Алюмінієва фольга для запікання – помічник на кухні та в побуті

Алюмінієва фольга для запікання – помічник на кухні та в побуті

5/5 - (1 vote)

Що таке алюмінієва фольга? Як використовувати фольгу для запікання? Якою стороною накрити блюдо? Які є побутові лайфхаки з фольгою? Чи можна зберігати у фользі страви? Відповіді на ці та багато інших питань у статті!

ЗМІСТ:

  1. Що таке алюмінієва фольга?
  2. Використання фольги при запіканні
    1. Що краще запікати у фользі?
    2. Як правильно накривати страви фольгою під час запікання
    3. Чи можна використовувати фольгу в мікрохвильовій печі?
    4. Якою стороною фольги варто накривати блюдо?
  3.  Фольга як помічник на кухні і не тільки
    1.  Фольга та зберігання продуктів
    2. Заточення ножиць
    3. Очищення сковорід та каструль
    4. Очищення підошви праски
    5. Фольга та прасувальна дошка – покращуємо якість прасування
    6. Фольга
  4.  Короткі висновки

1. ЩО ТАКЕ АЛЮМІНІЄВА ФОЛЬГА?

фольга для запікання 2Сьогодні важко уявити людину, яка б ніколи не стикалася з фольгою. Цей матеріал щільно увійшов у наше повсякденне життя. Ми бачимо фольгу, розгортаючи плитку шоколаду, відкриваючи пачку какао-порошку або коробку солодощів. Фольга знайшла широке застосування у медицині, будівництві, кулінарії, творчості та інших сферах. Алюмінієва фольга давно стала звичним атрибутом будь-якої кухні. То що вона з себе являє?

 

 

Фольга – це найтонший металевий лист, товщина якого може змінюватись від 0,0001 до 0,2 мм. Він дуже податливий і пластичний, а може вироблятися з алюмінію, міді, золота, срібла та інших металів. З чим із цього ви найчастіше стикалися? Правильно, із алюмінієвою фольгою! Тому йтиметься саме про неї.

Кожна господиня неодмінно знайде срібний рулон на кухні. Це харчова фольга, товщина якої трохи більше 0,2мм.

Переваги:

  • абсолютно нетоксичний та екологічно безпечний матеріал;
  • нешкідливий при контактах із продуктами харчування;
  • не надає жодних сторонніх запахів та присмаків;
  • має відмінну теплопровідність;
  • стійкість до високих температур (не плавиться навіть за 600 гр

2. ВИКОРИСТАННЯ ФОЛЬГИ ПІД ЧАС ЗАПІКАННЯ

2.1 ЩО НАЙКРАЩЕ ЗАПІКАТИ У ФОЛЬЗІ?

Всім відомо, що страви, приготовані у фользі, відрізняються соковитістю, м’якістю та насиченістю аромату. Вибираючи цей метод приготування, ви отримуєте:

  • менш калорійне блюдо, що має натуральний смак, а пара, не маючи можливості залишити ваш кулінарний шедевр, робить його соковитим, що дозволяє обійтися без соусу і здорово економить час;
  • в 1,5 рази швидше приготовану їжу (це особливо актуально для запікання цілої гуски чи індички, тому що тривале запікання великого птаха без фольги, призводить до пересушування м’яса, у фользі вийде і швидко, і соковито);
  • залишаєте духову шафу чистою (страва у фользі герметична і соуси або маринад не забруднюють духовку).

У алюмінієвій фользі рекомендують запікати:

  • птицю: індичку, курку, качку чи дичину;
  • м’ясо: яловичину, свинину, баранину, кролятину;
  • овочі: картопля, помідори, перець, цвітна капуста;
  • самостійні страви: запіканки, биточки, котлети, м’ясо французькою.

Порада:

 Якщо боїтеся, що фольга прилипне до м’яса чи птиці, її можна змастити тонким шаром рослинної олії перед запіканням, тоді ваша страва точно не постраждає.

Господині на замітку:

Приступаючи до запікання страви у фользі, враховуйте особливості своєї духовки та орієнтуйтеся за часом приготування за нею, а не за тим, що написано в рецепті. Якщо готуєте страву вперше, дотримуйтесь кількох корисних порад:
– розділіть загальний час приготування на 4;
– кожну чверть загального часу відкривайте духовку та перевіряйте ступінь готовності страви;
– не бійтеся розгорнути фольгу для більш точної перевірки;
– щоб розгортати фольгу було зручніше, завжди залишайте шов на ній зверху;
– якщо є бажання, можете визначати ступінь готовності без розгортання фольги, зробивши в ній один або два проколи зубочисткою
Пам’ятайте, що якість фольги теж має значення.

Не варто запікати у фользі сирі крупи. Вони дуже вимогливі до води і великий ризик отримати суху та несмачну страву, а часу на приготування витратити значно більше, ніж при варінні.

Рецепт запеченої курки з скоринкою в фользі

2.2 ЯК ПРАВИЛЬНО НАКРИВАТИ СТРАВУ ФОЛЬГОЮ ПІД ЧАС ЗАПІКАННЯ?

Почати, думаю, варто з того, що саме ви зібралися запікати. Якщо йдеться про цілу курку, качку або буженину, то фольгою потрібно обернути продукт щільно, в кілька шарів і максимально герметично, щоб усі соки залишилися всередині страви і не було повітряного зазору. Він може вплинути як ізолюючий бар’єр, уповільнюючи процес приготування. Таким чином ви досягнете підтримки рівномірної температури всередині виробу.

Якщо є бажання отримати рум’яну скоринку, то буквально за 10 хвилин до готовності, рекомендують порушити герметичність упаковки та дати страві підрум’янитися.

Коли ми говоримо про запікання овочів (картопля, перець чи гарбуз), то принцип обертання той самий.

Якщо ви вирішили приготувати картопляну запіканку з м’ясом або печеню, то тут необхідно пам’ятати, що ці страви повинні нудитися у власному соку. Для цього форму необхідно або накрити кришкою, або затягнути фольгою, щоб пара залишалася всередині.

Порада:

Страви, які посипають тертим сиром перед відправленням до духової шафи, у жодному разі не повинні стикатися з фольгою, інакше весь сир залишиться на ній.

Трапляються випадки, коли страву частково закривають фольгою. Наприклад, запікання індички – процес тривалий, щоб вона вийшла рівномірно рум’яною, фахівці рекомендують тонкі частини тушки (крила, ніжки) обернути фольгою та зняти її лише незадовго до готовності страви. Так крильця вийдуть тією ж мірою засмаженості, що і вся тушка.

Стейк зі свинини в духовці у фользі – рецепт приготування

Є інший варіант. Ніколи не думали, як на екранах фільмів з’являються молочні поросята, одна половина яких запечена, а інша відварена? Звичайно, можна розрізати тушку навпіл і приготувати по-різному, а потім з’єднати перед самими зйомками. Але є спосіб простіший. Половину порося закривають фольгою, а другу залишають відкритою. Після запікання один бік тушки рожевий, а другий золотистий і рум’яний – ось і весь фокус.

Якщо ви вже поставили блюдо в духовку, але не подумали відразу обернути його фольгою, воно може зарум’янитися зовні, але залишитися сируватим усередині У такій ситуації ніщо не заважає вам відкрити духову шафу посеред процесу приготування (головне будьте обережні, не обпікайтеся!) і накрити страву шматком фольги. Тож вам вдасться врятувати свій кулінарний шедевр від зайвого зарум’янювання і довести до готовності.

Думаю, варто згадати і про чізкейки. У класичній рецептурі ці пироги випікаються у духовці на водяній бані. “Це як?” – Запитайте ви. Легко! Дно і бортики форми з чізкейком обертається герметично в кілька шарів фольги, потім відправляються в ємність більшого діаметру, наповнену водою, або глибоке деко, і в піч.

Важливо :

Завжди контролюйте чи випарувалася вода при випіканні чізкейку. Форма з пирогом має бути приблизно на 70% рідини.

Існує й інший варіант приготування цієї страви. Пиріг печеться довше, але й температура духовки підтримується нижче. Корж з начинкою відправляється в духовку за температури 150 градусів на 1,5 години. Через годину необхідно дуже уважно стежити за десертом, оскільки є ймовірність зарум’янювання верху.

Порада:

 Не має особливого значення, який спосіб приготування чізкейку ви вибрали, але щоб пиріг вдався, потрібно контролювати процес випічки. Якщо ви побачили, що страва починає зарум’янюватися зверху – терміново накривайте шматком фольги: так її вдасться врятувати від зайвого запікання зовні, при цьому довести до готовності всередині.

Варто відзначити, що фольгою можна не тільки накривати або запікати в ній, але і склавши в кілька шарів зробити форми, що бракують, для мафінів або жульєнів Щільна фольга чудово тримає форму!

2.3 ЧИ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ФОЛЬГУ В МІКРОХВИЛЬОВІЙ ПЕЧІ?

На це питання ми вам відповімо однозначно: “Ні!”. Думаю, ні для кого не секрет, що в мікрохвильовій печі не можна розігрівати їжу у металевому посуді. Алюмінієва фольга, як уже говорилося раніше, це той самий лист металу, тільки дуже тонкий. Мікрохвилі, взаємодіючи з частинками металу, створюють розряди, виникає електрична дуга, наслідком може стати спалах або вибух. Ніколи не звертали увагу на те, як іскрита в мікрохвильовій печі тарілка із золотою облямівкою? Так ось із фольгою буде набагато сильніше. Такі експерименти найчастіше призводять до поломки побутового приладу.

Важливо:

 В інструкції більшості мікрохвильових печей виробники окремим пунктом вказують, що гріти в алюмінієвій упаковці заборонено! Винятком із правил є лише застосування режиму конвекції чи грилю. Ці функції працюють без мікрохвиль, тому використання фольги допустиме.

2.4 ЯКОЮ СТОРОНОЮ ФОЛЬГИ НАКРИВАТИ БЛЮДО?

Думаю, всі звертали увагу на те, що одна сторона у алюмінієвої фольги матова, а друга глянсова. І напевно, хоча б раз у житті питали: “Так якою ж стороною обертати страву?”

Існує безліч міфів і домислів із цього приводу. Одні кажуть, що картоплю треба завертати матовою стороною назовні – так вона, нібито, швидше пропечеться. Інші стверджують, що м’ясо чи курку треба неодмінно обертати блискучою стороною зверху, інакше вони не приготуються. Чи це так насправді? Давайте розумітися.

Причина, через яку у харчової алюмінієвої фольги є матова та глянсова сторона – банальна і пов’язана з її виробництвом. Фольга виготовляється шляхом виливки розплавленого алюмінію пластини, які потім обробляються на прокатному стані. Листи прокочуються до певної товщини, намотуються і вирушають у стан холодної прокатки, де складаються вдвічі і розкочуються вдруге.

Під час останнього проходу через ролики два листи прокочуються одночасно, щоб лист вийшов щільніше. При цьому зовнішня сторона стає глянсовою, а внутрішня спресована поверхня набуває матовості. Іншими словами, наявність двох сторін у фольги є лише наслідком технологічного процесу.

Дорадо запечений у духовці в фользі – рецепт приготування

Важливо:

 Всупереч поширеній думці, зовсім не важливо в який бік фольги ви обернете страву. Це не вплине на процес приготування.

Зараз знайдеться багато охочих посперечатися. Почнуть говорити, що глянсова сторона алюмінієвої фольги відображає майже 88% теплового випромінювання. Але, знову ж таки, це зовсім не має значення. Коли ви готуєте в духовці, більшість тепла передається їжі через конвекцію, тобто гаряче повітря передає тепло продуктам. При такому підході абсолютно не істотно скільки інфрачервоного випромінювання відобразить фольга, адже воно практично не бере участі в процесі приготування.

Порада : Повертайте блюдо тією стороною фольги, якою вам зручно та звично. Не слухайте домисли з цього приводу – вони є абсолютно безпідставними.

3. ФОЛЬГА ЯК ПОМІЧНИК НА КУХНІ І НЕ ЛИШЕ

3.1 ФОЛЬГА ТА ЗБЕРІГАННЯ ПРОДУКТІВ

Раніше зазначалося, що алюмінієва фольга не має запаху і при контакті з харчовими продуктами не змінює їхнього смаку. При цьому відмінно допомагає зберегти продукти, що швидко псуються, свіжими.

Порада:

 Найкраще для тривалого зберігання алюмінієва фольга підходить таким продуктам як ковбаса, сир та вершкове масло. Щільно обертаєте та прибираєте в холодильник. Так вони довше збережуть смак, запах та привабливий зовнішній вигляд.

Хазяйці на замітку:

Якщо збираєтеся на природу або на пікнік, то бутерброди, обгорнуті фольгою, збережуться набагато краще, ніж у поліетиленових пакетах. Фольга жорсткіша і не дозволить хлібу втратити форму.

3.2 ЗАТОЧЕННЯ НОЖИЦЬ

Ваші ножиці затупилися? Не біда. І в цьому випадку на допомогу прийде та сама універсальна річ – алюмінієва фольга.

Порада:

Щоб заточити ножиці, потрібно згорнути лист сріблястого металу в 4 рази і нарізати. Ця маніпуляція допоможе повернути колишню гостроту вашому інструменту.

3.3 ОЧИЩЕННЯ СКОВОРІДОК ТА КАСТРУЛЬ

Кожна господиня, напевно, стикалася з проблемою відмивання залишків їжі, що пригоріли, до дна каструлі або сковороді. З цією проблемою також допоможе впоратися алюмінієва фольга.

Порада:

Скачайте шматок алюмінієвого листочка в щільну кульку і використовуйте як металеву мочалку для чищення сковорід і каструль, що пригоріли. У тандемі із засобом для миття посуду вони чудово впораються. Також можна очистити грати гриля та шампури.

Важливо:

Даний метод в жодному разі не можна застосовувати для очищення сковорідок з антипригарним покриттям. Фольга може пошкодити покриття і використовувати таке кухонне начиння буде вже не безпечно.

3.4 ОЧИЩЕННЯ ПІДОШВИ ПРАСКИ

Чи знайома вам ситуація, коли під час прасування на секунду відволіклися або відвернулися і зачепили підошвою гарячої праски надруковану на футболці картинку. Якщо відразу не очистити побутовий прилад, то всі речі, які ви спробуєте погладити після цього, будуть мати сліди аплікації, що пригоріла. І в цьому випадку на допомогу прийде незамінна у побуті алюмінієва фольга.

Порада :

Якщо потрібно очистити підошву праски, скачайте щільну кульку з фольги і скористайтеся нею.

Метод не підійде для сучасних прасок з антипригарною підошвою.

3.5 ФОЛЬГА ТА ПРАСУВАЛЬНА ДОШКА – ПОКРАЩУЄМО ЯКІСТЬ ПРАСУВАННЯ

Якщо постелити фольгу на поверхню дошки для прасування, а потім накрити чохлом, то речі будуть гладитися швидше і якісніше. Як відомо, фольга відображає тепло, а значить одяг розгладжуватиметься і з боку праски і з боку дошки для прасування.

3.6 ФОЛЬГА ТА ДРІБНІ ПОБУТОВІ ЛАЙФХАКИ

Чи стикалися ви з ситуацією, коли рідину потрібно перелити у пляшку з вузьким шийкою? Звісно! А коли вирви при цьому немає під рукою? І тут на допомогу знову приходить алюмінієва фольга. Вирва, скручена з кількох шарів харчового алюмінію, добре тримає форму.

Якщо ви приготували їжу і її потрібно якомога довше зберегти гарячою, наприклад, картопляне пюре потовкли заздалегідь, до приходу гостей, каструлю потрібно відразу обернути в кілька шарів фольги, це збереже тепло всередині. Так само слід зробити, якщо ви хочете взяти із собою на природу гарячий провіант.

Корок від вина вже викинули, а пляшку допити не змогли? Скрутіть пробку з фольги щільно і заткніть пляшку. Так ваш напій не вивітреється і не втратить смаку.

Для чищення срібла, що потемніло, також можна використовувати фольгу. Постеліть лист на дно скляної ємності, покладіть зверху срібні вироби, залийте содовим розчином у пропорції 1 ст. л. соди на 250 мл окропу. Через 10 хвилин прикраси побіліють, можна дістати та сполоснути під проточною водою.

Якщо не хочете довго і нудно очищати лист після готування – застеліть його фольгою перед приготуванням страви. Так ви позбавите себе рутинного заходу.

Якщо бажаєте продовжити життя бананів, щільно оберніть їх хвостики у фольгу, це дозволить довше зберегти плоди свіжими і привабливими.

4. КОРОТКІ ВИСНОВКИ

Фольга – це дивовижна та універсальна річ, застосування якої знайдеться на кожній кухні та в кожному будинку. Найчастіше тонкі листи алюмінію використовуються у кулінарії. Страви, запечені у фользі мають неймовірну соковитість, ніжний смак і яскравий аромат.

У фользі можна готувати не лише різні продукти, такі як рибу, м’ясо, овочі, а й цілі страви. Не варто запікати у фользі лише сирі крупи – вони вийдуть гіршими, ніж при варінні, а часу піде більше.

Фольга дарує можливості для кулінарних експериментів, допомагає врятувати страви від пригорання, приходить на допомогу за відсутності кришок для запікання. Однаковими властивостями має як глянцева, і матова сторона, тому не важливо у яку їх завертати.

Цей дивовижний сріблястий рулон знаходить своє застосування не тільки на кухні, а й по всьому будинку.

Досвідчені господині завжди рекомендують мати на кухні рулон алюмінієвої фольги, адже сфера його застосування справді безмежна!

  • Курчак Денис

    Шеф-Кухар, гуру кулінарії, автор рецептів та food-контенту в NENWS Ukraine. Ділюсь своїм баченням кухні та приготування їжі. Доводжу до досконалості смак та красу страв.