Смачна та розсипчаста гречка займе гідне місце на вашому столі. Ця каша відрізняється особливою користю для організму, тому входить до дієтичного меню при різних захворюваннях. Корисна вона і для здорової людини. Але як варити гречку, щоб вона була не лише цінним продуктом, а й смачною стравою? Давайте детально розбирати процес приготування цієї крупи.
Підготовка гречки перед приготуванням
Насамперед необхідно підготувати крупу. Рекомендується вибирати продукт преміум-класу, який відрізняється високим ступенем очищення. Але якщо з якихось причин це неможливо зробити, попередньо переберіть крупу. Видаліть неочищені зерна (згори покриті чорною шкіркою), можливі бур’яни та сторонні домішки.

На наступному етапі гречку потрібно промити холодною проточною водою. Потім рідину злити. Далі крупу можна піддавати термічній обробці.
А чи варто замочувати гречку перед варінням? Це питання цікавить багатьох господарок. Тож відповідаємо. Гречка – це та крупа, яка не потребує попереднього замочування. Якщо ж її залишити на деякий час у холодній воді, то зерна просочаться рідиною, внаслідок чого готова каша вийде більш розмазаною (крупинки не відокремлюватимуть один від одного). Однак якщо ви готуєте маленькій дитині, то попереднє замочування допоможе зробити страву ніжнішою і практично пюреподібною.
У яких пропорціях варити гречку?
А тепер давайте поговоримо про те, якими мають бути пропорції води та крупи, якими треба керуватися при варінні гречки.
- Якщо ви хочете, щоб каша вийшла розсипчастою, необхідно взяти 1 частину крупи і 2 частини рідини. Зазвичай мірою вимірювань є велика склянка об’ємом 200-250 мл.
- Якщо готова каша має бути розваристою, то води варто взяти 2,5 частини та 1 частину гречки. Рідина вбереться в зерна і дозволить їм придбати більш ніжну текстуру. Як правило, таку кашу готують для харчування маленьких дітей.
Як рідку основу в класичному рецепті беруть воду. Однак можливе приготування каші на м’ясному або грибному бульйоні. Якщо хочете молочний суп, тоді традиційним способом зваріть гречку на воді, а потім розбавте молоком.
Скільки часу варити гречку після закипання?
Господиня цікавить питання, скільки варити гречку. Час приготування залежатиме від двох факторів – швидкості закипання води та часу, який мине від закипання до повного приготування крупи.
- У середньому вода на великому вогні закипає протягом 5-7 хвилин, при цьому кришка каструлі повинна бути закрита (при відкритій кришці потрібно близько 10-15 хвилин).
Щоб прискорити процес приготування, можна відразу заливати окропом крупу у відповідній пропорції. - Після того, як рідина закипіла, потрібно близько 15-20 хвилин для повного приготування крупи. На цьому етапі вогонь необхідно зменшити до мінімуму та готувати кашу під кришкою. Коли вся рідина вбереться, каструлю знімають з вогню і дають каші настоятися кілька хвилин. Страва готова до вживання, за бажанням можна додати вершкове масло.
Способи варіння гречаної крупи
Традиційно гречку готують у каструлі чи казанці. Однак це не єдині варіанти приготування гречаної крупи. Зручно варити гречку в мультиварці, на сковороді або навіть запікати в духовці. Нині детально розглянемо кожен спосіб.

Потрібний час: 15 хвилин
Як варити гречку в каструлі?
- Варіант перший
Закип’ятіть необхідний об’єм рідини в каструлі/казані, потім додайте туди гречану крупу, зменшіть вогонь і варіть до готовності під кришкою.
- Варіант другий
У посуд відразу додайте і воду, і гречку.
Остання не підгоряє і не прилипає до дна, тому можливий такий варіант варіння.
Коли рідина почне кипіти, вогонь слід зменшити. - Порада
Бажано вибирати каструлю з товстим дном чи казанок.
Правильно варити гречку на воді у каструлі можна у різній послідовності.
Не забувайте посолити кашу. Це можна зробити на будь-якому етапі варіння. Гречка вимагає невеликої кількості кухонної солі, тому знайте міру, щоб не пересолити готову страву. У середньому на 1 склянку сухої крупи зазвичай потрібно близько 1 чайної ложки солі.
Гречка вариться у каструлі під кришкою. Це обов’язкова вимога, щоб не було випаровування рідини, що важливо для дотримання пропорцій.
Як варити гречку в мультиварці?
Гречку в мультиварці можна відразу приготувати з овочами. Ви можете почистити 1 цибулину та 1 моркву, порізати на середні кубики. Налийте в чашу мультиварки трохи олії, додайте нашатковані овочі і на 5 хвилин увімкніть режим «Спека». Після цього додайте 1-2 склянки попередньо промитої крупи, залийте рідиною (її має бути вдвічі більше, ніж гречки). Змініть програму мультиварки на режим «Крупи/каші», додайте сіль, закрийте кришку та чекайте на приготування. Страва виходить ароматною та розсипчастою.

Як варити гречку в мікрохвильовці
Необхідно взяти скляний посуд, який призначений для використання в мікрохвильовій печі. Гречку промиваємо та заливаємо водою, додаємо трохи солі. Закриваємо скляною кришкою та виставляємо максимальну потужність мікрохвильової печі. Приблизно через 2-8 хвилин рідина закипить (залежить від потужності столового приладу). Після закипання кришку слід зняти та зменшити потужність мікрохвильової печі до 600 Ватів. На цьому етапі час приготування становить близько 5-10 хвилин (вся рідина має вбратися).
Коли страва готова, можна додати невеликий шматочок вершкового масла|мастила|. Гречка є ідеальним гарніром до м’яса, риби чи овочів.
Як варити гречку в духовці
Для приготування гречки в духовці можна взяти глиняні горщики або жароміцну скляну форму. Дотримуйтесь зазначених пропорцій, накрийте посуд кришкою або фольгою і відправляйте в духову шафу запікатися.
Оптимальна температура – 180 градусів за Цельсієм, час приготування – близько півгодини (рідина має повністю випаруватися).

Гречка на сковороді
На невеликій кількості олії обсмажте нарізану кубиками цибулю, потім додайте крупу та рідину. Доведіть до кипіння, зменшіть вогонь та варіть під кришкою протягом 15-20 хвилин.
Гречку на сковороді можна приготувати і без засмаження. Це буде дієтичний варіант корисної страви.
Гречана крупа відмінно поєднується з грибами. Поріжте їх на шматочки і обсмажте разом із цибулею, а потім додайте крупу та рідину. Далі готуйте за класичним рецептом.
Гречка у пакетику
Гречка у пакетиках зазвичай готується протягом 10-15 хвилин. Покроковий рецепт приготування виглядає так:
- Треба закип’ятити воду у каструлі. Потрібно приблизно 1,5 літра рідини.
- Помістіть пакетик в каструлю, при цьому його край повинен трохи виступати вище рівня води. Вогонь треба зменшити до мінімуму.
- Варити відповідно до часу, вказаного на упаковці (10-15 хвилин). Кришкою закривати не треба.
- Виделкою захопити пакетик і перекласти в друшляк, щоб стекла зайва рідина. Якщо пакетик оснащений холодним краєм, можна взяти безпосередньо за нього.
- Пакет з крупою надрізати та висипати в тарілку. Зверху можна покласти шматочок олії.
Як приготувати гречку без варіння?
Візьміть будь-який зручний посуд і насипте необхідну кількість крупи, яку слід попередньо промити. Як рідина зазвичай використовується кефір. Щоб страва вийшла негустою, рекомендується дотримуватися пропорції 1:3-3,5. Середній час приготування гречки без варіння становить 8-10 годин. Зазвичай такий варіант використовують у рамках гречаної дієти. Щоб калорійність готової страви була невисокою, рекомендується вибирати маложирний кефір (жирність трохи більше 1%).
Варто враховувати, що вміст простих вуглеводів у 1 порції гречки, залитої кефіром, мінімальний. Тому таке харчування має бути щоденним. В іншому випадку концентрація глюкози в крові може впасти нижче за норму, внаслідок чого може з’явитися слабкість і переднепритомний стан. Знижуючи вагу, важливо дотримуватися міри.
Гречка на гарнір
Правильно зварити гречку гарнір дуже легко. Ця страва не вимагатиме від вас багато зусиль, часу чи складних кулінарних навичок. Гречана крупа може виступати в ролі корисної універсальної їжі, що підійде і дорослим, і дітям.
Рецепт гречки з олією
Як приготувати гречку на гарнір? Просто дотримуйтесь наших рекомендацій. Якщо ви хочете отримати більш соковитий результат, візьміть трохи більше рідини, якщо сухіший – менше. Дотримуйтесь наступних пропорцій інгредієнтів – 1 частина крупи та 2 – води.
- Ретельно промийте гречану крупу за допомогою проточної води. Заберіть все зайве – сміття, неякісне насіння тощо.
- Доведіть воду до кипіння і викладіть головний інгредієнт.
- Після повторного закипання рідини зменшити вогонь до середнього і додати в каструлю сіль. Час варіння повинен становити приблизно 10 хвилин. Заважати продукт не потрібно.
- Відключіть нагрівання, покладіть у крупу шматочок вершкового масла|мастила|. Тепер її можна перемішати. Готове блюдо має вийти розсипчастим.

Ви можете додати в продукт обсмажену цибулю та моркву, солодкий перець. Такий гарнір відмінно поєднується з грибами та м’ясом.
Висновок
Гречана крупа – це унікальний продукт, який можна приготувати у різний спосіб. З гречкою організм отримує складні вуглеводи, білки, клітковину, вітаміни та мінерали. Чим менша тривалість термічної обробки крупи, тим більше корисних речовин збережеться у готовому блюді. До того ж, різні способи приготування вимагають різних витрат часу, тому кожна людина зможе вибрати оптимальний для себе варіант.
Часто задавані питання
Як правильно варити зелену гречку?
Варити так як звичайну гречку. Зелена гречка – справжня криниця вітамінів і мінералів, але в ній відсутній звичний для нас аромат крупи.
Просіяну і промиту крупу залийте окропом і поставте в мікрохвильову піч на 10-15 хвилин.
Чому гречка не виходить розсипчастою?
Варто відзначити, що правильно відварити гречку у воді, щоб вона була розсипчастою і ароматною – своєрідне мистецтво, в якому не можна нехтувати жодною дрібницею. Так чому ж іноді ми отримуємо рідку кашу замість приємної розсипчастої каші? Причин може бути декілька.
По-перше, щоб приготувати зразкову гречану кашу, перед варінням крупу слід обсмажити на сухій сковороді. Це не тільки додасть йому неповторний аромат, але і зробить зерна міцнішими. По-друге, необхідно вчасно знімати кашу з вогню, вловлюючи той момент, коли вона вже готова, але ще не переварена – чим довше вариться гречка, тим вона менш розсипчаста. По-третє, не перестарайтеся з водою. Коли його багато і воно не розварюється в процесі варіння, виходить щось більше схоже на густий суп. Ну і по-четверте, як вже було сказано вище, чим довше ви будете тримати крупу у воді перед варінням, тим м’якше вона стане.
Проте всі способи приготування по-своєму гарні, адже скільки людей, стільки і смаків: хтось любить розсипчасту гречку, а хтось більше розварену. Тому готувати потрібно, виходячи виключно з власних уподобань.
У якій каструлі варити гречку?
Ідеально підійде каструля з товстим дном: вона довше нагрівається, довше тримає тепло, не виходить пара, завдяки чому каша стає більш ароматною та ніжною. Також на такій сковороді ваші страви швидше за все не пригорять.
Чи можна їсти гречку при цукровому діабеті?
Не тільки можна, а й потрібно. Гречка – ідеальний продукт для діабетиків і чудова заміна заборонених їм пшениці та рису. Також можна використовувати гречане борошно і гречані макарони.
Як приготувати гречану кашу в духовці?
Так можна. Більше того, так вийде смачніше, ніж на плиті. Принцип такий самий, як і в мультиварці, духовку потрібно розігріти до 200 градусів, поставити туди каструлю із залитою водою крупою приблизно на 20 хвилин. Каша, приготовлена в духовці, буде ще ніжнішою та ароматнішою.