Як розпочати бізнес з вирощування лохини на своїй ділянці? Скільки вкладень знадобиться, куди збувати ягоду? Яка рентабельність вирощування лохини як бізнес? Читайте детальний бізнес-план вирощування лохини з розрахунками.
Зміст:
- Бізнес-план з вирощування лохини
- Оцінюємо ідею
- Сорти лохини, купуємо саджанці
- Готуємо ділянку та висаджуємо лохину
- Доглядаємо лохину
- Збут лохини та реєстрація справи
- Витрати та доходи – вважаємо прибуток
- Відгуки про бізнес на лохини
- Висновок + відео

Бізнес-план з вирощування лохини
Вкладення : 195 000 грн | Дохід: 390 000 грн |
Кількість : 30 соток землі | Окупність : 4 роки |
Ви можете вирощувати лохину в домашніх умовах і добре заробляти на продажі садової ягоди та саджанців. Посадка лохини передбачає створення правильних посадкових умов. А перед роботою — оцінити ідею бізнесу щодо рентабельності у вашому регіоні.
Оцінюємо ідею
Перед запуском справи слід серйозно підійти до оцінки справи. Є багато нюансів у бізнесі з вирощуванні лохини. Тому такі питання та відповіді на них допоможуть прояснити ситуацію:
- Чи є у вас підходящі ділянки для посадки лохини? – ділянки мають бути «чистими», тобто на них раніше не мали вирощувати інші культури, в іншому випадку доведеться серйозно змінювати склад ґрунту.
- Чи є конкуренти у справі? – якщо ринок зайнятий, розглядайте іншу нішу або будьте готові до зниження цін та пошуку покупців.
- Чи є попит? – незалежно від конкурентів необхідно аналізувати попит. Якщо конкуренти є, ринок може бути перенасиченим. Якщо конкурентів немає, то люди будуть просто не готові купувати ягоду у великих кількостях і доведеться шукати додаткові точки збуту поза вашим регіоном.
- Чи є у вас бажання працювати у цій справі довгі роки? – Важливий фактор. Це називається неформальна оцінка бізнесу, коли оцінюється бажання працювати команда.
Ці питання допоможуть зрозуміти, наскільки справа може стати прибутковою. Також давайте розберемо переваги та недоліки справи.
Плюси:
- Кущ лохини приносить плоди 30 років.
- Корисна ягода.
- Низька конкуренція.
- Немає нічого складного у вирощуванні.
- Висока вартість ягід та саджанців.
Мінуси:
- Складність у створенні правильного ґрунту для лохини.
- Попит може бути заниженим.
- У спеку ягода швидко псується.
Переваг у лохини достатньо. Для ведення справи потрібно вивчити інформацію щодо посадки та догляду, а також правильно підготувати ґрунт. Якщо конкуренція відсутня повністю, а ринок збуту невеликий, то попит буде занижений і доведеться виходити на чужі території. Інакше проблем не виникне.
Кому підійде бізнес із вирощування лохини:
- Тим, хто мешкає в селі;
- Хто хоче зайнятися бізнесом та має землі;
- Кому подобається різноманітність;
- Хто боїться займатися складними видами діяльності;
- Хто хоче виділитись.
Ця справа точно підійде вам, якщо ви підходите під наведені вище параметри. Незважаючи на свою екзотичність, лохина користується попитом і її можна вирощувати практично скрізь. Єдине, що потрібно добре підготувати, так це ділянку, а після правильно доглядати ягоду і шукати споживачів на лохину.
Сорти лохини, купуємо саджанці
Сортів лохини достатньо, але треба розуміти, що не всі підійдуть для вашого клімату. Найбільш поширені види лохини це блюкроп, патріот, нельсон, уеймут, нортланд і ранкокас. Перші 2 сорти популярні серед дачників, оскільки вони менш вибагливі до умов та змісту.
Порадада № 1. Вирощувати лохину як бізнес можна в теплицях. Цей спосіб вирощування підходить для тих, чий клімат не дозволяє розводити лохину у відкритому ґрунті.
У холодних регіонах добре зберігаються сорти блюголд, блюрів, дюк та нортланд. Вони витримують найсильніші морози до -35 °С. Хоча й вимагають певного догляду – на зиму їх накривають спеціальним безпековим матеріалом. Зазвичай це мішковини або плівки, що дихають.
Порада №2. У холодних регіонах використовують низькорослі сорти лохини.
Сорти, що дають великий урожай – гербер та нортланд. Це високорослі кущі лохини, що дають 8-9 кілограм ягід з 1 куща за сезон.
Кожен сорт має свої особливості. Всі вони, так чи інакше, потребують дбайливого і правильного догляду. Але навчитися цій справі не складно.
Купуйте вже дорослі чагарники, від 2-3-х років. Пік лохини після приходу ягід настає у віці 6-ти років. Вибираючи саджанці для покупки, звертайте увагу на кореневу систему, наявність нирок та здоровий вид рослини.
Вартість саджанців залежить від сорту. Середня ціна саджанця в розпліднику – 150 грн. На 1 сотці землі можна засадити 20 саджанців. Вважаємо, що ми маємо 30 соток. Разом нам потрібно 30*20 = 600 саджанців. По грошам виходить 600 * 150 = 90 000 грн, доставка – 500 грн.
Витрати на саджанці 90 500 грн
Готуємо ділянку та висаджуємо лохину
Вимоги до ділянки при вирощуванні ягід завжди однакові – багато тепла, півтінь – інакше ягода зіпсується на сонці та відсутність протягів. Лохина садять у відкритий ґрунт на сонячному місці. По периметру зводять паркан – справжній чи штучний із дерев. Щоб ягода була солодкою, їй необхідне сонячне світло, тому паркан вибудовується тільки для запобігання сильним вітрам на ділянці, переважно з півночі.
Чудово лохина росте в на півночі України, Білорусі, Польщі. Клімат цих країн підходить для вирощування лохини в промислових обсягах як бізнес.
Вимоги до ґрунту також особливі. Ділянка не повинна бути нижчою від рівня інших територій, щоб вода на ній не накопичувалася.
Ділянка має бути свіжою – тобто, до посадки на ній не повинні рости інші культури. Так як свіжу землю знайти складно, то стара ділянка вимагає спеціальної підготовки. На ділянку засипають пісок – 2 відра на 1 квадратний метр, додають різні добрива із вмістом фосфору, азоту та калію. Важливо, щоб земля була кислуватою, у цьому випадку рослина краще приживеться на ділянці. Оптимальний показник кислоти – 4 рН.
Порада №3. Для вимірювання кислотності придбайте рН метр. Він знадобиться на постійній основі, адже кислотність перевіряється кілька разів на рік.
Посадка саджанців відбувається у літню пору, щоб до зими рослина зміцніла і морози були не страшні.
Правила посадки лохини:
- Посадка починається у липні-серпні;
- Ділянка заздалегідь перекопується вручну або мотоблоком та удобрюється;
- Розмір ями для посадки 0,5 х 0,5 х 0,5 метрів;
- Стінки ями потрібно розпушити;
- У яму додають торф, хвойну тирсу, пісок, хвою і 0,05 кілограм сірки;
- Інтервал між рядами залежить від сорту лохини, від 0,5 до 3-х метрів;
- Саджанець перед посадкою поміщають у воду, щоб коріння просочилося водою;
- Лохину акуратно поміщають у яму, розправляючи коріння, і присипають землею;
- Після цього майбутній кущ поливають водою;
- Саджанець засипають хвойною тирсою шаром в 10 сантиметрів.
Ці правила дозволять посадити лохину вдало. Але перед стартом справи вивчіть достатню кількість матеріалу з посадки та догляду за лохиною. Робіть це за допомогою книжок. Також знайдіть агронома або професійного садівника, який оцінить ділянку на придатність до посадки лохини і допоможе з посадкою.
Для підготовки ґрунту потрібна купівля добрив, окислювачів, pH метра. Важливо здійснити автоматичну подачу води. Для цього доведеться викопати невелику свердловину та закупити шланги.
Витрати на підготовку ґрунту складе ще 15 000 грн. Свердловина та полив 25 000 грн. Інструмент – 2500 грн.
Догляд за лохиною
Догляд за лохиною потрібний постійний та ретельний. Від правильного догляду залежить врожайність.
Розглянемо правила догляду за лохиною:
- Важливо стежити за кислотністю ґрунту;
- Провесною додавайте мінеральні добрива до кожного куща – сульфати цинку, амонію, калію, сірчанокислий магній;
- У цей період відбувається обрізка чагарника від старих і хворих гілок – вони відразу спалюються;
- Для профілактики рослину навесні обробляють бордоською сумішшю для запобігання грибкам;
- Азотовмісні препарати додають на початку березня, у травні та червні;
- Фосфоровмісні препарати додають влітку та восени;
- Органічні добрива заборонені;
- Постійно розпушуйте землю навколо куща на глибину до 8 сантиметрів;
- Щороку підсипайте мульчу – тирса хвойна, землю з лісів;
- Пропалюйте ділянку раз на тиждень;
- Поливайте рослину 2 рази на тиждень, по 2 рази на поливальні дні – рано-вранці і пізно ввечері по 1 відру на кущ;
- У посушливий період листя бризкає водою рано-вранці або пізно ввечері;
- Якщо землі не вистачає кислотності, у воду перед поливкою додають окислювач;
- Восени в ґрунт додають препарати «Таргет» та «Флоровіт», що містять окислювачі;
- При сильних морозах кущ на зиму накривають лапником.
Саме так відбувається догляд за лохиною. Також посадки необхідно оглядати на наявність захворювань та проникнення шкідників на кущі. У разі виявлення хвороби вона відразу запобігається спеціальними препаратами. Хвороб та шкідників занадто багато. Для визначення хвороби допоможуть книги чи агроном. Здебільшого перші ознаки – зміна кольору листя, пожовтіння чи почервоніння. Також ознаки – листя починає поїдати, а гілки засихати.
Поєднувати ідею можна з вирощуванням обліпихи на своїй ділянці. Дохід із ягід обліпихи з кожної сотки становить 12 500 грн.
Щоб уникнути захворювань, постійно удобрюйте та підкисляйте ґрунт. Щоб уникнути шкідників, навесні та восени обробляйте кущі спеціальними хімічними препаратами. Від нападу птахів кущі накривають сітками.
Щорічні витрати на підживлення – добриво, закислювачі та різні препарати становитимуть 15 000 грн. Також враховуйте витрати на електроенергію, якщо полив автоматичний – 5 000 грн. Плюс оплата робітнику за збирання ягоди протягом усього періоду – 5 000. Але можна і самим.
Збут лохини та реєстрація справи
За невеликих обсягів справу можна і не реєструвати. Якщо ж ви зацікавлені в тому, щоб продавати великі партії лохини – вибирайте між ФОП, ФГ, ПП. За наявності 30 соток землі достатньо буде зареєструвати себе як ФОП.
Збут лохини – що, куди і як продавати:
- Продаються саджанці – весна-осінь, і ягода – літо;
- Продавати можна з дому, на ринках, здавати під реалізацію до магазинів чи перекупників;
- Рекламувати через місцеву газету, на дошках оголошень в інтернеті, у місцевих спільнотах у соціальних мережах;
- Сарафанне радіо – це те, що потрібно налаштувати, а потім отримувати клієнтів безкоштовно;
- У вас є великі партії – шукайте виробників джемів та іншого з лохини;
- Можна самим робити варення, джеми, заморожувати ягоду і продавати взимку;
- Створіть бренд – дорого, але якщо розкрутити, прибутки будуть більшими за рахунок бренду.
Якщо ягода не популярна у вашому регіоні, то спочатку будуть проблеми зі збутом – клієнт повинен звикнути до нового товару на ринку. Після цього збут буде вдалим і ви зможете мінімізувати втрату продукції.
Витрати реклами, ПММ – розвіз ягід і саджанців, складуть на рік 10 000 грн.
Витрати та доходи – вважаємо прибуток
Графа витрат на відкриття справи:
№ | Найменування | Сума у грн |
1 | Підготовка ділянки | 15 000 |
2 | Купівля саджанців | 90 500 |
3 | Встановлення свердловини | 25 000 |
4 | Інструмент | 2 500 |
5 | Інші витрати | 5 000 |
Разом: | 138 000 |
Витрати посадку і підготовку бізнесу становитимуть 138 000 грн. Тут не розглянуто вкладення у ділянку.
Щорічні витрати:
№ | Найменування | Сума у грн |
1 | Добриво та хімікати | 15 000 |
2 | Реклама | 2 500 |
3 | ПММ | 7 500 |
4 | Електроенергія | 5 000 |
5 | Податки | 10 000 |
6 | Оплата робітнику | 5 000 |
7 | Інші витрати | 15 000 |
Разом: | 50 000 |
Щороку на утримання 30 соток землі з лохиною йтиме 50 000 грн. До отримання першого прибутку вкладення становитимуть 188 000 грн.
Вважаємо дохід
Перший рік ви отримаєте малий урожай, до того ж доведеться налагоджувати збут продукції та вчитися грамотному веденню справи – догляду за лохиною. Тому перший рік ви тільки окупатимете справу. На другий рік урожай збільшиться, а на третій рік почне підходити до піку. Плюс підуть перші саджанці на продаж , адже лохина буде розростатися.
При оптимальних результатах через 4 роки з 1 куща ви отримуватимете 3-6 кілограм ягоди. В середньому з 1 куща виходитиме 5 кілограм – 3 тонни ягід, вартістю 200 грн за 1 кілограм. Плюс на четвертий рік можна з кожного куща мати 1 саджанець – 600 штук щороку зі своєї справи вартістю 300 грн за 1 штуку.
Розраховуйте, що справа окупиться через 4 роки повністю. Далі будуть добрі прибутки.
Дохід з ягід 3 000*100 = 300 000 грн з плантації. Дохід від продажу саджанців 600*150 = 90 000 грн. Щорічний дохід при організованому збуті становитиме 390 000 грн.
Врожайність із 1 сотки 100 кілограм, а дохід 10 000 грн.
Щорічна прибуток 390 000 – 100 000 = 290 000 грн. Справа окупиться за 4 роки. Рентабельність бізнесу на вирощуванні смородини становить 85%.
Безперечний плюс лохини в її довголітті. Врожайність буде 30 років, але завжди можна розширюватись чи оновлювати кущі. Об’єднати ідею можна з вирощуванням чорниці , смородини , ожини.
Також розгляньте ідею на перспективу – вирощування фундуку . Невеликі вкладення, мінімальний догляд. Попит на фундук високий, а конкуренція невелика.
Відгуки про бізнес з вирощування лохини
Декілька цікавих відгуків, які прояснять ситуацію з лохиною.
Коротко про постачання. Люди неохоче купують ягоду, якщо нічого про неї досі не чули. Першопрохідником бути завжди складно:
«Ми розпочали справу на початку нульових. Вже за кілька років почали перші поставки ягоди до магазинів. Брали ягоду неохоче. У магазинах часто траплялося, що її просто не купували і лохина зникала. Перші 2 роки люди звикали до цього продукту. Ми зазнавали збитків, але стояли на своєму. До 2010 року магазини та люди звикли до ягоди та скуповували охочіше. Але свого піку справа досягла до 2010-2014 року» – Євген, підприємець.
А це відгук від любителя. Займається 7 років, але не професійно. Можливо, непрофесійний підхід до справи впливає на врожай, але нестабільність очевидна:
«Посадила рослину вже як 7 років. Торік спробувала розмножити живцями. Росте, але дуже повільно. Щодо врожаю, ягід буває то багато, то дуже мало. Хотілося б розмножити і щоб урожай був кращим. Але ягода велика та дуже смачна. Нею варто займатися, але тільки правильно доглядаючи» – Олена, садівник
Знову нестабільність, але це відгук явно позитивний. Ягода є, і це головне:
«Не погоджуся про те, що немає результату. Лохину їмо все літо, всі її люблять і всі всім задоволені. За кущами взагалі не доглядаю, росте собі та дає ягоду без мого втручання. Люблять її в будинку більше, ніж смородину та іншу ягоду» – Тетяна Миколаївна, садівник
Якщо судити з відгуків, то лохина, як і будь-яка ягода , і будь-який бізнес має свої особливості. Нестабільність буде присутня у будь-якій справі. Також з лохиною можна висаджувати ожину та малину .
Висновок
Як показує бізнес-план – вирощувати лохину можна вдома. Вам доведеться створити та підтримувати умови для вирощування, в першу чергу підготувати ґрунт. Дотримуючись всіх правил вирощування лохини, а також організувавши збут продукції, бізнес ідея при невеликих вкладеннях виявиться прибутковою.