Краудфандинг: що це таке, як це працює, популярні сайти

Краудфандинг: що це таке, як це працює, популярні сайти

Like post

Що таке краудфандинг?

Краудфандинг – це використання невеликих сум капіталу від великої кількості осіб для фінансування нового бізнес-підприємства. Краудфандинг використовує легкий доступ до широких мереж людей через соціальні медіа та веб-сайти краудфандингу, щоб об’єднати інвесторів і підприємців, з потенціалом для розширення підприємництва шляхом розширення пулу інвесторів за межі традиційного кола власників, родичів і венчурних капіталістів .

Як працює краудфандинг

У більшості юрисдикцій обмеження стосуються того, хто може фінансувати новий бізнес і скільки їм дозволено робити внески. Подібно до обмежень на інвестування хедж-фондів , ці правила мають захистити недосвідчених або незаможних інвесторів від ризику надто великою частиною своїх заощаджень. Оскільки так багато нових підприємств зазнають краху, їхні інвестори стикаються з високим ризиком втрати основної суми.

Краудфандинг створив можливість для підприємців зібрати сотні тисяч або мільйони доларів від будь-кого, у кого є гроші для інвестування. Краудфандинг надає форум для всіх, хто має ідею, щоб представити її перед інвесторами, які чекають.

Один із найцікавіших проектів, який отримав фінансування, був від людини, яка хотіла створити новий рецепт картопляного салату. Його метою було зібрати 10 доларів, але він зібрав понад 55 000 доларів від 6 911 спонсорів.1Інвестори можуть вибрати із сотень проектів і інвестувати лише 10 доларів. Краудфандингові сайти приносять прибуток із відсотка зібраних коштів.

Види краудфандингу

Два найбільш традиційних способи використання цього терміну відображають тип краудфандингу, що здійснюється компаніями-початківцями, які прагнуть вивести продукт чи послугу у світ, і особами, які зазнали певного типу надзвичайної ситуації. Багато людей, які постраждали від стихійного лиха, значних витрат на лікування чи іншої трагічної події, як-от пожежа в будинку, отримали певну фінансову допомогу, до якої вони інакше не мали б доступу, завдяки краудфандинговим платформам.

Однак останнім часом деякі краудфандингові платформи , такі як Patreon і Substack, розширили охоплення краудфандингу, щоб запропонувати творчим людям — художникам, письменникам, музикантам або подкастерам — можливість підтримувати свою творчу роботу, отримуючи постійне джерело доходу.

Популярні веб-сайти краудфандингу

Веб-сайти краудфандингу, такі як Kickstarter , Indiegogo та GoFundMe, залучають сотні тисяч людей, які сподіваються створити чи підтримати наступну велику справу.

GoFundMe

Станом на 2021 рік GoFundMe є найбільшою платформою краудфандингу. З моменту заснування GoFundMe у 2010 році сайт зібрав понад 15 мільярдів доларів за допомогою понад 100 мільйонів жертводавців.2GoFundMe — найпопулярніший сайт для людей, які бажають відшкодувати витрати на лікування або катастрофу, наприклад пожежу в будинку, стихійне лихо або несподівані екстрені витрати. Компанії-початківці зазвичай використовують Kickstarter.

Kickstarter

Kickstarter є ще одним популярним вибором. Станом на 29 травня 2022 року, з моменту заснування в 2009 році, Kickstarter успішно профінансував понад 220 000 проектів, при цьому на всі проекти Kickstarter було виділено понад 6,6 мільярда доларів США.

Kickstarter є найпопулярнішим краудфандинговим сайтом для компаній-початківців, які сподіваються залучити капітал і охопити більшу аудиторію. Фактично, на відміну від GoFundMe, Kickstarter можна використовувати лише для створення проектів, якими можна поділитися з іншими.

Крім того, Kickstarter не можна використовувати для збору коштів для пожертвувань на благодійність чи справу, проекти не можуть пропонувати стимули, як-от власний капітал, розподіл доходу чи інвестиційні можливості, а також жодний проект не може включати список заборонених предметів сайту, як-от «будь-які предмети, що вимагають для діагностики, лікування, лікування чи запобігання хвороби чи стану, збору політичних коштів, наркотиків чи алкоголю чи будь-яких конкурсів, купонів, азартних ігор та розіграшів.4

Indiegogo

Indiegogo починався як краудфандинговий сайт, спочатку зосереджений виключно на зборі грошей для незалежних фільмів, але почав приймати проекти з будь-якої категорії через рік після свого запуску в 2008 році.

Indiegogo вважається менш суворою та більш гнучкою платформою, ніж Kickstarter, оскільки вона дає спонсорам можливість контролювати, чи хочуть вони фіксовані чи гнучкі моделі — це, мабуть, найважливіша відмінність між двома платформами краудфандингу. Kickstarter вивільняє кошти лише після того, як кампанія досягне мети фінансування, тоді як Indiegogo дозволяє учаснику кампанії отримувати фінансування пропорційно або чекати, поки ціль не буде досягнута.

Як учаснику кампанії, можливо, було б легше та менш ризиковано використовувати гнучке фінансування (тобто отримувати кошти по мірі надходження); однак, незалежно від зібраної суми, учасники кампанії повинні виконувати будь-які обіцянки. Для спонсора фіксоване фінансування є більш привабливим, оскільки пов’язане з набагато меншим ризиком.

Плата краудфандингової платформи коливається від 5% до 12%. Зверніть увагу на структуру штрафних комісій, перш ніж вибрати платформу краудфандингу.

Переваги та недоліки краудфандингу

Найбільш очевидною перевагою краудфандингу для компанії-початківця чи окремої особи є його здатність надати доступ до більшої та більш різноманітної групи інвесторів/прихильників. З повсюдним розповсюдженням соціальних медіа платформи краудфандингу є неймовірним способом для компаній і окремих осіб як збільшити свою аудиторію, так і отримати необхідне фінансування.

Крім того, багато краудфандингових проектів засновані на винагороді; інвестори можуть взяти участь у запуску нового продукту або отримати подарунок за свої інвестиції. Наприклад, виробник нового мила з беконного жиру може безкоштовно надіслати батончик кожному зі своїх інвесторів. Відеоігри — популярне краудфандингове інвестування для геймерів, які часто отримують попередні копії гри як винагороду.

Краудфандинг, заснований на акціонерному капіталі, стає все більш популярним, оскільки він дозволяє стартап-компаніям збирати гроші, не віддаючи контроль інвесторам венчурного капіталу. У деяких випадках він також пропонує інвесторам можливість заробити акціонерну позицію в підприємстві. У Сполучених Штатах Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) регулює краудфандинг на основі акцій.

Потенційні недоліки краудфандингу включають можливу шкоду вам або репутації вашої компанії через «вдавання» до краудфандингу, комісії, пов’язані з сайтом краудфандингу, і, принаймні на деяких платформах, якщо ви не досягнете своєї мети фінансування, будь-які фінанси що було закладено, буде повернено вашим інвесторам, і ви нічого не отримаєте.

Доступ до фінансування, на яке ви могли б не мати права з традиційних джерелНеобхідно дотримуватися правил/комісії краудфандингової платформи
  • Чудовий спосіб взаємодії з потенційними споживачами
  • Можливість оцінити громадську думку про ваш продукт
  • У деяких випадках, якщо ви не досягнете своєї цілі фінансування, будь-яке фінансування, яке було заставлено, буде повернено вашим інвесторам
  • Можлива шкода репутації вашої стартап-компанії

Приклади краудфандингу

Багато продуктів і компаній, створених на Kickstarter, стали дуже успішними та прибутковими починаннями. Наприклад, Oculus VR, американська компанія, що спеціалізується на апаратних і програмних продуктах віртуальної реальності , фінансувалася через сайт. У 2012 році засновник Палмер Лакі запустив кампанію на Kickstarter, щоб зібрати гроші, щоб зробити гарнітури віртуальної реальності, призначені для відеоігор, доступними для розробників. На кампанію було зібрано 2,4 мільйона доларів, що в десять разів перевищує початкову ціль у 250 000 доларів.6У березні 2014 року Facebook, тепер Meta ( META ), придбав Oculus VR за 2,3 мільярда доларів готівкою та акціями.

Іншим прикладом компанії, яка досягла успіху завдяки кампаніям Kickstarter, є M3D, компанія, заснована двома друзями, яка виробляє маленькі 3D-принтери . У 2014 році Девід Джонс і Майкл Армані зібрали 3,4 мільйона доларів на свій Micro 3D-принтер на краудфандинговому сайті.7Крихітний 3D-принтер, який постачається з різними міцними 3D-чорнилами, тепер доступний у Staples, Amazon.com, Inc. ( AMZN ), Brookstone та інших місцях.

У квітні 2019 року Critical Role, щотижнева настільна рольова гра, що транслюється в прямому ефірі, за участю групи відомих акторів озвучення, зібрала 4,7 мільйона доларів лише за 24 години для свого останнього спеціального анімаційного фільму «Легенда про Vox Machina». Жодна інша кампанія на Kickstarter 2019 року не зібрала таку суму за весь період збору від 30 до 60 днів.

Що таке краудфандинг і як він працює?

Краудфандинг – це використання невеликих сум капіталу від великої кількості осіб для фінансування нового бізнес-підприємства. Залежно від типу краудфандингу інвестори або жертвують гроші альтруїстично, або отримують винагороду, наприклад, частку в компанії, яка зібрала гроші.

Чи потрібно повертати зібрані гроші через краудфандинг?

Для краудфандингу, який працює на основі пожертвувань, компанії не потрібно повертати гроші інвесторам. Однак багато компаній пропонують заохочення для ранніх спонсорів, наприклад попередню копію продукту.

Чи законний краудфандинг в Австралії?

Так. У 2017 році уряд Австралії вніс зміни до Закону про корпорації 2001 року, щоб створити законодавчу базу для краудсорсингу.

Чи законний краудфандинг у Нігерії?

Усі мікро-малі та середні підприємства (ММСП), зареєстровані як компанії в Нігерії, які мають принаймні дворічний досвід роботи, мають право залучати кошти через краудфандинговий портал в обмін на випуск акцій, боргових зобов’язань або інших інвестиційних інструментів. як Комісія може час від часу визначати.

КЛЮЧОВІ ВИСНОВКИ

  • Обмеження стосуються того, кому дозволено фінансувати новий бізнес і скільки їм дозволено внести.
  • Краудфандинг дозволяє інвесторам вибирати із сотень проектів і інвестувати лише 10 доларів.
  • Краудфандингові сайти приносять прибуток із відсотка зібраних коштів.
  • Комісія з цінних паперів та цінних паперів регулює краудфандингові підприємства в США.
  • Kickstarter, Indiegogo та GoFundMe є одними з найпопулярніших краудфандингових платформ.
  • Віталій Ковальчук

    Автор в NENWS Україна. Економіст, фінансовий і бізнес аналітик. Професійна редакторська та авторська діяльність, різна тематична обізнаність. Ділюсь досвідом та знаннями в фінансовій сфері.