Як зробити проект будинку вдома самостійно з нуля (онлайн)

Як зробити проект будинку вдома самостійно з нуля (онлайн)

4.9/5 - (82 votes)

Як зробити проект будинку в 3Д і здійснити віртуальну прогулянку ним? Ви вже знаєте, як виглядає ваш ідеальний будинок? Сьогодні це реально та просто. У цій статті ми представили список придатних для цього комп’ютерних програм — для початківців і професіоналів, безкоштовних і не бюджетних — описали типові помилки в самостійному проектуванні і вказали, на що звернути увагу забудовнику-початківцю .

Зміст

Як зробити проект будинку онлайн власноруч? Принципи проектування від архітекторів

Архітектура – це мистецтво створювати матеріальне середовище проживання людини. З одного боку вона повинна задовольняти потреби у зручності та міцності, а з іншого – створювати естетично приємні оку будівлі.

Як зробити проект будинку , шоб забезпечувати ефективність грошових вкладень за рахунок правильності застосування сучасних енергоефективних методів будівництва та вдосконалення архітектурних та конструктивних рішень. Тобто основний сенс створення проекту — зробити так, що кожен вкладений у будинок рубль працював на вас уже зараз і в майбутньому.

Що ще має забезпечувати проект будинку:

Функціональні вимоги 

У цю групу входить створення найкращих умов побуту людей, що визначається складом приміщень, їх площею, розташуванням, наявністю та рівнем інженерного обладнання приміщень (мікроклімат приміщень будинку).

Технічні вимоги.

Міцність, жорсткість, стійкість, довговічність, захист від шкідливих атмосферних та інших впливів, вибухо- та пожежобезпечність об’єктів.

Архітектурно-мистецькі вимоги. 

Естетичний зовнішній вигляд, органічно пов’язаний із навколишнім середовищем.

Економічні вимоги 

Економічна доцільність, що передбачає при мінімальній витраті праці, коштів та часу на будівництво отримання максимуму. Цей принцип поширюється і експлуатаційні витрати.

Крім вищепереліченого:

 • раціональне використання земельної ділянки;
 • відповідність фінансовим можливостям забудовника;
 • відповідність кліматичним умовам.

Як бачимо, функцій проекту будинку чимало і про-функція “задовольнити все” доступна лише професійним проектувальникам. Якщо ви на свій страх і ризик вирішили взятися за цю справу самостійно без допомоги спеціаліста, пропонуємо вам на вибір кілька сервісів, щоб зробити проект вдома онлайн безкоштовно.

Безкоштовні програми для самостійного проектування будинків: зробити проект будинку вдома самостійно

Google SketckUp: зроби безкоштовно проект вдома

Google SketckUp

 

Як і більшість продуктів Google, ця програма проста в освоєнні, а основні функції інтерфейсу можна освоїти за день. Існує професійна платна версія SketckUp, яка надає розробнику проектів широкий інструментарій. Для тих же, хто збирається лише намалювати ескізний проект будинку, ціна дорівнює нулю, оскільки спрощена версія поширюється безкоштовно. Як бонус варто згадати вбудований русифікатор, який спрощує життя вітчизняним користувачам.

 

 

Функції Google SketckUp:

 • малюйте ескізні плани приватних будинків, користуючись простим набором інструментів, які «перекочували» з популярних графічних редакторів;
 • створюйте зразок ескізного проекту будинку в 3D форматі, вносите до нього виправлення та доповнення, які вважаєте за потрібне;
 • зберігайте створені варіанти проекту у поширених форматах зображень PNG, JPG та інших;
 • навчайтеся роботі з програмою за допомогою доступних посібників та довідкових матеріалів;
 • складайте статистику витрати будматеріалів, необхідні реалізації проекту.

Останній пункт списку виглядає найпривабливішим. Програма допоможе скласти кошторис за матеріалами, в якому залишиться підставити поточні ціни та розрахувати підсумкову суму.

За всіх своїх переваг Google SketckUp не можна назвати повноцінним інструментом для проектування. Вона призначена в першу чергу для створення 3D моделей будівель, інтер’єрів та ландшафтів. Для виготовлення конструктивних креслень потрібні інші програми.

SweetHome: для профі та для аматорів

SweetHome

Кожен, кому довелося працювати з цією програмою, відзначає її простоту та функціональність. Зручний інструмент для домашнього проектування дозволяє будь-якій людині зобразити план будинку на площині або в об’ємному форматі. Розширена версія розрахована на професійних проектувальників та дизайнерів. Якщо ви вже маєте мінімальний багаж навичок, то можна обійтися без відеоуроків з використання SweetHome. Втім, навчання не займе багато часу, одного-двох днів для освоєння основних інструментів буде цілком достатньо.

 

Функції SweetHome:

 • локалізовані навчальні матеріали у вільному доступі;
 • функція одночасної роботи з планом та тривимірною моделлю проектованого об’єкта;
 • налаштування, що дозволяють регулювати розміри приміщення, кольори та текстури поверхонь, а також інші параметри;
 • великі бібліотеки предметів та елементів для інтер’єрного дизайну, які включають меблі, побутову техніку, двері, аксесуари;
 • режими перегляду у 3D форматі, у тому числі огляд приміщень зверху та з будь-якої обраної точки, віртуальна прогулянка по дому та ін.

Результати роботи можна експортувати в один із найпоширеніших графічних форматів і в такому вигляді пред’явити менеджеру проектної компанії, виконробу, дизайнеру, щоб унеможливити непорозуміння.
Ще одна цікава функція: після того, як 3D ескіз проекту буде готовий, ви зможете зробити відеоролик з оглядом кімнат і навіть виставити його для загального схвалення в соцмережах.

FloorPlan 3D: точність та реалістичність

FloorPlan 3D

Ще одна програма, яка робить ескізне проектування будинків доступним для широкої публіки – FloorPlan 3D. Вона орієнтована, в першу чергу, на розробку внутрішнього та зовнішнього дизайну, але й можливості планування теж непогані. Продукт приваблює яскравістю та реалістичністю 3D-візуалізації, що дозволяє оцінити взаємне розташування приміщень або предметів обстановки та знайти для них оптимальне рішення кольору.

 
 

Функціональні можливості програми:

 • Виготовлення точного плану. Ескізний проект житлового будинку або окремої кімнати буде змальовано з точністю до сантиметра.
 • Поверховість. Програма не замикає вас у єдиній площині: будинок можна зробити двоповерховим, обладнати мансардою та підвалом.
 • Реалістичні розміри. Створюючи інтер’єр майбутнього будинку, можна використовувати зразки меблів, побутової техніки та начиння з відповідних бібліотек. Якщо розміри предметів не збігаються з реальними, скористайтеся функцією коригування габаритів. Завдяки цьому при перенесенні результатів «в натуру» не доведеться ламати голову, як втиснути занадто довгий диван у призначений для нього отвір.
 • Об’ємна візуалізація. Ескізний проект будинку (приклад на малюнку) спочатку створюється як плоский креслення – так зручніше. Потім ви розставляєте меблі та переходите в режим 3D візуалізації, щоб оцінити обстановку та виправити огріхи. Об’ємне зображення дозволяє не тільки дивитися на кімнати зверху, але й ходити по них, розглядаючи інтер’єр з різних ракурсів.
 • Красиві текстури. До програми, крім інших функцій, додається велика бібліотека текстур, що дозволяє візуалізувати всі можливі варіанти обробки. Наприклад, на підлогу можна постелити ламінат, укласти килимове покриття або мармурову плитку, між поверхами встановити дерев’яні або бетонні сходи тощо.
 • Ландшафт. Функціонал програми дозволяє заздалегідь подумати про те, як виглядатиме ділянка після закінчення будівництва. Ви зможете заздалегідь спланувати майбутній сад, розмітити, як ляжуть доріжки, де буде клумба з кущами троянд і розкинуться плантації помідорів.
 • Фотокартку на пам’ять. Під час віртуальних прогулянок по дому можна знімати відео та робити ефектні фото з найбільш вражаючих ракурсів. Картинки та ролики легко експортувати в будь-який із популярних форматів, щоб зберегти на згадку чи виставити на своїй сторінці у соцмережі.

FloorPlan 3D — зручна програма для тих, хто збирається будувати будинок чи робити ремонт у міській квартирі. У ній передбачена функція, що дозволяє швидко розрахувати приблизний кошторис. Програма формує список будівельних та оздоблювальних матеріалів після того, як ви закінчите проектування заміського будинку. Ціна кожної позиції легко уточнюється в найближчому будмаркеті, після чого підрахунок витрат не складає жодних труднощів.

Як правило, для професійного дизайну передбачено розширену версію з багатим набором складних функцій. Лайт-варіант значно простіше в освоєнні, до того ж пропонується на загальнодоступній основі.

Часті помилки початківців при проектуванні архітектурної частини: як зробити проект вдома самостійно

Так як провести технічні розрахунки в проекті, розробити вузли і визначити фундамент забудовник-початківець ніяк не зможе , тобто конструкторська та інженерні частини все одно доведеться віддати в роботу фахівцям, розповімо, які помилки припускаються люди, коли намагаються зробити проект будинку самостійно онлайн .

1. Економія на проведенні геологічних та геодезичних дослідженнях

Помилка поширена серед багатьох забудовників, незалежно задумали вони проектувати самостійно чи ні.

Що чекає на забудовника, який знехтував дослідженнями ґрунтів:

 • непередбачена поведінка фундаменту: неправильна усадка, тріщини на стінах, будинок, що покосився;
 • переплата за фундамент 30-50%, якщо вирішили заливати фундамент “на око”;
 • затоплення будівельного котловану;
 • повне руйнування будинку внаслідок аварійних процесів;
 • можливість руйнування сусідніх будівель.

Вище представлений далеко не повний перелік можливих наслідків зневаги до геології та геодезії. Це лише найчастіше зустрічаються і найнеприємніші їх. У наших матеріалах ми часто вказуємо, що геологічні та геодезичні дослідження – це лише 3% від суми на будівництво будинку. Дізнатися більше про геологію та її функції.

Що чекає на забудовника

2. Неправильне розташування будинку на ділянці

Ця проблема має 2 прояви:

 • Неправильне розташування (щодо сусідніх споруд, септика, свердловини та ін. об’єктів на ділянці). Тоді ви не зможете отримати дозвіл на будівництво. На жаль, представлені вивчення норми розташування будинку дільниці у законодавстві містяться не одному єдиному документі, а безлічі, що робить ці норми дуже незручними для вивчення. Забудовнику-початківцю доведеться витратити тривалий час на засвоєння всіх правил межування на ділянці.
 • Щодо сторін світла. При розміщенні будинку потрібно враховувати де встає і заходить сонце, щоб спальні приміщення з великим склінням були затемненими сутра.

3. Приміщення у будинку розташовані незручно

Під час планування ЗАВЖДИ уявляйте життя у майбутньому будинку. І не лише будні — а й вихідні, свята, взимку та влітку. Подумки пройдіться по всіх приміщеннях, “приміряйте” на себе життя в цьому плануванні. Люди при плануванні будинку часто забувають, що їм доведеться проводити в ньому від 40% всього часу, а потім розчаровуються, тягаючи тарілки зі їдальні через вітальню на кухню або білизну на прання на мансардний поверх.

4. Проектують один санвузол

Якщо в будинку лише один санвузол – сім’ї з 4-5 чоловік стає некомфортно зібратися вранці на роботу, чекаючи на свою чергу у ванну.

5. Не враховують місце для котельно-топкової

Якщо ваш будинок опалюватиметься газом, згідно з правилами вам необхідно виділити окреме приміщення з вікном 7м2 для розміщення там газового котла.

6. Не планують господарські приміщення

Зменшуючи площу будинку з міркувань економії, люди часто жертвують цінними господарськими приміщеннями. Потім на виду висить верхній одяг, інструменти і кухонне начиння займає місце в шафах, спортивний інвентар не знаходить собі місця і кочує з однієї кімнати в іншу.

7. Проектують незручні сходи

Добротні сходи, по яких буде зручно і безпечно ходити має ширину сходів 80 см і товщину тятиви 6 см. Метраж сходів залежатиме від її довжини, висоти сходів, наявності майданчика – досягати вона може 10 м2. Забудовники, які планують невеликі незручні сходи, ризикують наразити себе та інших жителів небезпеки.

Покрокова інструкція для початківців

Крок 1. Визначити плану забудови

При неправильному розташуванні будинку деякі з об’єктів ділянки можуть розташуватися надто близько. Це загрожує не отриманням дозволу на будівництво в кращому разі, в найсумнішому — переривання будівництва на будь-якому з етапів та подальше знесення будівлі. Зведення правил (СП), що діє, регламентує мінімальну відстань будинку від межі ділянки – 3 метри. Щоб побачити можливу пляму забудови, скористайтесь ГПЗУ – отримати документ можна у місцевої влади, або скористатися цим сервісом: rgis.mosreg.ru , де в розділі градпроробки вбиваєте кадастровий номер ділянки і отримуєте відразу всю інформацію, як у ГПЗУ.

Скористайтеся допомогою фахівців з планування ділянки

Крок 2. Геологія та геодезія

Інформацію мінімум, яку ви зможете дізнатись з геології та геодезії – тип фундаменту, який рекомендується до використання на вашій ділянці та можливі земляні роботи, виходячи з рельєфу. Навряд чи вам вдасться внести це до проекту, але можна зрозуміти можливі витрати. У кожного забудовника так чи інакше є обмеження у бюджеті, після проведення досліджень легше зрозуміти яка сума є у розпорядженні для зведення інших частин будинку.

Можливо, вам і зовсім дешевше буде продати ділянку з поганими ґрунтами та купити нову, ніж зводити на ній “золотий” фундамент. Таких реальних історій  безліч.

Крок 3. Визначити свої “хочу” та співвіднести з “можу”

Про важливість цього правила ми пишемо майже в кожній статті. Все тому, що стикаємося з тим, що середньостатистичний забудовник не знає, який будинок він хоче і скільки це йому коштуватиме. Якщо ви визначилися з тим, що вам потрібен будинок, визначте його важливі складові:

 • кількість поверхів та бажану висоту стель
 • які кімнати вам потрібні виходячи з мешканців та їх звичок
 • скільки вікон та які будуть розміщені в кожній із кімнат
 • стиль будівлі, тип покрівлі та матеріали обробки
 • матеріали, що використовуються у будівництві: газобетон або цегла, дерево або моноліт і т.д.
 • товщина стін та перекриттів
 • вид опалення
 • наявність тераси

Краще підглянути готові рішення з інтернету та спиратися на один-два обраних. Також потрібно розібратися у плюсах та мінусах кожного матеріалу та технології, орієнтуватися у вартості та накладати це на свій бюджет.

Як бачимо, щоб зробити проект будинку самостійно безкоштовно, потрібно докласти чимало зусиль, але якщо ви правда зайнялися цією ідеєю і незвідане в будівництві вас тільки драйвіт, у вас все може вийде. Не радимо витрачати свої сили на те, що вам не подобається і вас дратує. Складнощі на етапі будівництва виникатимуть постійно, тому краще зберегти наявний ресурс на те, щоб контролювати підрядника на будівельному майданчику.

У тему визначення своїх “хочу” пропонуємо вам корисну та ефективну вправу: зловити першу думку та асоціацію, яка виникає у вас після словосполучення “будинок – це…”. Зазвичай, це є пріоритетним у створенні проекту будинку, “фокусом уваги”, куди потрібно спрямувати основні зусилля та ідеї. Спробуйте, потім напишіть нам в інстаграм або іншу соціальну мережу (посилання внизу статті) що нового ви собі відкрили після цього “вправи”.

Як зробити проект будинку план

Як зробити проект будинку в професійних програмах для архітекторів

Професійні програми в повному обсязі забезпечують проектування заміського будинку, але ціна цих програмних продуктів досить висока, тому на аматорському рівні користуватися ними немає сенсу. Для загального розвитку та розуміння перерахуємо найпопулярніші види професійного ПЗ.

Autodesk Revit

maxresd

Використовуючи цю програму, ви зможете не тільки зробити простенький ескіз проекту будинку, але й розробити точні проекти будинків із газоблоку з усіма подробицями та розмірами. Autodesk Revit — професійний інструмент із розширеними можливостями, тому на навчання доведеться витратити чимало часу. Проте після освоєння премудростей проектування ви зможете втілювати практично будь-які дизайнерські ідеї.

До переваг Ревіту фахівці відносять можливість розробки ескізів як внутрішніх приміщень, так зовнішніх стін будинку. Крім того, користувачі відзначають високу продуктивність, зручне створення бібліотек та корисну функцію групової роботи над проектом. Ви зможете залучати до проектування членів сім’ї, друзів та віддалено консультуватися з професійним архітектором.

Розробники дозволяють цілий місяць безкоштовно поюзати демо-версію, перш ніж зважитися на покупку.

AutoCad

AutoCad

Найпопулярнішою у світі програмою для проектування є AutoCad. Найбагатший інтерфейс зосередив усі можливі функції, при цьому розробники зробили все, щоб зробити функціонал зрозумілим на інтуїтивному рівні. Багаторічні доопрацювання дозволили викоренити всі баги.

Як ви розумієте, рівень ПЗ дуже високий, тому програма відмінно адаптована до будь-якого рівня користувача. Домашнє проектування можливе у 2D та 3D, передбачена можливість виконання розрахунків. Єдиний мінус — вартість, добрі речі мають свою ціну.

 

ArchiCAD

arkh22

Спеціалізована програма для архітектурного проектування зосередила в собі практично всі корисні функції, які могли б стати в нагоді професіоналу. Розробка креслень, виконання розрахунків, створення інтер’єрного дизайну з розміщенням меблів, проектування ландшафту, 3D-візуалізація – лише основні функції, кожна з яких реалізована найзручнішим способом.

Однією з найбільш вражаючих “фішок”, мабуть, можна назвати функцію “Віртуальна будівля”, в якій візуалізація розробленої моделі відбувається з приголомшливою реалістичністю. Після закінчення проектування, що включає буквально всі дрібниці, аж до вибору моделі дверей та сходів, інформація про будівлю імпортується до розрахункового модуля для підготовки повного пакету документації за проектом. Роботу, яка виконується програмою, за рівнем складності та прискіпливості можна порівняти з реальним будівництвом.

Під час внесення змін до проекту зміна програма автоматично перераховує всі параметри будівлі. Отже, виключаються помилки проектування. Ви можете бути впевненим у належній міцності будівлі та повній відповідності до ГОСТів будь-яких елементів конструкції. Взявши за основу зразок ескізного проекту будинку, ви вносите власні зміни та уточнення, після чого отримуєте повноцінний адаптований проект.

Певні обмеження все ж таки існують, особливо якщо йдеться про нестандартні проекти. Однак для звичайного користувача ці нюанси не мають великого значення. Звичайно, досконалий програмний продукт не може бути дешевим і вартість професійної версії вражає. Але розробник дає можливість використання демо-версії протягом місяця, щоб потенційний покупець оцінив досконалість продукту.

Arcon

Універсальна програма для архітектурного проектування дозволяє на однаково високому рівні розробляти найкращі проекти будинків та котеджів (проектування будинків), офісних та громадських будівель, виробничих цехів та рекламних конструкцій. Для неї характерний комплексний підхід та вирішення будь-яких завдань внутрішніми засобами без використання інших програмних ресурсів. Ескізний проект будинку 200 м2 – приклад найпростішого завдання, яке вирішують за допомогою програмного комплексу Arcon. Зрозуміло, що розробники високо оцінюють результат своєї праці. Навіть демо-версія не надається безкоштовно, що вже говорити про розгорнуте професійне ПЗ. Однак можливості, які надає програма фахівцям, повністю окупають витрати на її придбання.

Переваги самостійного проектування перед професійним

Що є в програмах і чого немає у проектах будинків:

1. Розміщення меблів. 

Іноді, це важливий інструмент, для того щоб оцінити чи підходять габарити кімнати для задуманих цілей.

2. 3D інтер’єр і прогулянка по дому.

 Зручно, щоб оцінити наскільки ваш задум вдалий. Також це чудовий інструмент, щоб використати його на сімейних нарадах щодо майбутнього будинку.

Який найголовніший мінус у проектування проекту руками аматора?

Виконроб та інші підрядники зможуть крутити вами виходячи зі своїх не завжди добрих спонукань. Адже вони “краще знають”, вони на досвіді. Не довіряйте свій будинок в руки, в яких ви не впевнені на всі 100%, якщо вам нема чим їх контролювати. Проект будинку повинен бути вашим інструментом, це ваша впевненість у тому, що підрядник не “нагріє” вас на закупівлі матеріалів, побудує стіни правильної товщини, яка вказана в проекті, заведе інженерні закладні у правильних місцях та у правильний час.

Але за допомогою перерахованих програм ви можете провести ваш час з користю — визначитися з можливостями та цілями для майбутнього будинку, наочно побачити та обговорити архітектурні рішення зі своїми близькими. Інші процеси вимагають наявність спеціальних знань, досвіду та навичок, адже від якості проектної документації залежить не лише краса будівлі, а й безпека життя та здоров’я людей, що в ній проживають.

Коли потрібно звертатися до проектувальників

Що неможливо зробити самостійно, не маючи відповідних навичок:
 • Розрахунок навантажень. Щоб розрахувати навантаження самостійно, потрібно поринути в теорію конструкторської справи – це насправді лише питання часу і вашої наполегливості. Але якщо ви хочете отримати будинок не тільки надійним, а й економічно вигідним у будівництві – потрібен досвід проектування.
 • Креслення складних вузлів. Щоб зробити красиві елементи в будинку, цікаві архітектурні рішення, потрібно пов’язувати в одне ціле різні за характером елементи (бетон, скло, камінь, дерево, залізо): реалістично, надійно та економічно. Для цього теж потрібний досвід, який не приходить за місяць-два.
 • Розведення інженерних комунікацій. Більше того, інженер, який спеціалізується на електриці, не зможе правильно спроектувати водопровід та вентиляцію. Знання кожної із сфер наскільки специфічні, що навряд чи варто замислюватися про те, щоб швиденько все вивчити. І ризик заощадити на інженерному розділі виллється вам у сотні тисяч рублів, коли доведеться штробити фундамент за неправильно закладених заставних. Подумайте ще раз, чи це варто вашого часу? Адже за місяць-два самостійного навчання ви не станете фахівцем конструктором-інженером, але поставите свій будинок на ризик (читай: мільйони рублів), витративши при цьому чимало сил та часу.
 

Прослухати статтю (аудіо версія)

 • Віталій Ковальчук

  Автор в NENWS Україна. Економіст, фінансовий і бізнес аналітик. Професійна редакторська та авторська діяльність, різна тематична обізнаність. Ділюсь досвідом та знаннями в фінансовій сфері.