Навіть не намагайтеся впоратися із цією травмою самостійно, бо вивих – це травма, що потребує звернення до лікаря.
Вивих це? Як дізнатися, що це вивих?
Вивихи – це травми, з якими може зіткнутися кожен. Не зміг стрибнути з бордюру, або впав на лікоть, або вдарив баскетбольним м’ячем занадто сильно, або навіть просто вдарив його занадто сильно… щось застрягло.
По-перше, не панікуйте. Можливо, біль – це просто м’язовий спазм, викликаний ударом або, наприклад, розтягненням зв’язок. Не приємно, але відносно безпечно. Отже, зробіть глибокий вдих (це допоможе зняти біль) і огляньте уражену частину тіла.
Вивих — це зміщення кісток у суглобі.
Залежно від ступеня елімінації зовнішні прояви можуть відрізнятися. Але загалом це не має значення. Запам’ятайте чотири симптоми. Для будь-якого з них потрібно якомога швидше звернутися до травматолога!
- Постраждалий суглоб виглядає дивно — наприклад, кістка набуває неприродного кута нахилу.
- Суглоб збільшився у розмірах, спостерігається припухлість, а шкіра над цією ділянкою змінила колір – почервоніла або, навпаки, стала восково-блідою.
- Ви відчуваєте сильний біль у ділянці суглоба. Інший варіант – оніміння: якщо при вивиху були пошкоджені нервові закінчення, можлива втрата чутливості.
- Ви не можете рухати кістками у постраждалому суглобі. Наприклад, зігнути або розігнути забитий палець або ж закрити щелепу, що «заклинила». А якщо у вас це і виходить, то насилу і через напад гострого болю.
Чого не можна робити при вивиху
Запідозривши вивих, у жодному разі не робіть ці поширені помилки.
Не сподівайтесь, що саме пройде
Вивих – це близький родич переломів. Навіть якщо кістка неушкоджена, зміщення може вплинути на кровоносні судини та нерви. Ті самі нерви можуть «зцілюватися», але з роками вони нагадують вам про нестерпний біль від травми та навіть про серйозне обмеження рухливості в ураженому суглобі.
Не намагайтеся вправити вивих самостійно
По-перше, тому що у вас може бути не вивих, а перелом. Симптоми цих ушкоджень настільки схожі, що іноді їх можна розрізнити лише на рентгенівському знімку. Спроба відновити зламану кістку посилює травму.
Не гальмуйте
Вивих завжди супроводжується набряком, а часто ще й внутрішньою кровотечею. Чим більше часу проходить з моменту травми, тим більше рідини накопичується біля суглоба і тим складніше його вправити. Тож не зволікайте — бігом у травмпункт. Якщо “бігом” не виходить – наприклад, травмована нога, – не соромтеся викликати швидку .
Як надавати першу допомогу при вивиху
1. Забезпечте постраждалому суглобу максимальну нерухомість: не згинайте коліна, лікті, пальці, не рухайте щелепою.
2. Прикладіть до травмованої області щось холодне – пакет з льодом або замороженими овочами (не забудьте обернути його тонкою тканиною), грілку з крижаною водою. Холод зупинить розвиток набряку та знизить хворобливі відчуття.
3. Прийміть болезаспокійливе на основі ібупрофену або парацетамолу.
4. І поспішайте до лікаря!
Як лікуватимуть вивих
Лікування починається з медичного огляду. Травматолог чи хірург, швидше за все, відправить вас на рентген — щоб переконатися, що йдеться саме про вивих, а не про перелом чи кістку, що тріснула. У деяких випадках може бути потрібна МРТ: томографія допоможе медику оцінити пошкодження м’яких тканин навколо суглоба.
Подальші дії залежить від того, що саме виявить лікар. Найчастіше лікування включає такі пункти.
Медик спробує вправити суглоб
Тобто повернути кістки, що зрушилися, у правильне положення. Ця процедура досить болісна, тож може знадобитися анестезія — місцева чи навіть загальна.
Можливо, знадобиться операція
До неї вдаються у тому випадку, якщо впоратися з вивихом вручну не вдалося. Також хірургічну операцію призначають при значних пошкодженнях нервів, кровоносних судин і зв’язок або вивихах, що повторюються, в одній і тій же зоні.
Прийде на якийсь час знерухомити суглоб
Після того, як кістки повернуться в природне положення, хірург може знерухомити суглоб, наклавши на нього шину або підвісивши на стропу-слінг. Як довго доведеться носити цю “упряж” – кілька днів або кілька тижнів, – залежить від ступеня пошкодження суглоба , нервів, судин та м’яких тканин.
Вам потрібно буде реабілітуватися
Позбавившись шини або стропи, готуйтеся довго і вперто робити суглобову гімнастику і проходити фізіотерапевтичні процедури. Це важливий етап, який потрібний, щоб повернути колишню рухливість.
До речі, врахуйте: якщо суглоб хоча б раз був вивихнутий, велика ймовірність, що одного разу це знову повториться. Щоб зменшити ризики, дотримуйтесь усіх рекомендацій лікаря. І звичайно ж, бережіть себе.