Стратегії та етапи розвитку бізнесу у його життєвому циклі

Стратегії та етапи розвитку бізнесу у його життєвому циклі

5/5 - (3 votes)

Розглянемо основні етапи розвитку бізнесу, у тому числі складається його життєвий цикл. А також навіщо забезпечувати власну справу інвестиціями навіть на етапі «зрілості».

Кожна компанія у своєму життєвому циклі рухається вже відомими етапами, незалежно від сфери діяльності. Якщо взяти як приклад: сферу громадського харчування , промислове виробництво та торгівлю , то навіть у таких протилежних сегментах можна знайти схожі процеси та складнощі, які економісти ототожнюють із живим організмом. Із цих етапів формується весь життєвий цикл розвитку бізнесу.

Це зіставлення стало можливим ще з однієї причини. На початку кожної чергової фази розвитку бізнес доводиться «годувати», щоб він існував і ефективно розвивався. Є кілька способів залучення грошей на розвиток бізнесу.

1. Етапи розвитку бізнесу: заснування, становлення бізнесу

У першому етапі відкриття бізнесу підприємець, зазвичай, прораховує такі моменти: наскільки життєздатна ідея, передбачає всі можливі ризики, визначає витрати можливі першому етапі, становить бізнес-план .
Після цього можна реєструвати юридичну особу, підбирати команду, залучати перших клієнтів та вибирати варіант фінансування бізнесу.

Визначити який спосіб мобілізації коштів підійде компанії можна по-різному. Важливими факторами для правильного вибору є рід діяльності та розуміння того, як керівник бачить подальший розвиток бізнесу.

Звичайно, якусь частку початкового капіталу необхідно зібрати самотужки. Можна просто нагромадити кошти або використати майно для застави з метою отримання грошей. Якщо ж власних активів для початку буде недостатньо, то можна вибрати та скористатися одним із запропонованих способів фінансування бізнесу.

Способи фінансування бізнесу

  1. Державна підтримка Якщо діяльність фірми важлива для регіону, то підприємець має право поклопотатися про фінансову (і не тільки) підтримку держави в рамках програм допомоги при відкритті бізнесу.
  2. Краудфандинг «Колективне фінансування» першому етапі проекту може бути ефективним, якщо ринку запускається креативний проект чи рідкісний продукт, тобто. щось, що клієнти охоче купують.
  3. Венчурний інвестор Компанія – новачок із технологічною спрямованістю на етапі заснування, може зацікавити венчурного інвестора. Як правило, такий інвестор є експертом у сфері технологій. Тому він розміщує свої ресурси у стартап – проектах із тенденцією швидкого розвитку. Такий інвестор зазвичай передбачає значний приріст власних коштів. Резерви йому – це як кошти, а й запас знань. Тому венчурний інвестор може давати рекомендації щодо стратегії розвитку бізнесу, підбирати та готувати персонал, надавати необхідні контакти, щоб за короткий термін досягти мети та виправдати свої капіталовкладення.
    Якщо підприємець допускає у свій бізнес венчурного інвестора, то йому має сенс вкладати у справу не менше 50% власних коштів. В іншому випадку є ризик, що компаньйон надаватиме надто великий вплив на розвиток бізнесу, тому що для нього головний сенс збільшення доходу.
  4. Лізинг Якщо на етапі відкриття бізнесу фірмі треба придбати транспорт, серйозне оснащення чи офіс, то лізинг надає таку можливість. Підприємець може орендувати все те, що його цікавить з перспективою остаточного викупу. Лізинговий платіж не завдасть великих втрат бюджету, а придбані матеріальні цінності зазвичай швидко стають рентабельними . Тому що весь час поки що компанія робить внески за оренду, обладнання вже задіяне в роботі і дає дохід, тобто. виправдовує витрати на нього.

2. Етап виходу в нуль

Етап виходу в нуль

На цій стадії розвитку компанія вже може відбити частину коштів, які були витрачені на етапі становлення бізнесу. У цей час фірми збільшується мінімальний дохід, що дозволяє їй зберігати життєвий цикл, тобто. використовувати кошти, що дає товарообіг для подальших закупівель продукції. Але підприємству, як і раніше, потрібні гроші на розвиток бізнесу, потрібен вищий підйом прибутку, щоб мати можливість прийняти в компанію чергових помічників або придбати нову партію виробів.

На цій стадії бізнесу також потрібні спонсори

  1. Мікрофінансові організації Пропозиції щодо позик у МФО для розвитку бізнесу значною мірою відрізняються з пропозиціями для споживчих позик. Річна ставка за ними набагато нижча (20%). Більше того, у кожному районі є мікрофінансові організації комерційного фінансування, які надають підприємцям кошти за зниженим тарифом – 8-9% на рік.
  2. Краудфандинг На цьому етапі розвитку компанії також можна використовувати вид «колективного фінансування». А якщо підприємство виготовляє продукцію, то воно може використовувати краудфандинговий майданчик як ще один ринок збуту.

3. Етап зростання бізнесу

На цьому етапі життєвого циклу розвитку бізнесу доходи компанії зростають, кількість клієнтів зростає. У цей момент є сенс погасити заборгованості, прийняти на роботу додаткових фахівців, збільшити норми виробництва виробів. Додаткові вливання коштів на цій стадії можна використовувати для підвищення якості обслуговування та вирішення питань, що стримують подальше зростання компанії. Припустимо, що відділ доставки потребує п’яти автомобілів замість двох. Або сайт фірми потребує великих доопрацювань.

Також на цьому етапі є великий ризик натрапити на касові розриви. Йдеться про те, що кошти від обороту продукції отримані, але на руках їх все ще немає і немає можливості використовувати їх у справу чи витрачати.

Додаткові вливання коштів на етапі зростання бізнесу

  1. Підключення фактора Якщо компанія займається продажами, то зараз у неї збільшується кількість покупців, а отже, треба збільшити товарообіг. Все більше підприємців реалізують продукцію та сервіс із затримкою оплати. Наприклад, придбали чи розпродали продукцію сьогодні, а кошти за неї надійдуть лише за місяць чи два. Щоб уникнути касового розриву, є можливість залучити до спільної роботи між споживачем та продавцем фактора. Окрема фірма чи банк оплачує продавцю за продукцію в останній момент отримання, а в споживача з’являється можливість оплатити покупку через деякий час і вже фактору.
  2. Лізинг І на цьому етапі розвитку бізнесу, якщо фірмі необхідне нове обладнання, транспорт чи нерухомість можна не купувати, а орендувати в лізинг з подальшим викупом, у момент, коли обладнання дасть змогу збільшити дохід.
  3. Кредит Молодій компанії, що діє не більше двох років, погодять отримання грошей на розвиток бізнесу з високою ймовірністю. Можна також розраховувати на вигідні умови та гарантійну підтримку за кредитом у мікрофінансових організаціях та банках, які співпрацюють із державними проектами допомоги бізнесу.
  4. Продаж частки бізнесу За допомогою цього варіанта фінансування бізнесу можна зібрати кошти на подальший розвиток та придбати партнера. Щоб уникнути можливих розбіжностей і уникнути наслідків від нечесного компаньйона вибирайте його ретельно. В обов’язковому порядку за законом зареєструйте продаж компанії, підготуйте угоду, в якій буде точно написано, які повноваження є в учасників і на що вони можуть впливати в бізнесі.
  5. Співінвестори Компанія вдало розвивається на цій стадії бізнесу і має великі перспективи для залучення спонсорів. Підшукувати їх можна всередині свого оточення, товаришів по службі та друзів, на краудлендингових майданчиках та галузевих форумах.

4. Етап зрілості бізнесу

Етап зрілості бізнесу

На цьому етапі розвитку компанія вже сильно не збільшуватиметься, і виявляє стабільність до кризових ситуацій. Складнощі в економіці (наприклад, підвищення вартості на сировину) або непередбачені обставини не можуть мати для справи серйозних наслідків. На цей випадок слід мати фінансову подушку безпеки. Вона дасть змогу підприємству перенести переломний момент і знайти рішення у ситуації.

Небезпеки для розвитку бізнесу на цьому етапі, як і раніше, є, і відпускати все у вільне плавання не рекомендується. Контроль за обстановкою дозволить компанії тривалий час затриматися на цій стадії та використати можливості для розширення підприємства надалі. Для цього знадобляться гроші на розвиток бізнесу. Наприклад, зробити ширше географію та збільшити товарообіг. Або додати кількість торгових пунктів у своєму районі.

Зацікавити нові капітали цієї стадії розвитку компанії можливо тими самими способами:

  1. Краудінвестінг Краудінвестінг – можливість взяти позику на майданчиках спеціального призначення в інтернеті. На цьому етапі розвитку бізнесу у можливих спонсорів, ймовірно, не повинні з’явитися питання до балансу компанії та отримання позики не забере багато часу.
  2. Кредит Кредит для розширення підприємства на стадії «зрілості» є надійним варіантом отримання грошей на розвиток бізнесу. При цьому вік компанії виключає можливість отримати його на пільгових умовах.
  3. Цінні папери Законодавство надає підприємцям можливість надрукувати цінних паперів, щоб отримати гроші на фінансування бізнесу.

Наприклад, власник акцій забезпечує організацію коштами й у результаті набуває частку доходу фірми. Акціонери стають співвласниками підприємства. Їхню точку зору на подальший розвиток бізнесу, обов’язково, треба буде брати до уваги.
Або можна вибрати варіант облігації, коли компанія використовує кошти клієнта і бере на себе зобов’язання через певний час віддати їх з відсотками.

5. Етап занепаду бізнесу

Ця стадія завершує життєвий цикл розвитку бізнесу. Якщо доходи компанії падають, витрати зростають, а замовники йдуть, це характерні риси етапу занепаду. Але ця стадія не завжди є ознакою майбутньої ліквідації компанії . На цьому етапі справу все ще можна зберегти.

Не поспішайте вирішувати завдання запровадженням коштів. Дізнайтесь, у чому суть проблеми. Можливо кошти витрачаються непродуктивно і бюджети просто треба розподілити інакше.

Налагодьте роботу основних напрямів, ризикніть додати у справу щось нове. Спробуйте використати адміністративні розпорядження. Наприклад, покращіть структуру заохочення працівників або введіть схему підвищення ефективності їх діяльності. Наважтеся на довгострокові перетворення. Почніть реалізовувати продукцію, яку використовують суперники. Створіть корисну мобільну програму, яка допоможе нових замовників. А кошти на ці нововведення можна знайти вже звичними для Вас способами.

Підсумки та висновки

У цій статті ми розглянули основні етапи розвитку бізнесу. А також, які є способи залучення коштів на фінансування бізнесу на кожному з етапів його становлення.

Не завжди буває так, що компанія проходить усі ці п’ять стадій на своєму шляху розвитку. Вони не наступатимуть один за одним у жорсткій послідовності. Хтось із етапу відкриття відразу потрапляє до стадії занепаду. А хтось росте рік за роком і постійно повертається в етап зрілості з етапу розширення і назад. Це відбувається тому, що кожна компанія має специфічні особливості. А також багато залежить від прийнятих рішень, які безпосередньо впливають на весь життєвий цикл розвитку бізнесу.

Застосовуйте свої знання на практиці, приймайте рішення і нехай кожен хід, який Ви робите у напрямку розвитку бізнесу, буде вдалим.

  • Віталій Ковальчук

    Автор в NENWS Україна. Економіст, фінансовий і бізнес аналітик. Професійна редакторська та авторська діяльність, різна тематична обізнаність. Ділюсь досвідом та знаннями в фінансовій сфері.