Що таке варикоз, звідки береться варикоз і як лікувати варикозне розширення вен

Що таке варикоз, звідки береться варикоз і як лікувати варикозне розширення вен

5/5 - (2 votes)

На вени, що здулися, і судинні зірочки на ногах, варто звернути увагу і розібратися що таке варикоз чим раніше тим краще.

Що таке варикоз?

Варикозом називають варикозне розширення вен, тобто судин, якими кров повертається до серця. Це один із видів хронічного захворювання підшкірних вен, при якому вони збільшуються та звиваються. Найчастіше таке трапляється з поверхневими венами ніг, тому що у вертикальному положенні зростає тиск у всіх венах нижньої половини тулуба.

Звідки береться варикоз

В нормі кров, що підганяється скороченням м’язів у стінках судин, тече по венах вгору – до серця і легень. Однак силу тяжіння ніхто не скасовував: коли ми сидимо, стоїмо, ходимо, під дією гравітації кров прагне вниз. Щоб запобігти зворотному руху, у венах існують спеціальні запобіжники — клапани. Вони легко відкриваються у напрямку здорового струму крові. І закриваються, якщо рідина спробує стекти донизу.

варикоз

Але якщо клапани з якихось причин слабшають, вони не до кінця закриваються. Кров отримує можливість стікати по венах. Кількість рідини на ділянці між двома клапанами збільшується, і стінки судини змушені розтягуватися, щоб вмістити збільшений об’єм крові. Так з’являється розширення вени.

 
 

У кого з’являється варикозне розширення вен

Є кілька факторів, які найбільше збільшують ризик розвитку захворювання:

  • Спадковість. Якщо у когось із рідних є варикоз, шанси, що він розвинеться у вас, сильно зростають.
  • Стать. Жіночі статеві гормони послаблюють венозні стінки, знижують їхній тонус і призводять до варикозу. Те саме роблять і гормональні протизаплідні засоби.
  • Вагітність. Щоб підтримувати зростання та розвиток плода, потрібно більше крові. Тому підвищується навантаження на вени нижніх кінцівок.
  • Зайва вага. Він створює додаткове навантаження на вени.
  • Вік. Згодом еластичність венозних стінок знижується, а клапани зношуються. Тому вони вже не можуть виконувати своїх функцій. Відня розширюються, клапани пропускають кров назад, розвивається варикоз.
  • Малорухливий спосіб життя та характер роботи. Рухи, скорочення м’язів ніг допомагають прокачувати кров. Тому при зниженні активності ризики варикозу зростають.

Чим небезпечно варикозне розширення вен

Як правило, на початковій стадії – нічим . Але людину можуть турбувати естетичні дефекти, а також симптоми, характерні для хронічної венозної недостатності: набряки, тяжкість у ногах, рідше – нічні судоми або швидка втома від ходьби. Все це, звісно, ​​знижує якість життя.

Але при важких формах можливі ускладнення:

  • Виразки. Болючі виразки можуть утворюватися на шкірі поруч із розширеними венами.
  • Кровотечі. Вони можуть виникати у разі пошкодження, травми варикозних вен. Також кровоточити можуть зони венозних виразок.
  • Тромби. Іноді (не часто) у змінених варикозом венах утворюються згустки крові – тромби – і починається запалення. Це називається тромбофлебітом . Але доказів зв’язку варикозу та утворення тромбів у глибоких венах немає . Варикоз сам собою не вважається і значним чинником ризику тромбоемболії.

Як розпізнати варикозне розширення вен

Найочевидніша і найпоширеніша ознака — великі розширені вени, що здулися, виступають над поверхнею шкіри.

Однак варикоз може проявляти себе й інакше – скупченнями дрібних розширених вен під шкірою. Такі скупчення зазвичай мають червоний чи синій колір. Їх називають судинними зірочками.

Коли треба звертатися до лікаря

Навіть якщо вам просто не подобаються судинні зірочки і вінки, що випирають, — це вже привід звернутися до судинного хірурга або флеболога .

І обов’язково треба проконсультуватися з фахівцем, якщо розширені вени почали проявляти себе додатковими симптомами:

  • болем та відчуттям тяжкості в ногах;
  • печінням, пульсацією, м’язовими спазмами, набряками ніг;
  • посиленням болю після того, як ви багато часу провели сидячи чи стоячи;
  • свербінням шкіри в зоні варикозних вен або нижче, в області кісточок;
  • зміною кольору шкіри навколо вени і більше появою виразок у тій області.

Все це може бути ознакою того, що розширення вен перетворюється на більш важку стадію.

Як лікувати варикоз

Спочатку флеболог огляне вени. Можливо, направить вас на УЗД судин. Це потрібно, щоб уточнити стан клапанів та виключити тромби.

Якщо йдеться про легку форму захворювання, лікування не знадобиться . Лікар лише порадить вам, як позбутися неприємних симптомів. Зазвичай рекомендації звучать так:

  • Більше рушайте. Це зменшить ризик венозного застою.
  • Коли відпочиваєте лежачи, постарайтеся витягувати і піднімати ноги вище за рівень серця — наприклад, покладіть їх на валик дивана.
  • Не носите взуття на високих підборах та тісному одязі.
  • Якщо у вас є зайва вага, постарайтеся позбутися його.
  • Носіть компресійний трикотаж . Еластичні гольфи або панчохи постійно стискають ноги, допомагаючи венам і м’язам активніше просувати кров. У компресійного трикотажу буває різний ступінь стиснення, флеболог підкаже, який потрібний саме вам.

Якщо ці рекомендації не допомагають позбутися болю або дійшло до набряків та високого ризику утворення венозної виразки, потрібно лікування. Є багато його видів, але найсучаснішими та найефективнішими вважаються термічні методи облітерації за допомогою лазера та мікрохвиль, а для дрібних вен — склеротерапія.

Такі процедури проводять під місцевою анестезією або зовсім без неї, а їхній сенс полягає в тому, щоб вимкнути, закупорити змінену вену. Коли судина перестане працювати, кров знайде обхідний шлях: вирушить до серця по здоровим глибоким венам, які вкрай рідко схильні до варикозу — вони більші, міцніші і оточені м’язами ніг.

Видаляють вени вкрай рідко, і лише якщо неможлива термічна облітерація. Такі операції, як правило, проводять під наркозом чи спинальною анестезією.

  • Струк Віктор Петрович

    Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.