Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку

Як правильно вибрати земельну ділянку під будівництво будинку

4.7/5 - (12 votes)

Як вибрати земельну ділянку для будівництва дому правильно?

Якщо ви плануєте будівництво, то постанне першочергове питання як вибрати земельну ділянку для будівництва поавильно. Є безліч вакторів на які потрібно звернути увагу та зважити всі за і проти.

Правила вибору гарної земельної ділянки

Як вибрати земельну ділянку під будівництво приватного будинку – справа дуже серйозна, оскільки від ділянки може залежати благополуччя життя в майбутньому житлі. Здійснюючи вибір ділянки, потрібно передбачити безліч нюансів, щоб не допустити помилок, які згодом можуть виявитися досить дорогими. Не важливо, великий двоповерховий будинок ви збираєтеся будувати або невелика однорівнева, земельна ділянка в реалізації проекту відіграє значну роль.

Ознаки вдалої ділянки:

Цільове використання, відповідно до якого земля експлуатуватиметься.

Будівництво будинку на ділянці регламентується правовими документами на землю.

При такому стані справ будівництво можна вести не побоюючись якихось обтяжених, а в майбутньому оформити без проблем у новому будинку прописку.

Земельний наділ з іншим призначенням без попередньої юридичної консультації краще не купувати.

Купуючи ділянку, необхідно уточнювати наявність кадастрового номера.

Особливості ґрунтів.

Всі розуміють, що основа будинку повинна витримувати вагу будинку без переміщень і бути надійною. Але при виборі ділянки про це згадують не багато.
Важливим чинником під час виборів землі під забудову є глибина залягання грунтових вод. Якщо пласти ґрунтових вод розташовані вище 2 метрів, то знадобиться осушення ґрунту або посадка будови вище поверхні землі, що вимагає великих витрат.

Не менш важлива і несуча здатність ґрунту. Що цей показник, то краще. Так на ділянці з несучою здатністю ґрунту від 10т/м2 на глибині 1 м можна заливати заглиблений або дрібно-заглиблений стрічковий фундамент.

Оскільки точні характеристики ґрунту можна отримати тільки після проведення геологічних вишукувань, на етапі вибору ділянки можна орієнтуватися на заболоченість місцевості, близькість водойм до ділянки або поцікавитися який тип фундаменту у сусідів і яка його глибина.

Як вибрати ділянку - Особливості ґрунтів

Глинистий ґрунт хороший для будівництва будинків, але пристрій на такій ділянці септика буде дорогим.
Ідеальним для будівництва будинків прийнято вважати піщаний грунт, зустріти який можна далеко не скрізь.

Глибокий родючий шар ґрунту – перевага для садівництва.

Однак для облаштування фундаменту на такій ділянці будуть потрібні суттєві витрати на земляні роботи.

Оптимальною для заливання економічного фундаменту вважається глибина родючого шару не більше ніж 60 см.

 

Форма, ухил, розташування щодо сторін світла

Геометрична форма ділянки. 

Чим більше вона нагадує квадрат, тим ближча ділянка до ідеалу. Будинок для вузької ділянки буде складніше вибрати та облаштувати наділ такої форми набагато складніше.

Орієнтація з боків світла. 

Від напрямку, в якому розташований вхід/в’їзд на ділянку, залежить успішність посадки будинку на території. Найкращий варіант – якщо вхід на ділянку і сам будинок спрямований на північ. Житлова зона (спальні, вітальня) вікнами виходитимуть на південь (південний захід, південний схід), а господарські приміщення (гараж, кухня, комора) – орієнтовані північ. За такої орієнтації будинку він буде значно теплішим.

Ухил

Ухил

Для будівництва будинку краще вибирати рівні майданчики. Чим менше ухил ділянки, тим менше доведеться виконувати дорогі земляні роботи.

На ділянці з великим ухилом доведеться проводити земляні роботи не лише для будівництва будинку. Чимало коштів доведеться вкласти на зріз схилу, влаштування підпірних стін, підсипку ґрунту і для організації тераси, місця для паркування, дитячого майданчика.
Добре підходять для будівництва ділянки землі, ухил яких не перевищує 10% з південного боку.

Наявність споруд на земельній ділянці.

Як вибрати ділянку - Наявність споруд на земельній ділянці
Найкраще купувати ділянку, на якій немає жодних споруд, оскільки їх демонтаж вимагатиме додаткових витрат.
Якщо, наприклад, придбане готове планування ділянки 12 соток вже має фундамент, то зводити на ньому будинок можна лише тоді, коли до нього додається проект.
А також якщо фундамент відповідає умовам забудови.
В іншому випадку припустити, як поведеться фундамент під новим будинком неможливо.

5. Забезпеченість під’їзними дорогами

Важливо, щоб до ділянки був безперешкодний цілий рік проїзд, оскільки життя загородою диктує часте використання автомобіля. Зручним є і близьке схильність до зупинок громадського транспорту, що впливає на вартість дачних ділянок.
Якщо ж дорога погана або її зовсім немає, то найімовірніше доведеться прокладати її власним коштом, що вимагає суттєвих вкладень.

6. Забезпеченість інженерними комунікаціями

Вигідною є ділянка, поряд з якою знаходяться необхідні інженерні комунікації, оскільки це дозволить скоротити витрати на підключення до них.
Оптимальним розташуванням мереж від будинку вважається:
  • Газорозподільний пункт – 100м.
  • Опора мережі електропостачання – 300 метрів.
  • Водопровід 200м.
Однак наявність газової труби та дротів поблизу ділянки ще ні про що не говорить. Спочатку потрібно переконатися в місцевих інстанціях у можливості підключення до них і чи достатньо в них потужності.

7. Розвиненість інфраструктури. 

Якщо ви плануєте жити в будинку цілий рік важливо, щоб поблизу знаходилася потрібна вам інфраструктура (школи, магазини, поліклініки та дитячі садки).

8. Екологічна безпека ділянки 

Вибираючи ділянку під забудову, або приймаючи рішення купити готовий дачний будиночок важливо уточнювати, чи присутні в даній місцевості промислові виробництва, що загрожують здоров’ю людей, передають радіосигнали станції, високовольтні лінії та інші, несприятливі для проживання фактори. Варто дізнатися про чистоту радіаційного фону на ділянці.
Також необхідно переконатися, що поблизу ділянки не планується проведення високовольтних ЛЕП, організація звалища та інших об’єктів, які негативно впливають на здоров’я.

9.  Навколишнє середовище

Купівля ділянки взимку

Рекомендуємо відмовитися від придбання землі, коли лежить сніг, оскільки Ви не побачите багатьох реалій:

  • фундаменту чи пнів, який доведеться демонтувати, викорчовувати;
  • перепаду висоти дільниці;
  • рослин, які вказують на близькість ґрунтових вод: осоки, очерету.

Ліс і водоймище на ділянці

Багатьом здається романтичним мати будинок (чи великий котедж з просторим двором чи скромний будинок на вузькому ділянці) біля підніжжя схилу, на узліссі, на березі річки чи озера. Але треба розуміти, що перебування поблизу ділянки водойм означає близьке до поверхні розташування ґрунтових вод, низьку несучу здатність грунту і підтоплення території навесні. А схил та ліс – це вогкість та затінення ділянки. Крім того, у лісі та біля води водяться комарі, кроти, вужі та жаби.

Врахувати потрібно і той момент, що зважаючи на здатність води добре поширювати звуки, дитячі забави біля найближчого водоймища (навіть якщо воно розташоване в 500 метрах) буде чути так чітко начебто вони відбуваються у вас у дворі.


Висновок

Незалежно від того, збираються забудовники будувати маленькі будиночки або реалізовувати проекти великих будинків ідеальним варіантом земельної ділянки під забудову є територія, що відповідає всім вище перерахованим вимогам. На ринку такі ділянки цінуються найвище. Якщо ідеальний наділ землі знайти не вдається, то розглядаючи компромісні варіанти, потрібно уважно зважувати недоліки ділянки, оскільки з ними миритися доведеться довгий час.
Після вибору придбання земельної ділянки можна приступити до проектування майбутнього будинку.
У нас представлено безліч публікацый пов’язаних з будівництвом.
  • Віталій Ковальчук

    Автор в NENWS Україна. Економіст, фінансовий і бізнес аналітик. Професійна редакторська та авторська діяльність, різна тематична обізнаність. Ділюсь досвідом та знаннями в фінансовій сфері.