Сьогодні посадка лохини та вирощування високорослої лохини цікавить багато садівників-аматорів. Її дуже смачні ягоди багаті на вітаміни і корисні речовини. Особливо корисні вони людям із поганим зором.
Вирощування садової лохини зовсім не складне, проте існує ціла низка особливостей, без знання якої високого врожаю вам не отримати.
Сьогодні темою нашої статті буде лохина садова, посадка лохини саджанцями навесні та догляд за нею. Окремо розповімо, як правильно підготувати ґрунт для посадки лохини, яка потребує дуже кислого ґрунту.
ПОСАДКА ЛОХИНИ І ДОГЛЯД У ВІДКРИТОМУ ГРУНТІ
Давайте поговоримо про вирощування та догляд за лохиною на дачній ділянці. Ця культура має свої особливості посадки і догляду тому від простої посадки в грунт без догляду не буде доброго результату.
ПОСАДКА ЛОХИНИ ВЕСНОЮ
Терміни посадки лохини навесні у відкритий грунт
Найкращі терміни для посадки лохини садової у центральних регіонах країни навесні – кінець квітня – перші числа травня. У північних районах – початок травня.
Садити лохину краще в другу половину дня.
Вибір саджанця лохини та його підготовка
Для посадки краще вибирати саджанці із закритою кореневою системою (ЗКС). Саме такі саджанці ми приготували для вас.
Наші саджанці вже повністю готові до посадки. Їх не потрібно попередньо підрізати та чимось обробляти. Просто дістати з горщика та посадити на відведене для них місце.
Саджанці лохини з відкритою кореневою системою (ОКС), які, як правило, продаються на придорожніх ринках, приживаються набагато гірше. І садити їх потрібно до того, як лопнули нирки і почався рух соку в тканинах рослин.
Вибір місця посадки для лохини

Лохину потрібно садити на сонячному місці, добре освітленому протягом усього світлового дня. Посаджена в тіні вона може взагалі не плодоносити або давати дуже маленькі врожаї.
Хоча лохина і дуже любить вологу, але садити її в низині ми вам теж не рекомендуємо. Там кора на кореневій шийці може підгнивати, що призведе до загибелі рослини.
Грунт для лохини
Підготовка ґрунту перед посадкою саджанців лохини – найважливіший момент в агротехніці цієї культури!
Найголовніше – дотримуватися правильної концентрації кислотності ґрунту. Земля під лохиною має бути дуже кислою! Її рН = 3,0 – 3,5.
Закисляти ґрунт на ділянці посадки лохини рекомендуємо вам за допомогою розчину лимонної кислоти (4 ст. ложки на 10 л води на 1 кв. м). У жодному разі не використовуйте оцет, рідина з акумулятора, інакше ризикуєте спалити ніжне коріння молоденьких рослин!
Перед початком закислення внесіть місце посадки саджанців під перекопування (з розрахунку на 1 кв. м площі): 2 відра торфу, 2 відра компосту, 1,5 відра піску. Після того, як ви перекопаєте всю ділянку, виділену для посадки лохини, можете приступати до закислення землі.
Через 2 години після обробки можете розпочинати посадку.
ПОСАДКА ЛОХИНИ САДОВОЇ ВЕСНОЮ: ПРАВИЛА І СХЕМА ПОСАДКИ
Схема посадки саджанців лохини
Лохина – це перехресно запилювана культура, тому поруч потрібно посадити не менше двох (а краще – трьох) рослин різних сортів. Це забезпечить високі врожаї ягід на довгі роки.
Посадка лохини на дачній ділянці повинна проводитися за схемою: відстань між рослинами – 3,0 – 3,5 м, відстань від будівель та інших зон ділянки – 4,0 – 4,5 м.
Посадка саджанців лохини
Садити лохину краще вранці або в другу половину дня, особливо якщо весна видалася спекотною.
Викопайте посадкові ями глибиною і діаметром 45 – 50 см. На дно кожної ями покладіть дренаж із битої цегли або дрібного гравію шаром 7 – 8 см. Посадкова яма повинна мати вертикальні стінки.
Приготуйте посадковий грунт з: верхнього родючого шару, торфу, перегною (або гною, що перепрів) і піску у співвідношенні 1:2:2:1.
Заповніть цим ґрунтом усі посадкові ями на 1/3, додавши до нього 2 ст. ложки суперфосфату та 1,5 ст. ложки сульфату калію та добре перемішайте землю.
Встановіть зверху саджанець лохини. Акуратно засипте ями приготовленою вами грунтовою сумішшю, постійно ущільнюючи його руками, щоб навколо коріння не утворювалися порожнечі. Після посадки коренева шийка куща повинна бути на рівні поверхні землі.
У ствольні круги покладіть в один шар ялинові або соснові шишки, а зверху насипте тирсу шаром 5 – 6 см.
Після посадки добре полийте саджанці чистою водою, щоб промочити весь ґрунт у коренеживаному шарі. Через 30 хвилин полийте всі молоді саджанці слабким розчином лимонної кислоти (1 ст. ложка на 10 л води під кущ).

ДОГЛЯД ЗА САДОВОЮ ЛОХИНОЮ ПІСЛЯ ПОСАДКИ
Полив саджанців лохини
Лохина – це рослина-водохліб, тому води їй потрібно дуже багато. Поливати її слід не менше двох разів на тиждень. А молоді посадки – за день.
Без рясних поливів хорошого врожаю ягоди ви не отримаєте!
Щоб вода не розкисляла ґрунт, раз на місяць усі кущі поливайте слабким розчином лимонної кислоти (1 ст. ложка на 10 л води під один кущ).
Розчином лимонної кислоти поливайте тільки після рясного поливу простою водою, коли весь ґрунт навколо коренів буде добре зволоженим.
У спеку поливайте лохину через день. Причому дуже добре провести дрібнодисперсне дощування всієї крони куща.
Після кожного поливу підсипайте під кущі тирсу шаром 5 – 6 см. Цей шар, що мульчує, сприятиме збереженню вологи в грунті.
Добриво саджанців лохини
У перший рік після посадки, влітку лохину удобрювати не потрібно: вона отримала достатньо харчування при посадці.
Однак восени рекомендуємо вам внести якийсь готовий мінеральний комплекс для осіннього підживлення плодових дерев та чагарників, дотримуючись тих дозувань, які вказані на упаковці.
Наступної весни, відразу після сходу снігу, підгодуйте кущі лохини розчином сечовини (2 ст. ложки на 10 л води під один кущ), щоб дати рослинам потужний поштовх для росту!
У середині червня і в середині липня дайте лохини підгодівлю розчином гною в концентрації 1:10 (одну лійку під кожен кущ). Це підживлення проводьте тільки після рясного поливу чистою водою.
Восени повторіть підживлення готовим мінеральним комплексом, як і першого року після посадки.
Пам’ятайте також про регулярне закислення ґрунту під лохиною. Вона на глибину 50 см завжди повинна мати кислу реакцію. Тому навесні та восени поливайте кущі лохини розчином лимонної кислоти (2 ст. ложки під одну рослину).
Не забувайте перед цим добре пролити землю під кущами лохини чистою водою.
Підготовка саджанців лохини до зими
Лохина – морозостійка культура, яка витримує зимові морози до -42 градусів. Однак у перші два роки після посадки рекомендуємо вам укривати ствольні круги.
Для цього рекомендуємо використовувати сухе листя дерев листяних порід (а не плодових – із саду). Засипте ними ствольні круги шаром 50 см, а зверху в один шар покладіть ялиновий лапник.

КРАЩІ СОРТИ ЛОХИНИ
Перш ніж почати вирощувати лохину, важливо правильно вибрати сорт. Сорти згруповані за часом дозрівання ягід: є сорти раннього, середнього і пізнього терміну дозрівання.
Важливий також коефіцієнт стійкості до морозів і хвороб. Для умов України найбільш придатними є сорти, які за класифікацією морозостійкості USDA відповідають п’ятій зоні (тобто близько -32 °C), стійкі до хвороб і невибагливі до умов вирощування.
Ранньостиглі (ранні) сорти лохини:
- Дюк
- Спартан (на легких ґрунтах)
- Сієрра
Середньостиглі сорти лохини:
- Блюкроп
- Блюґолд
- Чендлер
- Нельсон (на Півночі України).
Пізньостиглі (пізні) сорти лохини:
- Еліот – найкращий фаворит з пізніх сортів лохини.