Бур’яни, які є сусідами з культурними рослинами, тому потрібно вирішити як позбутися бур’янів на дачі, городі або в саду, так як вони знижують врожайність і якість фруктів, ягід і овочів, що вирощуються. Боротьба з цією небажаною рослинністю – заняття малоприємне, але необхідне. Власники заміської нерухомості та садових ділянок знищують бур’ян різними методами: як з використанням гербіцидів, так і без хімії. Як позбутися бур’янів на ділянці, які способи боротьби з бур’янами використовують садівники та городники?
Як позбутися бур’янів механічним методом
Перекопування . Цей досить трудомісткий, але надзвичайно дієвий метод допомагає вивести бур’яни, яких складно позбутися іншими способами: пирій, кульбаба, сну, кислицю та ін. Перекопування виконують на ділянці, вільній від насаджень, як правило, восени, після збирання врожаю. Перекопуючи город, краще використовувати вила замість лопати. Так ви не пошкодите коріння бур’янів, які цілком виявляться на поверхні ґрунту. Після завершення робіт усі рослинні рештки потрібно видалити з ділянки та знищити.
Прополка
Прополювати грядки зазвичай доводиться кілька разів за сезон. Починати треба навесні, коли з’являються перші культурні сходи, а разом із ними і небажані сусіди у вигляді бур’янів. Якщо залишити бур’яни незайманими, вже за короткий час вони переважатимуть на ділянці. Важливо не допустити цвітіння бур’янів, інакше боротьба з ними ускладниться. Для прополювання можна використовувати найрізноманітніші інструменти – сапки, мотики, плоскорізи, кореневидальники і т. д. Позбутися 100 % бур’янів таким способом не вийде, але, видаляючи верхню частину рослини, ви сповільните його ріст і розвиток, тому що траві знадобиться якийсь час на відновлення. Культура, що вирощується, за цей час встигне зміцніти.
Виморожування
Якщо, завершивши збирання врожаю, перекопати ґрунт та прибрати з ділянки кореневища, на поверхні землі, як правило, залишаються дрібні фрагменти трави, коріння, а також насіння бур’янів. Все це гине при настанні перших морозів. Таку методику боротьби з бур’яном називають виморожуванням.
Виснаження
Під виснаженням розуміють регулярне підрізання вегетативних органів бур’янів (стебел, листя, коренів), що веде до зростання витрат поживних речовин нові пагони. Т. е. дачник або городник підрізає проростаючі частини трави до тих пір, поки у коренів не вичерпається запас життєвих сил і рослина не загине. Метод дозволяє ефективно боротися з коренеотростковими бур’янами – бодяком, в’юком, гірчаком.
Удушення
Позбутися пирію допомагає так зване удушення – подрібнення різними інструментами підземних органів рослини на основній глибині залягання кореневої системи з наступним глибоким заорюванням відрізків (шилець) в грунт. Щоб знищити бур’ян, у цьому випадку виконують поверхневу перехресну обробку ґрунту за допомогою дискової борони або лущильника з глибиною оранки 10–12 см. Це дозволяє подрібнити коріння рослини на фрагменти довжиною 10–20 см. Через 10–12 діб після дискування проводять глибоке орання ґрунту , знищуючи молоді пагони, що проросли від подрібненої кореневої системи.
Випалювання
Вирішуючи проблему, як знищити бур’яни на ділянці деякі дачники та городники беруть на озброєння саме цей спосіб. Він добре допомагає на грядках з тугоподібними культурами – кропом, петрушкою, морквою. Випалювання використовують, як правило, до появи перших сходів. Небажану рослинність винищують за допомогою паяльної лампи ковзним вогнем на поверхні землі. Пошкоджуючи бур’яни, «вогнемет» практично не впливає на фізичні, хімічні та мікробіологічні властивості поверхневого шару ґрунту.
Як позбутися бур’янів безвідвальною обробкою ґрунту
Починати боротьбу з бур’янами можна під час підготовки грядок під посадку. Для цього добре підходить безвідвальна обробка ґрунту, яка є одним із методів органічного землеробства. Перекопування ділянки в цьому випадку виконують один раз за сезон під час первинної обробки ґрунту. Надалі землю лише розпушують. У чому переваги цього? При його використанні насіння бур’янів не потрапляє на поверхню ґрунту і, як наслідок, не проростає. Випадкове ж насіння, яке заносить на ділянку вітер, великої шкоди культурним насадженням не приносить. Навколо грядок можна встановити огорожі з дощок, цегли або плитки: це утримає ґрунт від просідання. Якщо доріжки при цьому посипати мульчею, бур’яни не зможуть рости навіть тут.
Мульчування
Один із найвідоміших способів як позбутися бур’янів на дачі або боротьби з бур’янами в городі – мульчування. Мульча зберігає грунт вологим і прохолодним, позбавляючи бур’яни сонячного світла. Для використання в якості мульчі підходять різні матеріали. Це може бути перегній, компост, торф, соснова кора, а також скошена трава, солома, сіно, опале листя, папір або, наприклад, шкаралупа горіхів або яєць. При виборі мульчі слід дотримуватись певних правил. Так, соснова кора чи торф можуть підвищувати рівень кислотності ґрунту, а це підходить не всім культурним рослинам. Крім того, в деяких видах мульчі може виявитися насіння бур’янів (наприклад, у перегною, торфі або незрілому компості). Перевірити компост на наявність бур’янів можна навесні, для цього його поливають водою і плівкою накривають.
Як позбутися бур’янів гербіцидами
Обробка ділянки спеціальними засобами із вмістом гербіцидів – найбільш ефективний спосіб боротьби з бур’янами, але користуватися цими препаратами потрібно акуратно, точно дотримуючись приписів виробника. Цей метод нерідко дозволяє позбутися бур’янів без прополювання. Використання хімії буває найкращим або єдиним рішенням на великій і занедбаній ділянці, коли інші методи не дають бажаних результатів. Помірне застосування хімічних препаратів цілком допустиме, якщо дотримуватися рекомендованих дозувань і дотримуватись правил безпеки. За характером на рослини гербіциди діляться на дві групи: суцільного і вибіркового впливу. Крім цього, хімічні препарати можуть бути контактними та системними. Перші викликають пошкодження рослини, потрапляючи на його поверхню, другі проникають усередину через листя та коріння, поширюються по всьому організму культури, пригнічуючи його чи викликаючи загибель. Основний варіант використання гебрицидних препаратів – приготування розчину для обприскування. Обробка рослин проводиться за допомогою обприскувачів різних типів та обсягів. Так, для ділянок великої площі підійдуть ранцеві обприскувачі ємністю 12 літрів.
ЕМ-препарати
Хорошою альтернативою хімічним засобам боротьби з бур’янами можуть бути ЕМ-препарати (абревіатура яких означає ефективні мікроорганізми). У складі можуть використовуватися різні види бактерій, дріжджів, ферментуючих грибів тощо. буд. Корисні мікроорганізми пригнічують патогенну мікрофлору грунту, захищають від хвороб, підвищують врожайність. Для знищення бур’янів ЕМ-препарат розбавляють водою, як правило, пропорції 1:100 (100 мл на 10-літрове відро води). Ділянку, що заросла бур’яном, спочатку поливають таким розчином, а потім підрізають коріння бур’янів. ЕМ-препарат проникає в підрізані рослини, які після цього швидко розкладаються та перетворюються на родючий ґрунт. Така процедура найбільш ефективна пізно восени, коли на грядках вже немає городніх культур. Можна її зробити і навесні.
Змішані посадки
Значно зменшити кількість бур’янів на ділянці допомагає спільне вирощування на грядці різних культур. Рослини, які є другорядними та висаджуються по сусідству з основними культурами, виконують роль мульчі і не залишають місця для бур’янів. На одній грядці нерідко висаджуються овочі, ягоди та квіти. Важливо при цьому вибирати рослини, які добре вживаються одна з одною. Прикладом вдалого поєднання може бути капуста з помідорами, цибулею і квасолею. Добре підходять для спільного зростання огірок з помідорами і капустою. Дружать між собою також цикорій, цибуля, морква та буряк. Менш вдалі поєднання – огірки та картопля, а також цибуля та бобові. Якщо у квітнику недостатньо розрослися багаторічники, між ними можна посадити цибулинні та однорічники.
Застосування сидератів та повторного посіву овочів
Сидерати – це рослини, які висаджують на вільній ділянці на городі поряд із основною культурою. Вони виконують низку важливих функцій, зокрема перешкоджають зростанню бур’янів. Як сидеральні рослини найчастіше використовуються:
- бобові культури – горох польовий та кормовий, боби кормові, соя, сочевиця, нут, квасоля, конюшина, віка яра, люпин однорічний, люцерна, сераделла, еспарцет, буркун;
- злакові – ярі овес та ячмінь, озимі пшениця та жито, просо, сорго. У складі сумішей – райграс, костриця, тимофіївка;
- хрестоцвіті – гірчиця, суріпка, ріпак, редька олійна;
- гідрофільні – фацелію;
- айстрові – соняшник, нігтики;
- гречані – гречка;
- амарантові – амарант, щириця.
Як позбутися бур’янів іншими способами
Боротися з бур’янами можна й іншими менш відомими способами, які можуть виявитися досить ефективними. Наприклад, за допомогою спирту чи горілки. Для приготування робочого розчину додають 150 г горілки на 1 літр води. Обробку проводять протягом місяця до посівної кампанії. Така процедура сприяє прискореному зростанню бур’янів, які можна буде знищити до появи культурних сходів. Не менш корисною може бути обробка грядок окропом перед посівом або після збирання врожаю. Від такого впливу насіння бур’янів втрачає здатність до проростання.
Профілактичні заходи
Вирішувати проблеми, ніж обробити ділянку та чим видалити бур’яни, буде значно простіше, якщо вчасно вжити певних профілактичних заходів. Не можна, наприклад, удобрювати грядки свіжою органікою. Для цієї мети підійде тільки гній, що добре перепрів, який повинен відлежати 2-3 роки. Те саме стосується і компосту, в який закладаються зрілі трави (з насінням). Важливо також, щоб посівний матеріал був чистим, без домішок насіння бур’янів. Краще купувати сортове насіння у спеціалізованих магазинах. Поливати культурні рослини потрібно під корінь, тому що бур’янам теж потрібна волога і при її дефіциті вони виявляться в менш сприятливих умовах.
Висновок
З безлічі способів як позбутися бур’янів, що дозволяють як боротися з бур’янами, так і попереджати їхню появу на ділянці, кожен дачник або городник може вибрати найбільш підходящі для себе. Можна позбавлятися від бур’янів традиційними методами – прополкою, перекопуванням – або по-сучасному, з використанням гербіцидів.