Що таке тромб? Ознаки того, що в організмі можуть бути тромби

Що таке тромб? Ознаки того, що в організмі можуть бути тромби

Like post

Що таке тромби?

Тромб – це згусток крові, що згорнулася. В нормі вони захищають нас при подряпинах та інших ранах: кров згортається, тромб зупиняє кровотечу із пошкодженого капіляра чи вени. А потім, виконавши завдання, протягом кількох годин чи днів благополучно розпадається та зникає. Але іноді все йде не за планом.

Чим небезпечні тромби

Тромби можуть виникати і усередині вен. Такий стан має назву тромбоз. Найчастіше він вражає ноги, особливо якщо ви ведете сидячий спосіб життя. Але в зоні ризику може опинитися будь-яка частина тіла.

Якщо такий потік крові відірветься, він потрапить у загальний кровообіг і може закупорити судини в серці, мозку або легені. Це смертельно небезпечна ситуація, яка здатна призвести до серцевого нападу, інсульту чи тромбоемболії легеневої артерії – зупинки роботи легень.

Тому дуже важливо знати симптоми, якими проявляють себе тромби. Від цього може залежати ваше життя.

Коли треба негайно дзвонити у швидку

Терміново набирайте 103 або 112, якщо :

  • раптом стало складно дихати, відчувається нестача кисню;
  • з’явився біль у грудях або просто дискомфорт, що посилюється при кашлі або глибокому вдиху;
  • при кашлі виділяється мокротиння з кров’ю;
  • виникли проблеми з промовою;
  • погіршився зір — в очах почав двоїтися, з’явилися сліпі плями, туман;
  • різко впав кров’яний тиск, і це супроводжується запамороченням, помутнінням свідомості, непритомністю.

Так проявляють себе інфаркт, інсульт , легенева емболія. Не факт, що вони спровоковані саме тромбом, що відірвався. Але в будь-якому випадку роздумувати про причини часу немає: при появі перерахованих вище симптомів негайно звертайтеся за допомогою.

Як зрозуміти, що у вас можуть бути тромби

До критичних, смертельно небезпечних проявів краще не доводити справу — це й так зрозуміло. Тромбоз важливо відловити на ранній стадії, щоб не допустити ускладнень.

Проблема в тому, що запідозрити наявність згустків крові в судинах складно. За даними американських Центрів з контролю та профілактики захворювань, приблизно у половини людей тромби майже ніяк не проявляють себе.

Проте припустити закупорку судин таки можна. Ось кілька ознак , що вказують на можливий тромбоз у різних частинах тіла.

1. Набряклість у нозі чи руці

Набряк може виникнути в тому місці, де безпосередньо закупорений посудину, так і поширитися на всю кінцівку. Причому страждає в цьому випадку тільки одна рука або нога – та, в судинах якої розташований передбачуваний тромб.

2. Судоми ніг

Регулярні судоми можуть бути ознакою порушення кровообігу. Викликати його можуть, зокрема, тромби.

3. Раптові болі в нозі

Це один із основних симптомів тромбозу глибоких вен. Часто біль у ділянці литкового м’яза, різкий або пульсуючий , — чи не єдина ознака гострого порушення кровообігу.

4. Зміни кольору шкіри

Тромб ускладнює нормальну циркуляцію крові. В результаті частина кровоносних судин виявляються переповненими кров’ю, а частина, навпаки, страждає від її нестачі. Це може виявлятися змінами кольору шкіри: на окремих ділянках ураженої кінцівки вона червоніє або стає синюшною, на інших, навпаки, блідне.

5. Зміна температури шкіри

У районі згустку крові шкіра може регулярно нагріватися та свербіти. Підвищення температури є шанс відчути на дотик.

6. Немотивовані напади нудоти чи блювання

Якщо вас нудить регулярно, це може бути симптомом тромбозу мезентеріальних судин – тих, що постачають кров’ю різні відділи кишечника. Припустити стан можна, якщо блювання з’являється, але не приносить полегшення, і вас продовжує нудити.

7. Біль у животі

Вона також може бути ознакою закупорки мезентеріальних судин. Особливо якщо тварина ниє майже постійно, а біль посилюється після їжі . Також серед непрямих ознак тромбозу можна назвати діарею та здуття живота.

Що робити, якщо у вас є ознаки тромбозу

При найменших підозрах обов’язково якнайшвидше проконсультуйтеся з терапевтом. Лікар проведе огляд, розпитає вас про симптоми і при необхідності відправить до вузького фахівця – флеболога або судинного хірурга.

Лікування залежатиме від того, де саме розташований тромб і наскільки високий ризик, що він може відірватися. Один з варіантів – вам запропонують носити компресійні панчохи, щоб зменшити набряк та біль і не дозволити згустку збільшитись у розмірах. Можуть також знадобитися ліки: тромбоемболітики (вони розчиняють кров’яні згустки) та антикоагулянти (зменшують згортання крові та не дають утворюватися новим тромбам). Крайній захід – хірургічна операція.

Ще раз нагадуємо: вирішувати, який спосіб лікування виявиться найбільш ефективним у вашому випадку, може лише кваліфікований лікар. Самодіяльність у цьому питанні смертельно небезпечна.

І не розслаблюйтесь. За даними американських Центрів з контролю та профілактики захворювань, у 3 з 10 людей, що позбулися тромбозу, тромби знову виникають протягом наступних 10 років. Тому навчіть себе стежити за самопочуттям. Від цього може залежати життя.

  • Струк Віктор Петрович

    Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.