Що буде якщо довго не їсти

Що буде якщо довго не їсти

5/5 - (1 vote)

Якщо довго не їсти пройдуть зміни в організмі людини, критичність залежить від вихідної ваги та стану здоров’я.

Як довго не їсти може людина?

Достовірно не відомо, скільки днів людина може обходитися без їжі. Проводити небезпечні життя експерименти на людях неетично. До того ж, організми у всіх різні (вік, вихідна вага, наявність хронічних хвороб).

Але іноді людина залишається без їжі на довгий термін, наприклад, при трагедіях на природі, аваріях чи навмисних голодуваннях . Виходячи з цього, вчені припускають , що без їжі та води можна протриматися від 8 до 21 дня, а лише без їжі – близько двох місяців.

Що буде, якщо довго не їсти

Коли тіло розуміє, що їжі не вистачає, воно перебудовує свій метаболізм так, щоб проіснувати якнайдовше.

1 день

Спочатку організм витрачає запаси глюкози, отримані з їжею і які містяться у вигляді глікогену в печінці та м’язах.

3 дні

Через 2-3 дні тіло починає руйнувати жир, щоб жирні кислоти стали основним джерелом палива. Печінка виробляє їх кетони, які може використовувати замість глюкози. Так виходить відстрочити час руйнування білків. У крові кетонів стає більше, цей стан називається кетозом.

7 днів

Скільки днів пройде до наступного етапу, сказати складно. Це залежить від кількості жирової тканини: коли вона скінчиться, тіло почне руйнувати білки, щоб здобути енергію.

Які можуть бути симптоми тривалого голодування

Через тривале голодування можуть бути :

 • головні болі;
 • млявість;
 • дратівливість;
 • запори .

Але в когось симптоми з’являться вже надвечір, а в когось через три дні, тому що «стартові умови», тобто вага, вік, здоров’я, спосіб життя, у всіх різні.

А от хтось замість перерахованих симптомів відчуватиме легку ейфорію. Деякі вчені вважають , що справа в кетонових тілах. Частина є ізомерами (тобто речовинами з однаковим складом і кількістю атомів, але трохи іншою структурою) гидроксибутирата — забороненого наркотичного речовини із групи ейфоретиків.

Але навіть якщо ця теорія не підтвердиться, кетоз все одно змінює баланс медіаторів — речовин, які регулюють нервову передачу в мозку. Це допомагає при депресії та деяких інших розладах.

Що буде з організмом, якщо довго не їсти?

Оскільки довгострокових досліджень голодування поки що немає, про всі наслідки точно сказати важко. Можливо, потенційні позитивні ефекти, наприклад, зниження рівня запалення та захист від діабету, пов’язані зі зменшенням ваги, а не з самим голодуванням. Але вже відомо, що після голодування частіше утворюються камені в жовчному міхурі.

Для кого небезпечно тривале голодування

Не всім людям можна голодувати. Особливо це небезпечно :

 • для дітей, тому що їхні тіла багато енергії витрачають на зріст;
 • людей із порушеннями обміну вуглеводів, наприклад діабетом;
 • людей із серповидно-клітинною анемією, тому що у них вищі потреби в білку;
 • людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, тому що у них може не бути потрібного запасу поживних речовин, отже, симптоми з’являться раніше.

Важко передбачити, як конкретний організм відреагує позбавлення їжі. Тому навіть коротке заплановане голодування потрібно обговорювати з лікарем.

 • Струк Віктор Петрович

  Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.