Як розпізнати розтягнення зв’язок і що з ним робити

Як розпізнати розтягнення зв’язок і що з ним робити

Like post

Найважливіше – не сплутати з розтягнення зв’язок вивих чи перелом.

Зв’язки – це смуги міцної сполучної тканини, яка фіксує між собою кістки в суглобах (це не єдине завдання зв’язок, але в цій темі зосередимося тільки на ній). Якщо в результаті травми кістки в суглобі розійшлися або різко змінили кут між один одним, зв’язки можуть не витримати навантаження. Вони утворюються мікророзриви — таку ситуацію називають розтягуванням.

Найчастіше від цього пошкодження страждає гомілковостопний суглоб – як це відбувається, Лайфхакер докладно писав тут . Але «підвернути», наприклад, при падінні, можна і зап’ястя, і великий палець, і коліно, і навіть шию.

І тут є важливий момент. Безпечне, нехай і хворобливе розтягнення зв’язок легко сплутати з більш серйозними травмами. А така помилка загрожує вкрай неприємними наслідками аж до інвалідності. Тому поставтеся до передбачуваного розтягування вкрай уважно.

Як зрозуміти, що у вас розтягнення зв’язок

Припустити, що зв’язки того чи іншого суглоба пережили надмірне навантаження і мало не луснули, можна за такими ознаками.

 • Ви впали, оступилися чи невдало навантажили зап’ястя, коліно. Загалом, щойно пережили травму.
 • Під час пошкодження у постраждалому суглобі почувся або відчувся короткий легкий хрускіт.
 • Потерпілий суглоб трохи набряк та болить.
 • Вам складно та неприємно згинати суглоб, але ви можете це робити.

Коли треба якнайшвидше звернутися до лікаря

Легке розтягнення зв’язок (воно поводиться симптомами, описаними вище) лікується в домашніх умовах. Але травма, яка його викликала, може виявитися серйозною — тим самим вивихом суглоба, а то й переломом.

Негайно звертайтеся до травмпункту або навіть викликайте швидку, якщо:

 • ви не можете рухати враженим суглобом або переносити на нього вагу;
 • постраждала місце сильно болить, і дискомфорт посилюється при спробах руху;
 • біль помірний, але травмована ділянка німіє;
 • у постраждалої області з’явився великий багряний синець (це ознака великої кровотечі) та помітна набряклість;
 • спостерігається видима деформація суглоба.

Самолікування у таких ситуаціях неприпустимо. Той самий перелом іноді пошкоджує важливі кровоносні судини та нервові закінчення. Якщо вчасно не розпочати лікування, можна назавжди втратити рухливість у суглобі. Не ризикуйте – йдіть до лікаря.

Як лікувати розтягнення зв’язок

Якщо ознак, що лякають, з попереднього пункту немає, мова, швидше за все, дійсно йде про розтягнення зв’язок. Однак для надійності у будь-якому випадку варто заглянути до травматолога: нехай ваше припущення підтвердить фахівець.

Розтягнення зв’язок не потребує якогось специфічного лікування і, як правило, протягом декількох днів проходить само собою.

Щоб прискорити процес загоєння мікророзривів та полегшити стан у ці дні, медики рекомендують так звану RICE- терапію . Вона включає чотири пункти.

 • R – Rest – відпочинок. Дайте постраждалому суглобу відпочити. Не рухайте ним і не навантажуйте без потреби.
 • I – Ice – лід. Прикладайте до постраждалого місця холодні компреси на 10-15 хвилин. Це може бути обгорнутий тонкою тканиною пакет із льодом або грілка, наповнена крижаною водою. Проводити бажано двічі на день — природно, доки відчуваєте необхідність. Лід допомагає зменшити біль та набряклість.
 • C – Compress – компресія. Надягніть на постраждалий суглоб щось щільне — наприклад, компресійні гольфи (якщо йдеться про гомілкостоп) або бандаж для зап’ястя. Підійде й еластичний бинт. Стиснення допоможе швидше позбутися набряку . Тільки не перетягуйте суглоб занадто сильно – не треба порушувати потік крові.
 • E – Elevate – підйом. Відразу після травми постарайтеся на півгодини прилягти, піднявши постраждалу область вище за рівень серця. Це також допоможе зняти набряк та прискорить одужання.

Якщо біль сильний, можна прийняти безрецептурне знеболювальне – той самий ібупрофен або парацетамол.

Через кілька днів починайте акуратно розминати потерпілий суглоб, щоб повернути йому рухливість. Найкраще робити це під наглядом фізіотерапевта. Лікар підкаже рухи, які найефективніше відновлюють працездатність.

І потерпіть. Найчастіше постраждалі зв’язки приходять до тями вже за кілька днів. Але в деяких випадках реабілітація може тривати на місяці.

 

 • Струк Віктор Петрович

  Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.