Що таке криптовалюта цим питанням задеється все більше людей і все більше хоче зрозуміти для чого вона, і як все влаштовано.
Ех, повернути б зараз 2009 і закупитися “битками””, – думка, яка відвідувала, напевно, кожного. У статті поговоримо про те, що таке криптовалюта, де купити та як на ній заробити.
Зміст
- Що таке криптовалюта
- Де купити криптовалюту і чи це легально
- Де зберігати
- Біржі криптовалют
- Чи можна перекладати криптовалюту за кордон
- Курс криптовалюти: від чого залежить
- Шахрайство з криптовалютою
- Перспективи розвитку ринку криптовалют
Історія першого інвестуванвестування в криптовалюту нашого героя
Андрій — студент-програміст із Києва, який останніми роками почав активно цікавитись що таке криптовалюта, а пізніше добряче захопився. Він довгий час стежив за вартістю коїнів, вивчав фактори, які можуть вплинути на їхню ціну. Зрозуміло, щоб більше заробити на цьому.
Наш герой точно розумів, що займатися майнінгом не хоче, а тому вибрав для себе інвестиції. Але на відміну від більшості криптоентузіастів, він пішов іншим, більш ризикованим, шляхом.
Що ж із цього вийде? Спробуємо дізнатися.

Що таке криптовалюта
Криптовалюта – це цифрова валюта, яка не має фізичного вираження, а одиницею її обліку є “коін” (англ. coin – монета).
Цікава особливість багатьох криптовалют — відсутність єдиного центру. Працюють вони на так званому ” блокчейні ” – ланцюжку даних, кожен блок якого може перебувати на комп’ютерах у різних куточках світла.
Відсутність єдиного центру зберігання даних (наприклад, сервера) та криптографічний захист переказів робить цифрові валюти одним із найбезпечніших активів . Крім того, вам не доведеться сплачувати додаткові комісії банкам. Особливо, якщо переклади здійснюються безпосередньо між користувачами.
Але й мінуси децентралізація теж має — наприклад, банк може заморозити гроші, якщо запідозрить, що переказ скоєно шахраями, а операції з криптовалютою незворотні — у разі чого ви не зможете скасувати транзакцію або оскаржити її.
Електронні валюти захищені від інфляції , оскільки найчастіше випускаються в обмеженій кількості. Наприклад, найпопулярнішої криптовалюти на даний момент (біткоїна) не може існувати більше 21 млн одиниць.
Де купити криптовалюту і чи це легально
Є багато способів купівлі криптовалют, але найнадійніший – використання спеціалізованих торгових майданчиків . На відміну від звичайних бірж, для покупки цифрових валют вам не знадобиться брокер.
При виборі криптобіржі краще спиратися на надійність платформи та кількість угод, які проводять. Крім того, важливим критерієм є розмір комісії та додаткові бонуси, які майданчики іноді надають.
Однією з найбільших торгових майданчиків у світі є Binance . На її прикладі розглянемо процес купівлі та продажу криптовалюти.
Більше «крипти» Андрій любить лише меми, а тому вирішив вкласти кошти в Shiba Inu Coin — жартівливу криптовалюту, яка з’явилася на противагу іншій «мемній» валюті Dogecoin.
Shiba Inu не працює на системі Біткоіна, і, на відміну від нього, навмисно рясна – має в обігу 1 квадрильйон токенів.
Також ця криптовалюта має власну екосистему, яка підтримує інші біржі та NFT-платформи.

Так вийшло, що Андрій має лише банківську картку « Віза» . Що йому робити у цій ситуації?
Щоб почати купувати електронні гроші, нашому герою для початку доведеться зробити кілька кроків:
- зареєструватися біржі Binance (наприклад);
- підтвердити особу;
- поповнити баланс карбованцями. Зробити це можна, наприклад, за допомогою гаманців Банівської картки чи Advcash;
- для покупки токенів перейти у вкладку “FIAT ринки” і вибрати гривні;
- натиснути кнопку з позначенням валюти, наприклад, на биткоин;
- у меню встановити бажану вартість або миттєво купити криптовалюту у вкладці «Маркет» за ринковим курсом.
Ще одним варіантом купівлі криптовалюти на Binance є пірингова торгівля , під час якої ви безпосередньо обмінюєтеся активами з іншими користувачами майданчика. Для цього перейдіть у вкладку “Торгівля”, а потім – “P2P”.
Також піринг дає більше можливостей для виведення коштів, наприклад, ви одразу ж можете відправити кошти на картки багатьох банків. Але для цього потрібно перейти в налаштування в розділ «Панель управління», а потім «Платеж». Там потрібно вибрати напрямок перекладу.
- Щоб вивести кошти, перейдіть у вкладку “Гаманець”, потім “Фіат і спот”, а потім натисніть “Висновок”.
- Якщо ви, навпаки, продали криптовалюту і хочете вивести гривні або валюту, то для цього можна використовувати AdvCash . Нагадаємо, що за введення та виведення коштів сервіс може стягувати додаткову комісію.
Якщо ви не впевнені у своїх силах і не хочете витрачати час на вивчення інформації, радимо скористатися консервативнішими способами примноження коштів. Наприклад, банківськими вкладами.
Де зберігати криптовалюту
Зберігати криптовалюту можна на торговому майданчику, але краще перевести її на зовнішній електронний гаманець – наприклад, Atomic, Exodus, Trustee . За цю процедуру доведеться заплатити комісію, але натомість ви отримаєте гарантію, що біржа не заблокує ваші кошти, якщо ви раптом потрапите до списку «небажаних клієнтів».
Інша популярна опція – купити спеціальний програмний чи апаратний гаманець. Сам по собі він не надає доступу до блокчейну та ваших активів, але на ньому можна безпечно зберігати секретний ключ шифрування.

Подібні пристрої зазвичай мають дуже довгі паролі, що складаються з послідовностей довжиною від 12 до 24 слів, тому краще їх не забувати, якщо не хочете втратити доступ до засобів.
Біржі криптовалют
Крім Binance існує безліч інших торгових майданчиків. Вони поділяються на два типи:
- на одних ви можете купувати та продавати криптовалюти за фіатну валюту – долари, євро, гивні тощо;
- Другі виконують функцію простих обмінників криптовалюти, де можна поміняти одні токени на інші.
На момент публікації статті до п’ятірки лідерів входять:
- Binance;
- Gate.io;
- Coinbase;
- Кракен;
- KuCoin.
Чи можна перекладати криптовалюту за кордон
В умовах швидко мінливої економіки криптовалюта є одним із найзручніших і найнадійніших способів виведення коштів за кордон.
Наприклад, ви можете купити на Binance один із так званих «стейблкоїнів», котирування яких прив’язані до фіатних валют. Хороший варіант — USDT , оскільки він є одним із найстабільніших коїнів, прив’язаних до долара США. Ви можете обміняти його за біржовим курсом, заплативши невелику комісію торговому майданчику.
Курс криптовалюти: від чого залежить
Найважливіший фактор формування ціни криптовалютної монети – це попит . Чим більше користувачів зацікавлені в покупці коінів з тієї чи іншої причини, тим вища їхня вартість. Також на котирування цифрової валюти впливає ціна обладнання для майнінгу, загальна складність її видобутку і наскільки широко поширений коін на популярних біржах.
Ще одна важлива відмінність криптовалюти (за винятком стейблкоїнів) від звичайних грошей — вона не прив’язана до котирувань нафти, золота та фіатних валют.
Окремо варто відзначити фактори, що важко прогнозуються, які роблять інвестиції в цифрові активи досить ризикованими .
Політичні чинники.
Наприклад, торік Китай видобував до 50% біткоїнів. Після того, як китайський уряд запровадив заборону на видобуток електронних грошей, вартість коїна впала на $3 000 за день.
Вплив медіа.
На вартість криптовалют, особливо невеликих, можуть впливати медійні персони. Наприклад, глава SpaceX та Tesla Ілон Маск зробив істотний внесок у підвищення курсу криптовалюти Dogecoin. У лютому минулого року лише двома жартами про криптовалюту мільярдер підняв її котирування більш ніж на 100%.
Вплив “китів”.
Кіти – це користувачі, які володіють настільки великим відсотком криптовалюти, що здатні безпосередньо впливати на її вартість для отримання власної вигоди.
Приклад — влітку 2019 року відбулося різке падіння курсу біткоїну із $8500 до $8000. Незадовго до цього невідомий користувач продав 25 тис. віртуальних монет на суму 210 млн. доларів, а за годину після падіння купив вже за 200 млн., заробивши 10 млн. на зміні курсу.

Шахрайство з криптовалютою
На жаль, випадки шахрайства нерідкі. Найпопулярніші схеми роботи шахраїв:
Підроблені веб-сайти.
Зазвичай вони обіцяють гарантований дохід за постійного інвестування. Радимо скористатися однією з описаних вище бірж, щоб мінімізувати шанси бути ошуканими.
Фінансові піраміди.
Майже така сама схема, але ілюзія прибутку створюється завдяки тому, що з новими інвесторами розплачуються грошима старих. Наприклад, піраміда BitClub Network встигла зібрати понад $700 млн. до обвалення.
Псевдомільярдери.
Шахраї видають себе за багатих людей, обіцяючи примножити інвестиції, а справі забирають кошти собі.
Онлайн-знайомства.
Один із найпоширеніших способів шахрайства в США. Під час онлайн-листування зловмисники переконують людей почати інвестувати у підроблені біржі.
Перспективи розвитку ринку криптовалют
Цифрові активи мають величезні перспективи розвитку, але перешкод для їх використання теж вистачає.
Переваги | Недоліки |
Низькі комісії, доступність, висока ліквідність і швидкість транзакцій у поєднанні з анонімністю відкривають великий простір для використання в різних сферах | Більшість людей не розуміють принципи роботи криптовалют, а тому не довіряють їм |
Вже зараз криптовалюти до певної міри інтегровані у світову економіку — вони широко використовуються для оплати різних операцій, а держави та великі банки починають все активніше взаємодіяти з ними. | Відсутність нормативної документації для криптовалютних транзакцій та смарт-контрактів |
Криптовалюти є потенційно дуже вигідним інструментом інвестування | Нечіткий правовий статус криптовалют та складності у технічній інтеграції блокчейну в бізнес |
Андрій вибрав незвичайну стратегію — стежити за твіттером Ілона Маска, сподіваючись, що той підніме або, навпаки, обрушить курс чергової мемної криптовалюти.
У вересні минулого року наш юний крипто-ентузіаст вклав 10 тис. гривень з першої зарплати в Shiba Inu Coin відразу після того, як Маск знизив її вартість на 27% черговим твітом. Потім після ще одного повідомлення мільярдера ціна токена піднялася майже в 6 разів.
Андрій продав крипту на піку вартості, отримавши майже 45 тисяч гривень чистого прибутку після сплати всіх комісій. Щодня він моніторить твіттер Маска, щоб встигнути зірвати черговий куш.
Надіюсь ми з вами обширно розібрались в питанні – “Що таке криптовалюта”.
FAQ
Криптовалюта – це цифрова валюта, яка не має фізичного вираження, а одиницею її обліку є “коін” (англ. coin – монета).
Є багато способів купівлі криптовалют, але найнадійніший – використання спеціалізованих торгових майданчиків . На відміну від звичайних бірж, для покупки цифрових валют вам не знадобиться брокер.
Зберігати криптовалюту можна на торговому майданчику, але краще перевести її на зовнішній електронний гаманець – наприклад, Atomic, Exodus, Trustee. Інша популярна опція – купити спеціальний програмний чи апаратний гаманець.