Що таке тромбофлебіт і як його запобігти

Що таке тромбофлебіт і як його запобігти

5/5 - (5 votes)

Якщо ви занепокоєні що таке тромбофлебіт і як з ним боротися, то ми підготували інформацію для вас тут. Це захворювання можна сплутати із розтягненням зв’язок. Але іноді воно смертельно небезпечне.

Що таке тромбофлебіт

Тромбофлебіт – це запалення вен, при якому всередині постраждалої кровоносної судини виникають згустки крові (тромби).

Уражена вена може розташовуватися біля поверхні шкіри. У такому разі говорять про поверхневий тромбофлебіт. Зазвичай запалення виникає у венах ніг нижче гомілки, але іноді вражає судини на руках, статевому члені чи грудях.

Якщо страждають судини глибоко усередині тканин, цей вид захворювання називається тромбозом глибоких вен. Як правило, таке трапляється у ногах.

Чим небезпечний тромбофлебіт

Запалення поверхневих вен неприємне, але найчастіше не є небезпечним . Діаметр таких судин невеликий, а невеликі згустки крові зазвичай розсмоктуються самі по собі протягом кількох тижнів.

А ось тромбоз більших глибоких вен іноді призводить до серйозних ускладнень .

  • Легенева емболія. Якщо великий тромб відірветься, разом із кровотоком він може потрапити у легені та заблокувати артерію, за якою насичена повітрям кров надходить у серце. Цей процес смертельно небезпечний.
  • Постфлебітичний (посттромботичний) синдром. Цей стан може виникнути через місяці та навіть роки після тромбозу. Воно викликає тривалий біль, оніміння, набряк та почуття тяжкості у враженій нозі.

Що таке тромбофлебіт і як розпізнати тромбофлебіт і коли треба терміново звертатися за допомогою

Основний симптом поверхневого тромбофлебіту – шкіра, що здулася над ураженою веною. Така «шишка» зазвичай щільна і гаряча на дотик. При торканні вона може хворіти.

Тромбоз глибоких вен виявляє себе раптовою набряклістю та болем. Неприємні відчуття концентруються над тим місцем, де виник тромб, але набряк іноді поширюється на велику ділянку – наприклад, на всю гомілку.

Коли треба викликати швидку

Негайно набирайте 103 або 112, якщо :

  • вена сильно збільшилася у розмірах і дуже болить;
  • на фоні симптомів тромбофлебіту у вас з’явилися задишка, біль у грудях, кашель із кров’ю. Це може говорити про те, що починається емболія.

Коли треба звернутися до лікаря

Якщо симптомів, що насторожують, немає, тромбофлебіт, швидше за все, не небезпечний. Він може пройти самотужки. Але все ж таки запишіться на прийом до терапевта або флеболога , якщо біль в районі вен заважає вам ходити або відпочивати.

Як лікувати тромбофлебіт

Перше, що зробить лікар, уточнить діагноз. Щоб запідозрити тромбофлебіт, достатньо медичного огляду. Але підтвердити запалення можна лише з допомогою УЗД судин.

Справа в тому, що симптоми тромбофлебіту схожі з ознаками розтягування м’язів або зв’язок . Результати дослідження допоможуть медику зрозуміти, з чим саме він має справу та яке лікування необхідне у конкретному випадку. УЗД треба робити ще й тому, що у кожної п’ятої людини з поверхневим тромбофлебітом заразом є тромбоз глибоких вен.

Поверхневий тромбофлебіт не лікують. Як ми вже сказали, найчастіше організм справляється сам. Щоб вам було не так боляче, лікар порекомендує ось що:

  • полежіть з піднятими ногами. Це покращить відтік крові, тому набряк стане менше;
  • зробіть холодний компрес. Прикладіть до ділянки, яка болить, марлю або тканинну серветку, змочену у прохолодній воді;
  • намагайтеся більше рухатись, щоб кров не застоювалася;
  • якщо болить невелика ділянка, натріть її протизапальним кремом чи гелем;
  • носіть компресійні панчохи: вони також допомагають зменшити набряк;
  • прийміть ліки з знеболюючим та протизапальним ефектом, наприклад на основі ібупрофену.

Якщо ваш стан не покращується або якщо фахівець виявив тромбоз глибоких вен, терапія буде серйознішою. Вам можуть призначити :

  • розріджують кров ліки (антикоагулянти). Перші дози іноді вводять ін’єкційно, щоб якнайшвидше зупинити зростання згустків. Далі лікар пропише антикоагулянти як таблеток. Можливо, їх доведеться приймати кілька місяців. Експерти Британської національної служби охорони здоров’я попереджають : якщо вам призначили препарати, що розріджують кров, ні в якому разі не приймайте кошти на основі ібупрофену або ацетилсаліцилової кислоти самостійно. Такі знеболювальні можна пити лише після консультації з вашим лікарем;
  • Препарати для розчинення кров’яних згустків. Зазвичай їх призначають пацієнтам з великим тромбозом глибоких вен і тим, у кого високий ризик емболії;
  • установку фільтра порожнистої вени – головної вени в черевній порожнині. Цю процедуру проводять людям, які з різних причин не можуть приймати антикоагулянтів. Фільтр не дозволить згустку крові потрапити у легені.

Звідки береться тромбофлебіт

Поверхневий тромбофлебіт може виникнути , якщо ви випадково вдарилися рукою чи ногою. Але часто його причини не виходить.

Проте досить чітко встановлені фактори ризику і поверхневого тромбофлебіту, і тромбозу глибоких вен:

  • Варикозне розширення вен.
  • Сидячий образ життя. Імовірність тромбофлебіту зростає, навіть якщо ви активні, але з якоїсь причини змушені провести кілька годин поспіль. Таке трапляється, наприклад, при тривалих польотах або поїздках в машині.
  • Довгі періоди бездіяльності. З ними зіштовхуються, зокрема, люди, прикуті до ліжка після операцій.
  • Вагітність та перші 6 тижнів після пологів.
  • Прийом протизаплідних таблеток або замісна гормональна терапія: обидва фактори можуть прискорювати утворення тромбів.
  • Вік старше 60 років. Втім, експерти американської медичної організації Cleveland Clinic стверджують , що ризик тромбофлебіту підвищується вже після 40 років.
  • Надмірна вага чи ожиріння.
  • Перенесений раніше інсульт .
  • Тромбофлебіти, які вже траплялися в минулому.
  • Різні онкологічні діагнози.
  • Встановлений кардіостимулятор чи центральний венозний катетер. Такі пристрої подразнюють стінки кровоносних судин, що може спровокувати запалення.

Що робити, щоб не захворіти на тромбофлебіт.

Деякі фактори ризику уникнути не можна: ви навряд чи станете молодшим і точно не зможете скасувати вже перенесений інсульт. Але щось зробити все-таки вийде.

Ось ключові правила профілактики тромбофлебіту:

  • Більше рушайте. Якщо ви їдете в автобусі, поїзді або летить літаком, хоча б раз на годину вставайте і прогулюйтеся проходом. Тим, хто за кермом, медики рекомендують із тією ж періодичністю зупинятися та виходити з машини.
  • Якщо можливості піднятись і розім’ятися немає, робіть гімнастику для ніг: кілька секунд рухайте ступнями та пальцями. Ідеально, якщо ви займатиметеся таким чином не менше 10 разів на годину.
  • Не допускайте зневоднення.
  • Струк Віктор Петрович

    Професійний сімейний лікар (педіатр та терапевт). Тримайте своє здоров'я під контролем. Ділюсь своїм досвідом та знаннями в лікуванні та профілактиці захворювань. Своєчасна консультація у лікаря пришвидшить ваше лікування та врятує від несподіваних наслідків. Не займайтесь самолікуванням, це може нашкодити вашому здоров'ю. В інтернеті інформація по медицині призначена для загального розвитку.