Які-аналізи-здати,-якщо-у-вас-депресія

Лікування депресії. Які аналізи здати, якщо у вас депресія

4.9/5 - (10 votes)

Лікування дипресії, як і будьякої хвороби не можливе без аналізів. Вони допоможуть лікарю відрізнити депресію від інших хвороб та призначити необхідне лікування депресії.

Як виявляється депресія

Запідозрити в себе депресію можна за характерними ознаками. Погані справи, якщо у вас більшу частину доби і майже щодня проявляються:

  • почуття смутку, порожнечі та безнадійності;
  • спалахи гніву, дратівливість чи розчарування навіть через дрібниці;
  • втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення, наприклад, до сексу, хобі чи спорту;
  • проблеми зі сном – безсоння або, навпаки, постійне бажання спати;
  • незрозуміла втома: виконання навіть нетрудомістких завдань потребує великих зусиль;
  • зниження апетиту та втрата ваги або підвищена тяга до їжі та збільшення ваги;
  • занепокоєння та збудження;
  • уповільнення мислення, мовлення чи рухів тіла;
  • почуття марності чи провини, зацикленість на минулих невдачах, самобичування;
  • проблеми з мисленням, концентрацією уваги, прийняттям рішень та запам’ятовуванням речей;
  • повторювані думки про смерть, суїцид або спроби вчинити самогубство ;
  • незрозумілі фізичні проблеми, такі як біль у спині або головний біль.

Що робити, якщо вам здається, що у вас депресія

Відразу зверніться до психіатра. Депресія – це не нудьга, яка пройде сама собою, і не слабкість.

Депресія такий самий медичний діагноз, як перелом, інфаркт чи діабет. Вона також може загрожувати життю, тому лікування депресії важливо так само.

Лікар поставить діагноз після розмови з пацієнтом. Немає якихось спеціальних лабораторних тестів, які б визначити в людини депресію .

Але іноді психіатр таки призначає деякі аналізи. Наприклад, щоб виключити захворювання, яке може виявлятися, зокрема, як депресія, або щоб визначитися з планом лікування депресії.

Які показники можуть вимірювати

Ці аналізи має призначати лише лікар.

Не намагайтеся самостійно лікувати депресію – це смертельно небезпечне захворювання. Ви не тільки витратите гроші на непотрібні дослідження, а й збільшите ризики для життя та здоров’я.

Рівень гемоглобіну, гематокриту, кількість, розмір та колірний показник еритроцитів

Залізодефіцитна анемія викликає слабкість та стомлюваність, а також впливає на емоційний стан. Щоб унеможливити цю причину, потрібно зробити клінічний аналіз крові .

Увага звертають на гемоглобін (білок, що містить залізо в еритроцитах, який пов’язує гази крові), гематокрит (зміст формених елементів), а також характеристики еритроцитів: кількість, розмір і «забарвленість». У людей з анемією всі ці показники буде знижено.

Тиреотропний гормон та гормони щитовидної залози

Одним із симптомів гіпотиреозу є депресія, тому досить нормалізувати рівень гормонів щитовидної залози, щоб «хмари розсіялися».

Для цього потрібно дізнатися концентрацію тиреотропного гормону (гормон гіпофіза, що регулює діяльність щитовидної залози) та іноді тироксину.

Вітамін B 12

Дефіцит вітамінів групи B, таких як B 6 , фолієва кислота і особливо B 12 може викликати симптоми депресії. Найчастіше він розвивається у вегетаріанців, людей похилого віку, пацієнтів з целіакією або хворобою Крона .

При підозрі на нестачу вітаміну В12 лікар може направити на відповідний аналіз і, якщо припущення підтвердяться, порекомендує додатковий прийом вітаміну.

Тільки не потрібно самостійно призначати препарати. Роль B 12 в депресії незрозуміла, і жодні вітаміни не замінять антидепресанти та психологічне консультування.

Вітамін D

Вважається, що є зв’язок між симптомами депресії та дефіцитом вітаміну D . І багатьом людям його справді не вистачає, адже більшу частину року сонця недостатньо для його вироблення в організмі.

Тому і призначають аналізи, а іноді і додатковий прийом вітаміну D , але лише як доповнення до основного лікування депресії.

Реакція на дексаметазон

Зазвичай дексаметазоновий тест проводять для того, щоб визначити порушення функції кори надниркових залоз. Але виявилося, що він також допомагає відрізнити від інших розладів ендогенну депресію, спричинену внутрішнім дисбалансом біологічно активних речовин.

Вуглеводдефіцитний трансферин (CDT)

Зловживання алкоголем тісно пов’язане із розвитком депресії. Людина може несвідомо замовчувати про це, наприклад, тому що не вважає це проблемою. Тому лікар може порадити здати аналіз на вуглеводдефіцитний трансферин.

Трансферин – це білок – переносник заліза крові. При прийомі алкоголю у крові з’являються його незвичайні форми. Відповідно, цей аналіз може свідчити про алкоголізм .

Токсикологічний аналіз крові та сечі

Деякі отрути при хронічному отруєнні викликають неврологічні симптоми, зокрема депресію. Таке може статися, наприклад, через токсинів риб, пестицидів , чадного газу , важких металів .

Статеві гормони

Іноді лікарю знадобиться гормональний статус людини, щоб визначити причини депресії або тактику обстеження та лікування депресії.

Жінки більше схильні до розвитку депресивного розладу, ніж чоловіки. Це може бути пов’язано зі зміною рівнів статевих гормонів (естрогену, прогестерону та інших) протягом життя.

Причому, справа не в прямій залежності настрою від концентрації якогось одного гормону, а скоріше в хаотичних коливаннях їх усіх. Наприклад, у різні фази менструального циклу, під час вагітності, пологів, годування та менопаузи.

А ось на те, чи спричиняє зниження тестостерону у чоловіків симптоми депресії, немає єдиної точки зору. Але є дані, що гормональна терапія іноді полегшувала симптоми стійкої до лікування депресії у деяких груп пацієнтів: чоловіків середнього віку, ВІЛ інфікованих, пацієнтів з легким депресивним розладом та інших.

Ферменти печінки (АЛТ, АСТ)

Ферменти печінки – аланінамінотрансфераза (АЛТ) і аспартатамінотрансфераза (АСТ) – вказують на стан органу та прогресування захворювання.

У пацієнтів з печінковою енцефалопатією – ураженням головного мозку через порушену функцію печінки – часто зустрічаються депресія та інші розлади.

Іноді препарати на поліпшення функції печінки таким людям допомагають більше, ніж антидепресанти.

Мікрореакція преципітації (RPR)

Психіатри періодично стикаються з атиповими симптомами депресії та інших ментальних розладів. Іноді до цього призводить невилікуваний колись давно сифіліс .

Поразка мозку називається нейросифілісом, його інкубаційний період може становити від 2 до 20 років після зараження. За різними даними, він викликає психіатричні симптоми у 33-86% пацієнтів, у половини з яких будуть зміни особистості та галюцинації.

Це досить рідкісна причина. Але іноді лікар може призначити тест RPR пацієнтові з дивним перебігом для розуміння лікування дипресії.