно від того, чи ви зробили заздалегідь бекап даних, можете спробувати зберегти їх або очистити диск і перевстановити все заново.

Після цього комп’ютер перезавантажиться і попросить вас вибрати ваш обліковий запис .

Потім потрібно буде ввести пароль. Якщо його немає, можна просто натиснути Enter.

Виберіть, звідки Windows має взяти новий образ системи для переустановки. Вона може завантажити його з інтернету – знадобиться близько 4 ГБ трафіку – або використовувати вбудований.

Переконайтеся, що всі параметри правильні, і натисніть «Повернути у вихідний стан».

Тепер вам потрібно буде зачекати, поки Windows перевстановиться.

Комп’ютер кілька разів перезавантажиться. Не чіпайте його, доки не побачите, що все готове.
Як перевстановити віндовс Windows із зовнішнього носія
В окремих випадках скидання Windows до заводських налаштувань не може вирішити проблему. Крім того, іноді система взагалі не запускається і режим відновлення не активується. Зрештою, іноді буває потрібно перевстановити систему на новий диск, бо старий зламався. У всіх цих випадках вам може допомогти перевстановлення Windows з флешки або диска . Ось як це зробити.
Переконайтеся, що ключ активації не втратили.
Якщо ви бажаєте інсталювати або повторно інсталювати ліцензійну версію Windows, переконайтеся, що у вас є відповідний ключ активації. Навіть якщо ви вже користуєтеся активованою системою і просто хочете встановити цю ж версію повторно, старий ключ активації може стати в нагоді знову.
Його можна побачити на наклейці на нижній частині ноутбука або всередині упаковки з диском, з якого систему встановлювали минулого разу. Докладніше про те, як його знайти, можна знайти в посібнику Microsoft. Щоб переглянути статус активації, натисніть «Пуск» → «Параметри» → «Оновлення та безпека» → «Активація».

Якщо система активована за допомогою цифрової ліцензії, то ваш ноутбук або комп’ютер має вшитий у чіп ключ і вам взагалі не потрібно буде вводити жодних комбінацій при переустановці.
Створіть завантажувальний диск або флешку для windows
Якщо у вас вже є завантажувальна флешка або диск з версією Windows, яку ви збираєтеся встановити, можете переходити до наступного пункту. В іншому випадку потрібно завантажити образ Windows з інтернету та записати його на будь-який вільний носій. Тут ми коротко вкажемо, як створити останній за допомогою програми Media Creation Tool від Microsoft.
Потрібний час: 20 хвилин
Як створити завантажувальний диск або флешку для віндовс (Windows 7, 8, 10, 11)
- Крок 1
Перейдіть на
сайт Microsoft.com → «Завантаження програмного забезпечення» → виберіть віндовс 10 (можна також вибрати 7, 8, 11)
і клацніть «Завантажити зараз», щоб завантажити утиліту для створення завантажувального носія Windows 10. Якщо потрібна інша версія, виберіть її у вкладці Windows. - Крок 2
Запустіть завантажену програму та прийміть умови ліцензійної угоди.
- Крок 3
Натисніть «Створити інсталяційний носій».
- Крок 4
Виберіть параметри нової версії Windows вручну або залиште прапорець “Використовувати рекомендовані параметри для цього комп’ютера”, якщо встановлюєте систему на поточний комп’ютер.
- Крок 5
Визначте тип носія.
Якщо ви виберете ISO-файл, можна буде завантажити образ Windows і записати його на диск іншою програмою, наприклад Rufus. - Крок 6
Вкажіть шлях до диска або флешки, на який записуватимете образ.
- Крок 7
Дочекайтеся завершення процесу.
Якщо з якихось причин ви не можете завантажити Media Creation Tool, подивитися інші способи створення завантажувальної флешки Windows можна в нашому посібнику . Для цього скористайтеся будь-яким чином Windows, знайденим у Мережі, та програмою Rufus .
Головне, перед створенням носія визначтеся з версією Windows, яку встановлюватимете, і перевірте, щоб комп’ютер відповідав її вимогам до системи. Цю інформацію можна знайти на офіційному сайті Microsoft або на диску з придбаною Windows. Не забудьте також перевірити, чи комп’ютер підтримував розрядність нової версії: 32 або 64 біти. Щоб не помилитися, можете встановити версію з такою ж розрядністю, як у поточній версії Windows .
Завантажте систему з диска або флешки
Тепер, коли у вас є фізичний носій з потрібним чином Windows, потрібно зайти в спеціальне програмне середовище BIOS і вибрати диск або флешку як джерело завантаження.
- Вставте завантажувальний носій Windows в комп’ютер.
- Перезавантажте пристрій. Як тільки комп’ютер почне завантажуватися знову, натисніть клавішу переходу в налаштування BIOS . Зазвичай це Delete, F2, F8, F9 або F12 залежить від виробника обладнання. Найчастіше потрібна клавіша висвітлюється на екрані під час завантаження BIOS.
- Перебуваючи в меню BIOS, перейдіть до розділу завантаження Boot, якщо система не перенаправила вас туди відразу.
- У розділі Boot установіть флешку або диск з Windows як джерело завантаження (на скріншоті вище для прикладу вибрано диск). Якщо не знаєте, як це зробити, огляньтеся – на екрані побачите підказки з приводу керування.
- Збережіть зміни.
Можливо, замість класичної BIOS ви побачите сучасніший графічний інтерфейс. Крім того, навіть у різних старих версіях BIOS налаштування можуть відрізнятися. Але у будь-якому разі порядок дій буде приблизно однаковим: зайти в меню завантаження, вибрати джерелом потрібний носій та зберегти зміни.
Після цього комп’ютер повинен завантажитись із вибраного диска або флешки.
Запустіть майстер установки віндовс
Якщо ви все зробили правильно, на екрані з’явиться майстер інсталяції Windows. Подальші події не перевищують складно установку звичайної офісної програми. Виберіть потрібну мову та натисніть «Далі».

Тепер натисніть “Встановити”.

Якщо у вас є ключ активації, введіть його. Якщо вона вам не потрібна, натисніть «У мене немає ключа продукту».

Вкажіть, який випуск операційної системи потрібно встановити, «Домашній» або «Професійний».

Прийміть умови ліцензійної угоди.

Натисніть «Оновити», якщо хочете спробувати зберегти свої дані, або «Вибіркова», якщо потрібно відформатувати диск та встановити систему з нуля.

Виберіть, на який диск встановити операційну систему. Якщо у вас на комп’ютері кілька дисків, наприклад, один для системи, а другий для даних, не переплутайте їх, інакше втратите свої файли.

Натисніть «Далі» та зачекайте, поки система встановиться.

Після завершення інсталяції комп’ютер повинен завантажитись у звичайному робочому режимі.